Stav nouze kvůli zdi na hranici s Mexikem? Trump se zatím nerozhodl, tvrdí Pence

ČTK ČTK
7. 1. 2019 22:01
Americký prezident Donald Trump se ještě nerozhodl, zda vyhlásí stav nouze, aby mohl na hranicích s Mexikem vybudovat zeď. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil viceprezident Mike Pence, který uvedl, že právní odbor Bílého domu nyní prověřuje legálnost takového kroku. Kvůli Trumpovu sporu s demokratickými představiteli Kongresu USA o financování zdi nemá část federálních úřadů peníze na svůj provoz, což pro statisíce federálních zaměstnanců znamená zmrazené výplaty.
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump | Foto: Reuters

Krize, kdy federální úřady pracují v nouzovém režimu, vstoupila do třetího týdne. Víkendová jednání Trumpovy administrativy se zástupci Kongresu žádný průlom nepřinesla, řešení patu je tak stále v nedohlednu, což znamená finanční nejistotu nejen pro federální zaměstnance, ale také pro nejchudší Američany spoléhající na dávky.

Trump podle Pence pověřil rozpočtový úřad Bílého domu, aby podnikl potřebné kroky ke zmírnění dopadu blokády federálních úřadů na obyvatele. Rozpočtový úřad Bílého domu podle Reuters sdělil, že nehledě na současný pat budou lidem odeslány daňové vratky, jejichž vyplácení je rovněž ohroženo.

"Demokraté musí začít vyjednávat," řekl Pence. Uvedl, že prezident pozval demokraty k návratu do Bílého domu, aby se vyjádřili k návrhům administrativy na to, jak blokádu federálních úřadů ukončit. Podle Pence ale zástupci demokratů z Kongresu Bílému domu sdělili, že s žádným jednáním není možné počítat, dokud federální úřady nebudou opět otevřeny.

Trump zprovoznění úřadů podmiňuje tím, že součástí řešení bude i 5,6 miliard dolarů (zhruba 126 miliard korun) na zeď. To ale demokraté odmítají a ve Sněmovně reprezentantů již prosadili návrhy bez této sumy. Tyto návrhy ale nemají v Senátu naději na schválení, neboť tuto komoru Kongresu kontrolují republikáni.

Kvůli sporu o financování zdi Trump pohrozil, že exekutivním nařízením, tedy prezidentským dekretem, vyhlásí stav nouze, aby Kongres obešel a zeď mohl postavit. Prezident tvrdí, že na to pravomoc má. Pokud se k tomu opravdu rozhodne, lze očekávat, že tento krok oponenti napadnou u soudu.

Video: Povolil jsem vojákům v případě potřeby na hranici střílet, řekl Trump

Trump: Povolil jsem vojákům střílet na migranty, pokud budou muset | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy