Trump by měl dospět. Nevěřit tajným službám je hloupé, tvrdí viceprezident Biden

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 6. 1. 2017 11:27
Budoucí prezident Spojených států Donald Trump se kvůli údajnému zasahování ruských hackerů do voleb později v pátek setká s představiteli amerických tajných služeb. Ti ho seznámí se závěrečnou zprávou, kterou ve čtvrtek poskytli Bílému domu. Trump však stále podíl Ruska v hackovacím skandálu považuje za neprokázaný. Jeho zpochybňování práce zpravodajských služeb vyvolalo už i kritiku viceprezidenta Joea Bidena, který jeho konání označil za "absolutně hloupé".
Americký viceprezident Joe Biden.
Americký viceprezident Joe Biden. | Foto: Reuters

Washington – "Dospěj už, Donalde, dospěj. Je na čase stát se dospělým, jsi prezident," vzkázal viceprezident Joe Biden Donaldu Trumpovi v rozhovoru pro americkou stanici PBS. Narážel tak na kauzu okolo hackerských útoků na americké servery.

Biden reagoval na několik posledních Trumpových tweetů, ve kterých budoucí prezident zpochybňuje práci svých zpravodajských služeb.

S jejich představiteli se Trump sejde v pátek, kdy ho informují o zapojení ruských hackerů do listopadových prezidentských voleb.

Závěrečnou zprávu, která obsahuje důkazy o hackerských útocích, poskytli Bílému domu už den předtím a Joe Biden se s ní podle informací BBC seznámil. Podle něj zpráva detailně objasňuje, že se "Rusko pokusilo zdiskreditovat volební proces Spojených států" a ovlivnilo americké volby v neprospěch demokratky Hillary Clintonové.

Trump, který se prezidentem stane 20. ledna, však ještě před jejím přečtením trvá na svém a podíl Ruska na hackovacím skandálu považuje za neprokázaný.

"Jak si můžou být tak jistí, když si ani nevyžádali přezkoumání počítačových serverů (Demokratického národního výboru – pozn. red.)? O co tady jde?"  napsal ještě ve čtvrtek večer Donald Trump na svůj Twitter.

"Nemít důvěru ve zpravodajské služby a nebýt ochoten jim naslouchat je pro prezidenta naprosto hloupé," vyjádřil svůj nesouhlas Biden.

Na světlo světa se zpráva dostane příští týden

Některé informace tajných služeb se už začaly objevovat v amerických médiích. Ve čtvrtek deník Washington Post napsal o komunikaci, kterou agenti zachytili po vyhlášení předběžných volebních výsledků. Z ní je patrné, že ruští vládní představitelé oslavovali vítězství Donalda Trumpa nad Hillary Clintonovou.

Stanice NBC zase s odvoláním na zdroj v tajných službách uvádí, že ruští hackeři kromě serveru demokratické strany napadli také přímo Bílý dům nebo ministerstvo zahraničí.

Celý obsah závěrečné zprávy nespadající do kategorie tajné však bude zveřejněn příští týden.

Ve společném prohlášení, které předcházelo vyhotovené zprávě, se šéfové tajných služeb shodli na názoru, že hackerské útoky namířené na americké úřady a průběh voleb posvětilo ruské vedení.

"Domníváme se, že jedině nejvyšší ruští představitelé mohli povolit krádeže a zveřejnění údajů spjatých s americkými volbami," uvedli.

Ve čtvrtek také prohlásili, že Rusko disponuje vyspělými útočnými počítačovými programy s důmyslnými funkcemi a představuje závažnou a rostoucí hrozbu pro zájmy Spojených států.

Podle ředitele zpravodajských služeb USA Jamese Clappera je možné, že měla ruská operace dopad na rozhodování voličů. Jak velký takový dopad byl, ale nelze změřit.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy