Tuk z kozoroha a jelen s bylinkami. Ledový muž Ötzi si před smrtí pochutnával na vydatném jídle

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
13. 7. 2018 20:58
Vědcům se povedlo po letech bádání najít Ötziho žaludek. Zjistili, jak vypadalo jeho poslední jídlo před smrtí.
Pravěký muž Ötzi v Archeologickém muzeu v italském Bolzanu.
Pravěký muž Ötzi v Archeologickém muzeu v italském Bolzanu. | Foto: ČTK

Bolzano - Kozorožec horský, jelen lesní a starověký druh pšenice. Tak vypadalo poslední "menu", které si v době bronzové dopřál známý ledový muž zvaný Ötzi.

S novými poznatky o postavě, kterou vědci se zaujetím zkoumají už více než dvě desítky let, přišla studie zveřejněná v odborném časopise Current Biology. 

Podle vědců jedl Ötzi stravu sice vyváženou, ale až moc tučnou. "Skládala se ze sacharidů, proteinů a také tuku. Ten vysoký obsah tuku, který přijímal, byl poměrně překvapující," citoval zpravodajský server BBC Franka Maixnera z výzkumného institutu pro mumie Eurac v italském Bolzanu.

Přírodní mumii, která později dostala název Ötzi, objevili němečtí turisté v roce 1991 ve 3210 metrech nadmořské výšky. Na kostru narazili při pěší túře v Ötztalských Alpách poblíž italsko-rakouské hranice.

Jde o velmi dobře zachovalou přírodní mumii člověka, který žil mezi roky 3400 až 3100 před naším letopočtem. V minulosti se odborníkům podařilo zjistit například to, jaké nástroje používal jako zbraně nebo jaký nosil oděv.

Potřeboval energii

Ötziho potrava nejen v posledních dnech před smrtí, ale i po celý jeho život, byla až doteď spíše záhadou. Vědci zkoumali zbytky v jeho střevech, dlouho se jim ale nedařilo rozpoznat jeho žaludek. Orgán totiž nebyl uložen tam, kde se v těle obvykle nachází. Až CT přístroj objevil žaludek v hrudním koši poblíž ledvin. 

Odborníci byli schopni prokázat, že zmiňovaný tuk v těle ledového muže nepochází z mléčných výrobků, nýbrž od kozorožce horského. 

"Když zvážíte nadmořskou výšku, ve které se ledový muž pohyboval, tak přesně takovou dávku energie potřebujete. A toho nejlépe dosáhnete tak, že budete jíst tuk," komentoval pro BBC Maixner.

Dnešní strávníci by si ale podle Maixnera na takové stravě příliš nepochutnali. "Je to kozí tuk, je těžké si představit, jak něco takového chutná," řekl Maixner s tím, že v současné době by takové jídlo bylo nestravitelné, a to mimo jiné i kvůli prakticky nulovému obsahu soli. 

Kapradina jako doplněk stravy?

Ötzi si pochutnával také na bylinkách. V jeho žaludku se našly stopy hasivky - druhu kapradiny, který se dnes s oblibou používá jako bylinný lék. Bylinky pojídal buď aby se zbavil parazitů, nebo jako doplněk stravy, napsal deník The Guardian s odkazem na studii. 

Podle vědců je ale také možné, že Ötzi přírodní léčivo nejedl úmyslně, jen sbíral potravu mezi listy kapradí a do těla se mu tak dostaly toxické spory.

Kolem mumifikovaného těla z doby bronzové, které je uloženo v chladicím boxu bolzanského muzea, panuje celá řada dalších spekulací. Mimo jiné ohledně jeho smrti.

Dlouho se věřilo, že Ötzi zemřel na podchlazení během horské bouře. Podle pozdějších výzkumů ale muže postihla násilná smrt, když objevili několik hlubokých řezných ran na jeho dlaních, zápěstí a hrudi.

Video: Vědci objevili nový druh chobotnice. Nachází se na dně Mexického zálivu

Vědci objevili nový druh chobotnice. Nachází se na dně Mexického zálivu | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 28 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy