Foto: Krycí název Urgent Fury. Blesková operace Američanů smetla grenadské marxisty

Americká intervence na ostrovním státě svoje cíle splnila, vysloužila si však mnohostrannou kritiku.
V roce 1974 se Grenada dočkala nezávislosti na Spojeném království. Následující roky ale byly pro občany ostrovního státu značně bouřlivé. Výsledky voleb v roce 1976 opozice odmítla a Grenadu zasáhly nepokoje korunované převratem 13. března 1976. Do čela se dostala lidová revoluční vláda v čele s Mauricem Bishopem. Na snímku s tehdejším premiérem ČSSR Lubomírem Štrougalem na oficiální návštěvě Prahy, 3. října 1983.
Bishop stál v čele marxistického Nového hnutí spojeného úsilí o sociální péči, vzdělání a osvobození, kvůli anglické zkratce JEWEL někdy zkráceně označovaného za hnutí Nový klenot (NJM). Hlavním podporovatelem nového grenadského režimu byli pochopitelně ideově souznící sousedé z Kuby pod vedením Fidela Castra.
Ti na ostrově pomáhali mimo jiné vybudovat rozsáhlou přistávací plochu na letišti v Point Salines. Sama Grenada přitom nevlastnila téměř žádné letectvo.
Budování letiště proto budilo zejména u Američanů v době studené války znepokojení. V tehdejší atmosféře považovali režim v Grenadě za bezpečnostní hrozbu. Na špionážním satelitním snímku z května 1984 je vidět rozestavěné letiště. Zobrazit 59 fotografií
Foto: U.S. Archives / Public domain
Dan Poláček Kateřina Vítková Dan Poláček, Kateřina Vítková
Aktualizováno 25. 10. 2023 10:06
Přesně před 40 lety podnikly Spojené státy invazi do Grenady. Intervence proti marxistickému vojenskému režimu na ostrovním státě se účastnilo kromě jednotek USA také několik karibských států. Grenadským vojákům pomáhali pro změnu dobrovolníci z Kuby. Americká operace sice svoje cíle splnila, jenže způsob, jakým jich dosáhla, se setkal s kritikou. Mezi Američany i na mezinárodní scéně.
 

Právě se děje

Další zprávy