Vzpurní mudžahedíni odolali Sovětům. Válku nafotili, prohlédněte si barevné snímky

Vzpurní mudžahedíni odolali Sovětům. Válku nafotili, prohlédněte si barevné snímky
Dávno předtím, než do země v odvetě za teroristické útoky 11. září přišly jednotky USA, čelil Afghánistán invazi jiné velmoci, stejně obávané. Sovětského svazu.
Sověti se vydali během studené války na pomoc komunistickému spojenci, afghánské vládě.
Do Afghánistánu vtrhli 24. prosince 1979...
... a zůstali tam skoro deset let. Přesně devět let, jeden měsíc, tři týdny a jeden den.
Foto: Afghan Media Resource Center / AMRC
Dan Poláček Kateřina Vítková Dan Poláček, Kateřina Vítková
Aktualizováno 16. 2. 2019 7:18
V pátek uplynulo přesně 30 let ode dne, kdy skončila sovětská invaze v Afghánistánu. Pro Moskvu šlo o velký neúspěch, o její vlastní verzi amerického Vietnamu. V Afghánistánu strávili sovětští vojáci skoro deset let, invaze začala už v roce 1979. Snažili se utužit svůj vliv v zemi a pomoct tamní špatně přijímané komunistické vládě. Bojující povstalci, takzvaní mudžahedíni, ale byli nezdolní a ve velkém je podporovaly Spojené státy. Podívejte se na unikátní snímky, které během války pořídili sami mudžahedíni. Ty vycvičili Američané, aby bez příkras zaznamenávali zvěrstva války a bojovali tak se sovětskou propagandou. Fotografie pak shromažďovalo Afghánské centrum pro mediální zdroje.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy