Bílý dům může zabránit zveřejnění Muellerovy zprávy, tvrdí agentura Bloomberg

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 1. 2019 18:27
Bílý dům se možná pokusí zamezit tomu, aby se část výsledné zprávy o vyšetřování údajného ruského vlivu na americké prezidentské volby dostala do Kongresu nebo na veřejnost. Napsala to dnes agentura Bloomberg s odvoláním na nejmenované americké činitele. Nevylučují prý, že zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller může tuto zprávu dokončit už příští měsíc.
Donald Trump
Donald Trump | Foto: Reuters

Údajná snaha Moskvy ovlivnit prezidentské volby v USA v roce 2016 je předmětem vyšetřování FBI od jara 2017. O výsledcích zatím nejsou žádné informace, nicméně obviněni už byli čtyři Američané, třináct Rusů a tři ruské firmy.

Žádné z dosavadních Muellerových zjištění ale podle amerických médií nepřineslo odpověď na otázku, zda prezident Donald Trump nebo někdo z jeho okolí byl v kontaktu s Ruskem s cílem koordinovat postup při vměšování do voleb.

Mueller je podle agentury Bloomberg povinen předat výsledky svého šetření vedení ministerstva spravedlnosti. Jejich zveřejnění ovšem žádná platná směrnice nenařizuje. Demokraté, kteří po listopadových volbách ovládají Sněmovnu reprezentantů, se netají úmyslem obsah zprávy si od vlády vyžádat a zveřejnit.

Bílý dům by ale podle agentury Bloomberg mohl operovat nálezem Nejvyššího soudu USA z dob aféry Watergate o takzvané "výsadě exekutivy" (executive privilege), která vládě umožňuje žádost Kongresu za jistých okolností ignorovat. Klíčové části Muellerovi zprávy by tak mohly zůstat utajeny.

Rozhodující by bylo stanovisko ministra spravedlnosti, tedy Matthewa Whitakera, který po odchodu bývalého ministra Jeffa Sessionse dočasně úřad spravuje, nebo Trumpova kandidáta Williama Barra, bude-li do té doby Kongresem schválen. Oba Muellerovo vyšetřování kritizují.

Tajné služby mohou být proti zveřejnění

Možnost zablokování zprávy připustil Trumpův právní poradce Rudy Giuliani. "Podíváme se na to a uvidíme, zda si prezident myslí, že by měl právo (zablokování zprávy) uplatnit a zda to chceme udělat. Právo si vyhrazujeme. Nevíme, zda ho budeme muset uplatnit, ale nevzdáváme se ho," citovala Giulianiho agentura Bloomberg.

Výhrady ke zveřejnění zprávy by podle ní mohli mít i zástupci tajných služeb, protože dokument by mohl odhalit jejich zpravodajské zdroje a metody jejich práce.

Pokud ale Muellerova zpráva zveřejněna nebude, mohou poslanci vyšetřovatele předvolat ke slyšení do Kongresu, kde by byl povinen o svých zjištěních informovat, uvedla agentura. Bílý dům by mu v tom nemohl zabránit.

Video: Demokraté jsou napěchovaní jako papiňák, aby dostali Trumpa z Bílého domu, tvrdí Anýž

Demokraté jsou napěchovaní jako papiňák, aby dostali Trumpa z Bílého domu, tvrdí Anýž | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy