Francie a její přísná strategie ke covidu: Přitvrdí vůči neočkovaným, zpoplatní testy

Simone Radačičová Simone Radačičová
14. 7. 2021 20:21
Od srpna si Francouzi zajdou na kávu nebo třeba na oběd do restaurace jen s covidovým pasem. Ten prokáže, že mají dokončené očkování či negativní test anebo v poslední době prodělali covid-19. Očkovaní lidé budou mít ve Francii brzy snazší život než ti, kteří s vakcinací otálejí. Kdo odmítne očkování a chce si zachovat sociální život, bude muset sáhnout hlouběji do peněženky.
Projev Emmanuela Macrona o covidu-19, promítaný v jedné z restaurací ve Francii.
Projev Emmanuela Macrona o covidu-19, promítaný v jedné z restaurací ve Francii. | Foto: Reuters

Francie patří k zemím, kde jsou lidé k očkování jako takovému skeptičtí. Podle studie nevládní organizace Wellcome a společnosti Gallup z roku 2019, jež zkoumala postoj lidí k vakcínám ve 144 zemích světa, si každý třetí Francouz myslí, že vakcíny nejsou bezpečné.

Podobně jako jinde v Evropě se i zde ale šíří nakažlivější varianta koronaviru s názvem delta. Prezident Emmanuel Macron a vláda proto hledají cesty, jak Francouze přesvědčit, aby se nechali očkovat. 

Tato strategie má několik bodů. Například od podzimu budou muset Francouzi za antigenní a PCR testy platit. Zatím není jasné, na kolik vyjdou. Deník Le Parisien ale uvádí, že cizinci ve Francii platí za antigenní test 29 eur (okolo 750 korun) a za PCR test 49 eur (přes 1250 korun). Je možné, že ceny budou od podzimu stejné i pro Francouze. 

Zdarma budou testy pouze pro ty, kterým to předepíše lékař - když budou mít symptomy nákazy nebo oznámí, že byli v kontaktu s nakaženými.  

Vedle toho francouzská vláda rozšíří využití tzv. covidových pasů. Od 21. července se jimi lidé budou prokazovat u vstupu na akce pro více než 50 lidí, tedy například u kin nebo divadel.

Od začátku srpna se Francouzi neobejdou bez pasů ani při návštěvě restaurací, barů a kaváren nebo při delší jízdě autobusem či vlakem. Provozovatelům podniků, kteří své zákazníky a jejich covid pasy odmítnou kontrolovat, hrozí vysoké pokuty. Návrh zákona počítá s odnětím svobody až na jeden rok a pokutou až 45 tisíc eur, což je více než milion korun.

Povinnost pro všechny?

Dalším bodem je povinné očkování pro určité obyvatele. Týkat se bude zdravotníků i pečovatelů v domovech důchodců nebo těch, kteří se starají o zdravotně postižené. "Jestliže jste zdravotník a nejste očkovaný, počínaje 15. zářím nebudete moci dál pracovat a nebudete dál placen," uvedl francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran.

Zatím je proočkovanost u zdravotníků a pečovatelů relativně nízká. Alespoň jednu dávku má 60 procent zaměstnanců v pečovatelských domech a 80 procent soukromých lékařů. 

Macron je dokonce jedním z prvních světových lídrů, kteří naznačili, že vakcinace bude možná časem povinná pro každého. "V závislosti na vývoji situace budeme muset zvážit povinné očkování pro všechny ve Francii," řekl Macron ve svém projevu k národu a vyzval všechny neočkované, aby si co nejrychleji zarezervovali termín.

Rekordní zájem

Macronova strategie, jak podpořit zájem o očkování, zřejmě funguje. Většina Francouzů jeho kroky podporuje - 62 procent dotázaných se v průzkumu společnosti Odoxa-Backbone Consulting pro deník Le Figaro domnívá, že jsou účinné, aniž by byly omezující. 

Krátce poté, co Macron v televizním projevu oznámil nová opatření, navíc výrazně poskočil zájem o očkování. "Zaznamenali jsme i 20 tisíc rezervací za minutu, což je absolutní rekord," řekl pro francouzskou televizi BFMTV Stanislas Niox-Chateau, ředitel platformy Doctolib, přes kterou si lidé rezervují termíny. 

Jen v úterý zdravotníci podali rekordních více než 790 tisíc dávek. Od Macronova projevu v pondělí ve 20 hodin večer si svůj termín našlo 2,24 milionu Francouzů. A další tisíce přibývají. 

Dokončené očkování má nyní 36,8 procenta Francouzů. V Česku je to pro srovnání 36,4 procenta lidí. 

Video: Francouzský lékař kvůli nezájmu o AstraZenecu vyhazuje dávky

Francouzský lékař musí kvůli nezájmu o vakcínu AstraZeneca vyhazovat propadlé dávky. | Video: Twitter/Patrick Vogt
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 1 hodinou

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy