Trumpův projev k národu: Mluvit prý bude osm minut, stav nouze zřejmě nevyhlásí

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 1. 2019 21:09
Americký prezident Donald Trump v dnešním (ve středu SEČ) projevu nehodlá vyhlásit v USA stav nouze, který by mu umožnil zajistit financování zdi na hranicích s Mexikem. S odvoláním na zdroje z Bílého domu to napsal list The Washington Post. Trump má ve 21:00 místního času (ve středu v 03:00 SEČ) z Oválné pracovny Bílého domu promluvit k národu. Projev, který má trvat asi osm minut, budou přenášet všechny hlavní americké televizní stanice.
Foto: Reuters

Podle washingtonského listu prezident Američanům sdělí, že na hranicích vznikla humanitární a bezpečnostní krize. Vysvětlí naléhavou potřebu hraniční zdi, ale i nutnost větší podpory pohraniční stráže a financování nových technologií ostrahy hranice. Projev prý nebude obsahovat nic zásadně nového, významný bude svou naléhavostí a celostátním dosahem.

Viceprezident Mike Pence dnes v rozhovoru pro televizi NBC nevyloučil, že šéf Bílého domu v projevu stav nouze vyhlásí a nařídí armádě, aby zeď postavila. Opakovaně ale zdůraznil, že vláda se chce s Kongresem dohodnout. Dolní parlamentní komora, kterou ovládají demokraté, se proti stavbě zdi důrazně staví.

Vedení opozičních demokratů si podle amerických médií vymínilo právo reagovat na Trumpův televizní projev bezprostředně po jeho skončení. V televizi mají po prezidentovi krátce promluvit předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a šéf demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer.

Video: Demokraté jsou napěchovaní jako papiňák, říká Anýž

Demokraté jsou napěchovaní jako papiňák, aby dostali Trumpa z Bílého domu, tvrdí Anýž | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 14 minutami

USA omezily víza pro čínské funkcionáře kvůli Tibetu

Americká administrativa omezila a v některých případech dokonce zakázala vydávání víz čínským funkcionářům, kteří se podle ní podílejí na blokování cest cizinců do Tibetu. Oznámil to v úterý ministr zahraničí Mike Pompeo. Šéf diplomacie ale nesdělil, jakých konkrétních osob se americké sankce týkají, ani kolik lidí jimi bude postiženo, uvedla agentura AP.

"Peking bohužel dál systematicky omezuje cesty amerických diplomatů a dalších úředníků, novinářů a turistů do autonomní oblasti Tibetu," uvedl Pompeo. Proto americké úřady recipročně omezí možnost cestování do USA pro ty čínské představitele, kteří se podle nich podíleli či podílejí na formulování a prosazování pravidel, která Tibet cizincům z velké části uzavírají.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Rusko a Čína vetovaly prodloužení pomoci pro Sýrii

Rusko a Čína vetovaly v Radě bezpečnosti OSN rezoluci o dalším prodloužení přeshraniční humanitární pomoci pro Sýrii. Informovala o tom agentura DPA. Současné povolení platí jen do pátku, na dodávkách potravin a léků jsou přitom závislé miliony syrských civilistů.

Rezoluci navrhly společně Německo a Belgie, zástupci Číny a Ruska se ale během úterního jednání postavili proti. Podle DPA Moskva chce, aby se pro doručování pomoci nadále využíval jen jediný hraniční přechod z Turecka. Dalších 13 členů RB ale trvá na tom, že pro humanitární dodávky musí dál sloužit nejméně dva přechody jako dosud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy