Tuk z kozoroha a jelen s bylinkami. Ledový muž Ötzi si před smrtí pochutnával na vydatném jídle

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
13. 7. 2018 20:58
Vědcům se povedlo po letech bádání najít Ötziho žaludek. Zjistili, jak vypadalo jeho poslední jídlo před smrtí.
Pravěký muž Ötzi v Archeologickém muzeu v italském Bolzanu.
Pravěký muž Ötzi v Archeologickém muzeu v italském Bolzanu. | Foto: ČTK

Bolzano - Kozorožec horský, jelen lesní a starověký druh pšenice. Tak vypadalo poslední "menu", které si v době bronzové dopřál známý ledový muž zvaný Ötzi.

S novými poznatky o postavě, kterou vědci se zaujetím zkoumají už více než dvě desítky let, přišla studie zveřejněná v odborném časopise Current Biology. 

Podle vědců jedl Ötzi stravu sice vyváženou, ale až moc tučnou. "Skládala se ze sacharidů, proteinů a také tuku. Ten vysoký obsah tuku, který přijímal, byl poměrně překvapující," citoval zpravodajský server BBC Franka Maixnera z výzkumného institutu pro mumie Eurac v italském Bolzanu.

Přírodní mumii, která později dostala název Ötzi, objevili němečtí turisté v roce 1991 ve 3210 metrech nadmořské výšky. Na kostru narazili při pěší túře v Ötztalských Alpách poblíž italsko-rakouské hranice.

Jde o velmi dobře zachovalou přírodní mumii člověka, který žil mezi roky 3400 až 3100 před naším letopočtem. V minulosti se odborníkům podařilo zjistit například to, jaké nástroje používal jako zbraně nebo jaký nosil oděv.

Potřeboval energii

Ötziho potrava nejen v posledních dnech před smrtí, ale i po celý jeho život, byla až doteď spíše záhadou. Vědci zkoumali zbytky v jeho střevech, dlouho se jim ale nedařilo rozpoznat jeho žaludek. Orgán totiž nebyl uložen tam, kde se v těle obvykle nachází. Až CT přístroj objevil žaludek v hrudním koši poblíž ledvin. 

Odborníci byli schopni prokázat, že zmiňovaný tuk v těle ledového muže nepochází z mléčných výrobků, nýbrž od kozorožce horského. 

"Když zvážíte nadmořskou výšku, ve které se ledový muž pohyboval, tak přesně takovou dávku energie potřebujete. A toho nejlépe dosáhnete tak, že budete jíst tuk," komentoval pro BBC Maixner.

Dnešní strávníci by si ale podle Maixnera na takové stravě příliš nepochutnali. "Je to kozí tuk, je těžké si představit, jak něco takového chutná," řekl Maixner s tím, že v současné době by takové jídlo bylo nestravitelné, a to mimo jiné i kvůli prakticky nulovému obsahu soli. 

Kapradina jako doplněk stravy?

Ötzi si pochutnával také na bylinkách. V jeho žaludku se našly stopy hasivky - druhu kapradiny, který se dnes s oblibou používá jako bylinný lék. Bylinky pojídal buď aby se zbavil parazitů, nebo jako doplněk stravy, napsal deník The Guardian s odkazem na studii. 

Podle vědců je ale také možné, že Ötzi přírodní léčivo nejedl úmyslně, jen sbíral potravu mezi listy kapradí a do těla se mu tak dostaly toxické spory.

Kolem mumifikovaného těla z doby bronzové, které je uloženo v chladicím boxu bolzanského muzea, panuje celá řada dalších spekulací. Mimo jiné ohledně jeho smrti.

Dlouho se věřilo, že Ötzi zemřel na podchlazení během horské bouře. Podle pozdějších výzkumů ale muže postihla násilná smrt, když objevili několik hlubokých řezných ran na jeho dlaních, zápěstí a hrudi.

Video: Vědci objevili nový druh chobotnice. Nachází se na dně Mexického zálivu

Vědci objevili nový druh chobotnice. Nachází se na dně Mexického zálivu | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy