Trump poprvé připustil, že je vyšetřován. Čelí "mariňákovi", který se jako šéf FBI vzepřel Bushovi

Daniel Anýž Daniel Anýž
Aktualizováno 16. 6. 2017 15:55
Americký prezident Donald Trump na svém Twitteru poprvé přiznal, že je vyšetřován kvůli svým bývalým kontaktům s Rusy. Zvláštní vyšetřovatel této kauzy Robert Mueller má přitom pověst důsledného, politicky nezávislého ochránce spravedlnosti. Pracoval v republikánských i demokratických administrativách. Dvanáct let, za prezidentů George Bushe i Baracka Obamy, vedl americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Do svého současného, "ruského" vyšetřovacího týmu si vzal i právníka, který byl už u aféry Watergate.
Robert Mueller.
Robert Mueller. | Foto: Reuters

Washington - Vyšetřování role Ruska v loňských amerických prezidentských volbách postoupilo na novou úroveň, ze které je vidět už přímo do oválné pracovny prezidenta Donalda Trumpa.

Podrobně prozkoumat prezidentův stůl se chystá někdejší "mariňák" z Vietnamu, majitel purpurového srdce a bronzové hvězdy, někdejší dlouholetý šéf FBI Robert Mueller. Zvláštním vyšetřovatelem ruské kauzy byl jmenován před měsícem.

Dvaasedmdesátiletý Mueller se podle amerických médií rozhodl prošetřit, zda prezident Trump nemařil vyšetřování a nebránil tak průchodu spravedlnosti, když kromě jiného před měsícem na hodinu odvolal Jamese Comeyho, který měl jako šéf FBI do té doby kauzu na starosti.

V celé už více než rok běžící ruské aféře jde o zásadní zlom. Vyšetřování se dosud soustředilo na snahu Moskvy ovlivnit americké volby a na to, zda neexistoval překryv mezi ruskou aktivitou a lidmi z Trumpova předvolebního týmu.

O místo už kvůli němu přišel například prezidentův poradce pro národní bezpečnost Michael Flynn, který musel rezignovat, když se ukázalo, že lhal o svých loňských kontaktech s Rusy.

Ministr spravedlnosti Jeff Sessions se pak sám stáhl z dozorování celé kauzy, když se ukázalo, že během svého potvrzovacího slyšení v Senátu na přímý dotaz zamlčel své loňské schůzky s ruským velvyslancem ve Washingtonu Sergejem Kisljakem.

Sám prezident Trump dosud stál mimo podezření, že by byl celé kauzy jakkoli osobně účasten. Ještě minulý týden, během svého vystoupení v Senátu, bývalý šéf FBI Comey uvedl, že v jeho hledáčku se prezident nikdy neocitl.

Nyní ale Trump na Twitteru sám potvrdil, že je skutečně vyšetřovaný. "Kvůli vyhození ředitele FBI mě vyšetřuje muž, který mi řekl, ať vyhodím ředitele FBI! Hon na čarodějnice," napsal prezident.

Byl to skutečně právě Comeyho vynucený odchod z pozice šéfa FBI, co před měsícem odstartovalo novou kapitolu celé ruské aféry.

Podle Trumpa zcela "vymyšlený příběh"

Po svém odvolání Comey pustil do médií informace, ze kterých vyplývá, že prezident Trump jej tlačil k tomu, aby ruskou kauzu zametl pod koberec. Podle tvrzení Comeyho šlo o autentické zápisky ze schůzky s prezidentem.

Podle Trumpa, který už dříve celou ruskou kauzu nazval "honem na čarodějnice", se nic takového nestalo. Tento týden prezident na Twitteru zopakoval, že jde o zcela "vymyšlený příběh".

Nicméně právě Comeym vznesené podezření vedlo ministerstvo spravedlnosti, konkrétně náměstka Roda Rosensteina, k tomu, že jmenoval zvláštního vyšetřovatele.

Celou věcí se sice už před tím zabývaly a nadále budou zabývat příslušné výbory v Kongresu, zvláštní vyšetřovatel má ale širší pravomoce. Jeho práce - například při sběru důkazních materiálů a výslechů svědků - je nadřazena kongresovému vyšetřování.

Chlapík, který neuhne

Podle mnohých washingtonských insiderů se v osobě Roberta Muellera ruská kauza ocitla v rukou člověka, který neuhne politickým tlakům a povede vyšetřování nezávisle.

"Boba Muellera znám třicet let. Je to tvrdý, férový chlapík, nenechá se jen tak obejít," uvedl Michael Chertoff, který byl ve vládě George Bushe ministrem pro vnitřní bezpečnost, před několika dny pro Hospodářské noviny.

Prakticky stejná slova pro Aktuálně.cz použil Daniel Hamilton, který působil v administrativě Billa Clintona. "Mueller je pevný, neuhne," uvedl Hamilton, který v současnosti vede Centrum transatlantických vztahů na Johns Hopkins University ve Washingtonu.

Za nepřímý doklad jejich slov lze považovat to, že okolí Donalda Trumpa hledí vstříc Muellerovu vyšetřování s obavami a už se snaží jeho nezávislost zpochybnit.

"Republikáni jsou v bludu, pokud se domnívají, že zvláštní vyšetřovatel bude férový… Je čas to přehodnotit," varoval v úterý bývalý republikánský kongresman Newt Gingrich ve svém vzkazu na Twitteru.

Podle amerických médií pak sám prezident Trump zvažoval možnost Muellerova odvolání z pozice zvláštního vyšetřovatele. A až na naléhání některých svých poradců, že by tím ve Washingtonu vyvolal bouři, jež by se obrátila proti němu, se této myšlenky přinejmenším dočasně vzdal.

Jen přes moji rezignaci

Při pohledu na kariéru Robera Muellera je zřejmé, proč u ostatních vzbuzuje respekt. Po návratu z válečného Vietnamu, kde byl dobrovolně a kde získal vysoká vyznamenání, Mueller působil na různých postech na ministerstvu spravedlnosti v několika republikánských i demokratických administrativách.

Na podzim 2001, týden před útoky z 11. září, jej republikánský prezident George Bush jmenoval šéfem FBI. V této pozici pak Mueller vydržel až do roku 2013. Bushův demokratický nástupce Barack Obama si jej jako ředitele FBI ponechal o dva roky déle, než je obvyklý desetiletý termín.

O Muellerově pojetí státní služby pak vypovídá situace z roku 2003, kdy si chtěl Bílý dům na tehdejším ministru spravedlnosti Johnu Ashroftovi vynutit prodloužení programu Národní bezpečnostní agentury (NSA), v rámci něhož NSA sbírala "metadata" o telefonních hovorech Američanů. Ashroft byl v té chvíli v nemocnici upoután na lůžko.

Robert Mueller a James Comey, který byl tehdy Ashcroftovým zástupcem na ministerstvu, se postavili proti a pohrozili rezignací. Ve výsledku přiměli Bílý dům George Bushe k tomu, že právně sporný odposlouchávací program NSA změnil.

Pochvala i od Obamy

Pro Muellerovy kritiky, kteří ho v souvislosti s vyšetřováním ruské kauzy zpochybňují, je tento incident argumentem, že nebude nezávislý. S Jamesem Comeym se totiž osobně dlouho znají. Mueller podle nich bude svému mladšímu kolegovi, odvolanému šéfovi FBI, stranit.

Americká média ale oproti tomu citují řadu názorů z obou stran stranického spektra, které zdůrazňují naopak to, že Mueller vždy jednal podle hesla "padni komu padni".

"Neřídí se politikou. Bob ctí pravidla férové hry. Neznám nikoho více oddaného konceptu a ideálu spravedlnosti," citovala stanice NPR Johna Ashcrofta. A deník Washington Post připomněl slova Baracka Obamy, když Mueller v roce 2013 odcházel z čela FBI.

"Znám jen velmi málo lidí z veřejného života, kteří by vykázali více integrity a konzistence i pod takovým tlakem, jako je Bob Mueller," uvedl tehdy Obama.

Mementa z minulosti

Zatím naposledy sehrál zvláštní vyšetřovatel výraznou roli za prezidenta George Bushe, když tehdy zvláštní vyšetřovatel Patrick Fitzgerald prověřoval, kdo v roce 2003 prozradil médiím totožnost agentky CIA Valerie Plameové.

Celá kauza vyústila v odsouzení poradce tehdejšího prezidenta Dicka Chenneyho, právníka Scootera Libbyho. 

Americká politika si dodnes také živě pamatuje jméno Kenneth Starr, který byl v polovině 90. let jmenován zvláštním vyšetřovatelem, aby přezkoumal některé podnikatelské aktivity manželů Billa a Hillary Clintonových v takzvané kauze Whitewater.

A i když v této věci nebylo vzneseno obvinění, Starrovo šetření nakonec vedlo k odhalení aféry prezidenta Clintona s Monikou Lewinskou.

Pokud by se prokázalo, že prezident Trump se skutečně aktivně snažil mařit vyšetřování FBI, šlo by o trestný čin bránění spravedlnosti (tzv. obstruction of justice), a americký Kongres by prezidenta dokonce mohl odvolat.

Bylo by to poprvé právě od dob Clintonovy aféry s Lewinskou, kdy by se nad Bílým domem znovu vznášelo takové nebezpečí. Clintona v roce 1999 zachránilo, že v Senátu se nakonec nenašlo dost hlasů, aby byl uznám vinným z porušení zákona.

Přízrak jménem Watergate

Prezident Richard Nixon ovšem v roce 1974 při aféře Watergate takové štěstí neměl. Když bylo zřejmé, že už ani jeho republikáni by jej v Kongresu nepodrželi, tak před hrozbou odvolání na úřad sám rezignoval.

Obdobný scénář je v Trumpově případě v tuto chvíli krajně nepravděpodobný. Republikáni, kteří ovládají Kongres, by možný proces odvolání zatím nepřipustili.

Určitým mementem by ale mohlo být, že jeden ze spolupracovníků, které si nyní Robert Mueller vybral do svého vyšetřovacího týmu, právník James Quarles, působil už ve zvláštním vyšetřovacím týmu (Special Prosecution Force) aféry Watergate.

Ben Bradlee nebyl intelektuál, měl ale skvělé novinářské instinkty. Je nespravedlivé, že si ho lidé spojují výhradně s aférou Watergate, říká o bývalém šéfredaktorovi listu Washington Post Daniel Anýž | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy