Turci pošlou ke Gaze humanitární flotilu, pomůže námořnictvo

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
28. 7. 2014 11:22
Podobná turecká pomoc Palestině skončila v roce 2010 útokem izraelského námořnictva.
Loď Mavi Marmara, na kterou v roce 2010 zaútočili Izraelci. Archivní foto.
Loď Mavi Marmara, na kterou v roce 2010 zaútočili Izraelci. Archivní foto. | Foto: Reuters

Jeruzalém/Ankara - Turecká humanitární organizace IHH vypraví do Pásma Gazy flotilu s pomocí pro Palestince. To vše v době, kdy už tři týdny probíhají ostré boje mezi armádou židovského státu a palestinskými radikály z hnutí Hamás.

Podle zprávy izraelského rozhlasu ji před případným izraelským útokem bude chránit turecké námořnictvo.

IHH, což je nadace pro lidská práva, svobodu a humanitární pomoc, oznámila, že připravuje akci zvanou Freedom Flotilla II a že dokončuje nezbytnou právní dokumentaci.

Organizace vypravila podobnou flotilu na pomoc Palestincům v Gaze již v roce 2010. Šest vypravených lodí mělo prolomit izraelskou námořní blokádu palestinského přímořského území.

Na palubách bylo asi šest set lidí, především zahraniční aktivisté, včetně čtyř českých novinářů a jednoho izraelského poslance. Izrael po několikerém upozornění, že se lodě dostávají do prostoru chráněného izraelskými plavidly, vyslal na největší z plavidel výsadek.

Následovala střelba, při níž na lodi Mavi Marmara zemřelo devět lidí.

Čtyři roky starý incident poškodil do té doby dobré izraelsko-turecké vztahy, jež zůstaly dodnes napjaté.

Na tři tisíce izraelských turistů uvízlo v těchto dnech v Turecku. Většina leteckých společností totiž minulý týden kvůli raketovým útokům a bojům v Pásmu Gazy přerušila lety do Tel Avivu, Izraelci tak museli z Turecka cestovat oklikou přes Atény.

Izraelský ministr cestovního ruchu Uzi Landau vyzval občany, aby přestali navštěvovat Turecko jako turisté. "Izraelci nemají zapotřebí cestovat do míst, kde s nimi nejednají s respektem. Až vláda někdy v budoucnu bude chtít, abychom zachraňovali lidi uvízlé v Antalyi, nebudu to považovat za prioritu. Přestaňte jezdit do Turecka jako turisté," řekl Landau.

Turecko bylo zapojeno do vyjednávání o ukončení nynějšího konfliktu v Pásmu Gazy a v Izraeli je považováno za spojence Hamásu. Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu jednal v Kataru s exilovým vůdcem radikálního Hamásu Chálidem Mišalem.

 

Právě se děje

Další zprávy