reklama
 
 

Tuk z kozoroha a jelen s bylinkami. Ledový muž Ötzi si před smrtí pochutnával na vydatném jídle

13. 7. 2018 20:58
Vědcům se povedlo po letech bádání najít Ötziho žaludek. Zjistili, jak vypadalo jeho poslední jídlo před smrtí.

Bolzano - Kozorožec horský, jelen lesní a starověký druh pšenice. Tak vypadalo poslední "menu", které si v době bronzové dopřál známý ledový muž zvaný Ötzi.

S novými poznatky o postavě, kterou vědci se zaujetím zkoumají už více než dvě desítky let, přišla studie zveřejněná v odborném časopise Current Biology. 

Podle vědců jedl Ötzi stravu sice vyváženou, ale až moc tučnou. "Skládala se ze sacharidů, proteinů a také tuku. Ten vysoký obsah tuku, který přijímal, byl poměrně překvapující," citoval zpravodajský server BBC Franka Maixnera z výzkumného institutu pro mumie Eurac v italském Bolzanu.

Přírodní mumii, která později dostala název Ötzi, objevili němečtí turisté v roce 1991 ve 3210 metrech nadmořské výšky. Na kostru narazili při pěší túře v Ötztalských Alpách poblíž italsko-rakouské hranice.

Jde o velmi dobře zachovalou přírodní mumii člověka, který žil mezi roky 3400 až 3100 před naším letopočtem. V minulosti se odborníkům podařilo zjistit například to, jaké nástroje používal jako zbraně nebo jaký nosil oděv.

Potřeboval energii

Ötziho potrava nejen v posledních dnech před smrtí, ale i po celý jeho život, byla až doteď spíše záhadou. Vědci zkoumali zbytky v jeho střevech, dlouho se jim ale nedařilo rozpoznat jeho žaludek. Orgán totiž nebyl uložen tam, kde se v těle obvykle nachází. Až CT přístroj objevil žaludek v hrudním koši poblíž ledvin. 

Odborníci byli schopni prokázat, že zmiňovaný tuk v těle ledového muže nepochází z mléčných výrobků, nýbrž od kozorožce horského. 

"Když zvážíte nadmořskou výšku, ve které se ledový muž pohyboval, tak přesně takovou dávku energie potřebujete. A toho nejlépe dosáhnete tak, že budete jíst tuk," komentoval pro BBC Maixner.

Dnešní strávníci by si ale podle Maixnera na takové stravě příliš nepochutnali. "Je to kozí tuk, je těžké si představit, jak něco takového chutná," řekl Maixner s tím, že v současné době by takové jídlo bylo nestravitelné, a to mimo jiné i kvůli prakticky nulovému obsahu soli. 

Kapradina jako doplněk stravy?

Ötzi si pochutnával také na bylinkách. V jeho žaludku se našly stopy hasivky - druhu kapradiny, který se dnes s oblibou používá jako bylinný lék. Bylinky pojídal buď aby se zbavil parazitů, nebo jako doplněk stravy, napsal deník The Guardian s odkazem na studii. 

Podle vědců je ale také možné, že Ötzi přírodní léčivo nejedl úmyslně, jen sbíral potravu mezi listy kapradí a do těla se mu tak dostaly toxické spory.

Kolem mumifikovaného těla z doby bronzové, které je uloženo v chladicím boxu bolzanského muzea, panuje celá řada dalších spekulací. Mimo jiné ohledně jeho smrti.

Dlouho se věřilo, že Ötzi zemřel na podchlazení během horské bouře. Podle pozdějších výzkumů ale muže postihla násilná smrt, když objevili několik hlubokých řezných ran na jeho dlaních, zápěstí a hrudi.

Video: Vědci objevili nový druh chobotnice. Nachází se na dně Mexického zálivu

Vědci objevili nový druh chobotnice. Nachází se na dně Mexického zálivu | Video: Reuters |  00:42

autor: Adéla Očenášková | 13. 7. 2018 20:58

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama