Tuniský lékař pomáhal během covidu. Za odměnu dostane od Francie občanství

Anna Hrdinová
19. 9. 2021 8:36
Aziz Youssef popisuje snahu o získání francouzského občanství jako překážkovou dráhu. Tuniský fyzioterapeut o něj poprvé zažádal už před pěti lety, první schůzka se ale konala až o rok později. Teď Youssef francouzské občanství získá. Pomohlo mu usnadnění podmínek pro lidi, kteří zemi pomohli během pandemie koronaviru.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Během první vlny nákaz Youssef pracoval u desítky izolovaných pacientů. "Pandemie odhalila, že Francie potřebuje lékaře, chirurgy a pracovníky, kteří zajišťují běžný provoz země," říká pro americký deník New York Times.

Když zjistil, že jako člověk pracující v první linii může získat občanství ve zjednodušeném režimu, vyplnil speciální žádost. Dostat by ho měl během pár měsíců, průměrně přitom trvá vyřízení běžné žádosti dva roky. "Všechno se zrychlilo," dodává Youssef s tím, že to vnímá jako formu poděkování za odvedenou práci. 

"Brzy budu moct volit, znovu získám svobodu pohybu a opět se budu cítit jako Evropan. Konečně se budu cítit plně integrován do národa, který jsem už začal milovat jako vlastní," popisuje své pocity z nově nabytého francouzského občanství Brit John Spacey pro deník The Guardian. Ve Francii žije pět let a pracuje v organizaci, která poskytuje péči seniorům. Pochází přitom z Británie, která před lety na rozdíl od Francie opustila Evropskou unii.

"Naskytla se mi příležitost požádat o francouzské občanství o půl roku dříve, než by bylo možné podle běžných pravidel, a mít i celý proces zrychlený. To vše díky práci, kterou miluji," říká. Spacey za pomoc v době pandemie získal také speciální finanční odměny pro zdravotníky, které Francie rozdávala. 

Třetím cizincem, kterému nový režim pomohl, je Fouad Kerbage, onkolog narozený v Libanonu. Skoro každý den kontroloval, zda je už zapsaný na seznamu "nových" francouzských občanů. "Pracoval jsem v době krize, kdy byli lékaři potřeba a kdy panovalo hodně strachu. Bylo to těžké období, ale museli jsme pokračovat v práci," říká pro americký deník Washington Post.

Zisk občanství označuje za začátek nové životní kapitoly. "Byla to cesta, ale bylo skvělé si ji projít, učit se na pohovor, naučit se celou historii Francie," vypráví.

12 tisíc nových Francouzů

Francouzské ministerstvo vnitra představilo loni v září zvláštní režim, podle kterého cizinci vystavení riziku při práci během pandemie získají státní občanství zjednodušeným způsobem. "Zahraniční zaměstnanci věnovali svůj čas a pracovali pro nás všechny během covidové krize," řekla Marlène Schiappaová, francouzská zmocněnkyně pro otázky občanství. "Nyní je na republice, aby udělala vstřícný krok." 

Pracovníci v první linii mohou požádat o francouzské občanství po dvou letech života ve Francii, v běžném režimu to musí být pět let. Tyto žádosti pak úřady vyřizují zrychleně.

Po roce, co toto opatření začalo platit, se už 12 tisíc lidí stalo francouzskými občany. Celkově úřady zaznamenaly přes 16 tisíc takových žádostí. "Mezi novými občany byli zdravotničtí pracovníci, bezpečnostní a úklidový personál, ti, kdo pečovali o děti těchto pracovníků, pomocníci v domácnostech i řidiči," oznámila Schiappaová. 

Dobrodinci Francie

Zvláštní režim podmínek získání státního občanství je pro Francii, která přijímá stále přísnější pravidla, neobvyklým krokem. Běžně jsou nutné rodinné vazby anebo proces takzvané naturalizace. Kromě toho, že žadatel musí žít ve Francii alespoň pět let, dotyčný v takovém případě dokládá i stabilní příjem a zapojení do fungování společnosti.

Podle Didiera Leschiho, ředitele francouzského úřadu pro přistěhovalectví a integraci, bývá urychlené rozdávání občanství tradiční odměnou pro "dobrodince Francie". Tento druh vyznamenání se podle Leschiho dříve vztahoval na jedince, například v roce 2018 tak získal státní občanství muž, který zachránil život dítěti. Teď Francie odměňuje kolektivní úsilí, říká. 

Některé státy čelí kritice, že neposkytují podobnou výhodu pro lidi pracující v první linii. Například Británie tisícům zdravotnických pracovníků odpustila poplatky za prodloužení víz, o dalších krocích ale zatím neuvažuje. Tamní asociace lékařů proto vládu vyzvala, aby pro zdravotníky z ciziny, kteří tvoří 14 procent všech lékařů v Británii, platily stejné podmínky jako ve Francii. 

Video: Imigrant bez dokladů zachránil dítě visící z balkonu. Prezident Macron mu udělil státní občanství

Imigrant bez dokladů zachránil dítě visící z balkonu. Prezident Macron mu udělil státní občanství | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy