Vzpurní mudžahedíni odolali Sovětům. Válku nafotili, prohlédněte si barevné snímky

Vzpurní mudžahedíni odolali Sovětům. Válku nafotili, prohlédněte si barevné snímky
Dávno předtím, než do země v odvetě za teroristické útoky 11. září přišly jednotky USA, čelil Afghánistán invazi jiné velmoci, stejně obávané. Sovětského svazu.
Sověti se vydali během studené války na pomoc komunistickému spojenci, afghánské vládě.
Do Afghánistánu vtrhli 24. prosince 1979...
... a zůstali tam skoro deset let. Přesně devět let, jeden měsíc, tři týdny a jeden den.
Foto: Afghan Media Resource Center / AMRC
Dan Poláček Kateřina Vítková Dan Poláček, Kateřina Vítková
Aktualizováno 25. 12. 2019 13:53
Ve středu uplynulo přesně 40 let ode dne, kdy do Afghánistánu přijel první kontingent sovětských vojáků. Invaze, která trvala deset let, byla pro Moskvu velký neúspěch. Sověti se v Afghánistánu snažili utužit svůj vliv a pomoct tamní špatně přijímané komunistické vládě. Bojující povstalci, takzvaní mudžahedíni, ale byli nezdolní.

Podívejte se na unikátní snímky, které během války pořídili sami mudžahedíni. Ty vycvičili Američané, aby bez příkras zaznamenávali zvěrstva války a bojovali tak se sovětskou propagandou. Fotografie pak shromažďovalo Afghánské centrum pro mediální zdroje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Odchovanec Villarrealu Pedrito bude hrát za Zlín

Fotbalisty Zlína posílil španělský záložník Pedro Martínez. Třiadvacetiletý odchovanec Villarrealu přezdívaný Pedrito podle klubového webu podepsal s dvanáctým mužstvem tabulky smlouvu na dva a půl roku.

"Je to mladý, kreativní hráč, který prošel mládežnickou akademií Villarrealu. Slibujeme si od něho, že naší hře přinese myšlenku a tvořivost v útočné fázi," řekl generální manažer Zlína Zdeněk Grygera.

Martínez si za A-tým Villarrealu zahrál pouze jednou v roce 2017 v Evropské lize. Po angažmá v třetiligovém celku UD Logroňés odešel loni v létě na Slovensko. Podzimní část aktuální sezony odehrál za Michalovce.

Po obránci Dominiku Simerském a útočníkovi Davisu Ikaunieksovi je Martínez třetí zimní posilou "Ševců".

Zdroj: ČTK
Další zprávy