Prastaré nástroje popřely teorie vědců. Lidé přišli do Asie o tisíce let dříve, než se myslelo

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
12. 7. 2018 21:02
Lidé migrovali z Afriky do Asie o zhruba 270 tisíc let dříve, než se předpokládalo. Dokazuje to nález 96 nástrojů v Číně.
Člověk vzpřímený (ilustrační foto).
Člověk vzpřímený (ilustrační foto). | Foto: Shutterstock.com

Peking - Lidé osídlili první území v Asii o zhruba 270 tisíc let dříve, než se předpokládalo. Zjistili to čínští archeologové, kteří na severu Číny našli kamenné nástroje staré 2,1 milionu let. 

Dosud byly přitom za nejstarší lidskou stopu mimo africký kontinent považovány ostatky člověka nalezené v Dmanisi v dnešní Gruzii. Ty jsou 1,8 milionu let staré a zanechal je tam rod Homo erectus (člověk vzpřímený). 

"Náš objev znamená, že je nyní třeba přehodnotit čas, kdy první lidé opustili Afriku," komentoval výsledky studie její spoluautor Robin Dennell z Exeterské univerzity v Anglii. Právě Afriku považuje valná většina odborníků za původ rodu Homo. 

Na výzkumu se podíleli hlavně vědci z Číny pod vedením Čao-jü Čua z čínské akademie věd. Studii zveřejnil ve středu odborný časopis Nature.

Nalezené artefakty

Výzkumníci našli celkem 96 nástrojů v 17 různých vrstvách sedimentu, které leží na náhorní plošině v oblasti zvané Šang-čchen. Vědci stáří předmětů určili pomocí metody zvané paleomagnetismus. 

Jde o kameny různého typu, většina z nich pochází z horniny kvarcit. Podle Exeterské univerzity byly úmyslně opracované. "Sloužily k výrobě ostrých úlomků, jimiž se dalo řezat nebo sekat," vysvětlil Dennell.

Od kterého hominida ale tyto kameny pochází, není jasné. Žádné lidské ostatky se archeologům v čínské oblasti nepodařilo nalézt. 

"Najít artefakty, které jsou dva miliony let staré, a tedy i nejstarší mimo Afriku, bylo pro mě jako pro paleoantropologa velmi vzrušující. To i více lidí vylezlo na Mount Everest, než kolik tak starých nástrojů bylo kdy objeveno," citoval Dennella časopis National Geographic.

Dennell se také domnívá, že by se badatelům mohlo podařit nalézt ještě starší stopy, a sice v západní Asii, která Africe leží nejblíže.

"Mohli bychom nalézt nějaké starší důkazy v místech, jako je Indie nebo Pákistán… Zatím důkazy nejsou tak jednoznačné," upozornil Dennell s tím, že odborníci před sebou mají ještě dlouhou cestu, aby stoprocentně dokázali dřívější výskyt lidí v Asii.

Podívejte se na video: Čeští vědci objevili nový druh krokodýla. Nyní pracují na jeho uznání

Čeští vědci objevili nový druh krokodýla. Nyní pracují na jeho uznání | Video: Akademie věd České republiky
 

Právě se děje

teď

Tenistka Siniaková ve čtvrtfinále v Istanbulu podlehla jedničce Mertensové

Česká tenistka Kateřina Siniaková si semifinále v Istanbulu nezahraje. Ve čtvrtfinále nestačila na turnajovou jedničku Elise Mertensovou z Belgie, které podlehla dvakrát 4:6.

Siniaková se sedmnáctou hráčkou světa prohrála za hodinu a 36 minut. Ve druhé sadě Češka vedla už 4:1, ale náskok neudržela a Mertensové podlehla i ve čtvrtém vzájemném utkání.

Čtyřiadvacetiletá Siniaková, které ve světovém žebříčku patří 69. místo, promarnila možnost ukončit téměř dvouleté čekání na postup do semifinále. Naposledy si v něm zahrála předloni v Bronxu, ve čtvrtfinále se představila poprvé od loňského září.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko. Spolupráce se zeměmi V4 je pro něj priorita

před 45 minutami

Biden v červnu přiletí do Evropy na summity G7 a NATO, oznámil Bílý dům

Americký prezident Joe Biden v červnu navštíví Británii a Belgii, aby se osobně zúčastnil summitů skupiny G7 a Severoatlantické aliance. Oznámila to v pátek jeho mluvčí Jen Psakiová. Podle ní půjde o první zámořskou cestu současného šéfa Bílého domu.

Vrcholná schůzka skupiny G7, do níž kromě USA patří ještě Británie, Francie, Japonsko, Kanada, Itálie a Německo, je na programu od 11. do 13. června v anglickém Cornwallu. Bruselský summit NATO navazuje 14. června. V Bruselu se Biden zapojí i do oddělených jednání s lídry Evropské unie.

"Tato cesta zdůrazní jeho odhodlání obnovit naše spojenectví, oživit transatlantické vztahy a jednat v úzké spolupráci s našimi spojenci a multilaterálními partnery ve snaze reagovat na globální výzvy a lépe chránit americké zájmy," uvedla v komuniké Psakiová.

Prohlášení v závěru zmiňuje "potenciální další prvky" ohlášené cesty, což podle agentury AFP ihned vyvolalo spekulace o eventuálním setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. O Rusku se každopádně bude mluvit na summitu NATO. Jeho "agresivní" jednání ve čtvrtek označil za jedno z témat generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy