Trump by měl dospět. Nevěřit tajným službám je hloupé, tvrdí viceprezident Biden

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 6. 1. 2017 11:27
Budoucí prezident Spojených států Donald Trump se kvůli údajnému zasahování ruských hackerů do voleb později v pátek setká s představiteli amerických tajných služeb. Ti ho seznámí se závěrečnou zprávou, kterou ve čtvrtek poskytli Bílému domu. Trump však stále podíl Ruska v hackovacím skandálu považuje za neprokázaný. Jeho zpochybňování práce zpravodajských služeb vyvolalo už i kritiku viceprezidenta Joea Bidena, který jeho konání označil za "absolutně hloupé".
Americký viceprezident Joe Biden.
Americký viceprezident Joe Biden. | Foto: Reuters

Washington – "Dospěj už, Donalde, dospěj. Je na čase stát se dospělým, jsi prezident," vzkázal viceprezident Joe Biden Donaldu Trumpovi v rozhovoru pro americkou stanici PBS. Narážel tak na kauzu okolo hackerských útoků na americké servery.

Biden reagoval na několik posledních Trumpových tweetů, ve kterých budoucí prezident zpochybňuje práci svých zpravodajských služeb.

S jejich představiteli se Trump sejde v pátek, kdy ho informují o zapojení ruských hackerů do listopadových prezidentských voleb.

Závěrečnou zprávu, která obsahuje důkazy o hackerských útocích, poskytli Bílému domu už den předtím a Joe Biden se s ní podle informací BBC seznámil. Podle něj zpráva detailně objasňuje, že se "Rusko pokusilo zdiskreditovat volební proces Spojených států" a ovlivnilo americké volby v neprospěch demokratky Hillary Clintonové.

Trump, který se prezidentem stane 20. ledna, však ještě před jejím přečtením trvá na svém a podíl Ruska na hackovacím skandálu považuje za neprokázaný.

"Jak si můžou být tak jistí, když si ani nevyžádali přezkoumání počítačových serverů (Demokratického národního výboru – pozn. red.)? O co tady jde?"  napsal ještě ve čtvrtek večer Donald Trump na svůj Twitter.

"Nemít důvěru ve zpravodajské služby a nebýt ochoten jim naslouchat je pro prezidenta naprosto hloupé," vyjádřil svůj nesouhlas Biden.

Na světlo světa se zpráva dostane příští týden

Některé informace tajných služeb se už začaly objevovat v amerických médiích. Ve čtvrtek deník Washington Post napsal o komunikaci, kterou agenti zachytili po vyhlášení předběžných volebních výsledků. Z ní je patrné, že ruští vládní představitelé oslavovali vítězství Donalda Trumpa nad Hillary Clintonovou.

Stanice NBC zase s odvoláním na zdroj v tajných službách uvádí, že ruští hackeři kromě serveru demokratické strany napadli také přímo Bílý dům nebo ministerstvo zahraničí.

Celý obsah závěrečné zprávy nespadající do kategorie tajné však bude zveřejněn příští týden.

Ve společném prohlášení, které předcházelo vyhotovené zprávě, se šéfové tajných služeb shodli na názoru, že hackerské útoky namířené na americké úřady a průběh voleb posvětilo ruské vedení.

"Domníváme se, že jedině nejvyšší ruští představitelé mohli povolit krádeže a zveřejnění údajů spjatých s americkými volbami," uvedli.

Ve čtvrtek také prohlásili, že Rusko disponuje vyspělými útočnými počítačovými programy s důmyslnými funkcemi a představuje závažnou a rostoucí hrozbu pro zájmy Spojených států.

Podle ředitele zpravodajských služeb USA Jamese Clappera je možné, že měla ruská operace dopad na rozhodování voličů. Jak velký takový dopad byl, ale nelze změřit.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 6 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy