Zlom v ruské kauze. Trumpa začali vyšetřovat kvůli ovlivňování justice, píše americký deník

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 15. 6. 2017 13:14
Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který objasňuje roli Ruska v loňských prezidentských volbách ve Spojených státech, vyšetřuje i samotného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Napsal to deník Washington Post s odvoláním na několik nejmenovaných zdrojů. Mueller prý prověřuje obvinění, že se šéf Bílého domu pokoušel nepřípustným způsobem ovlivňovat justici.
Donald Trump se svou dcerou Ivankou.
Donald Trump se svou dcerou Ivankou. | Foto: Reuters

Washington - V kauze údajných ruských zásahů do loňských prezidentských voleb v USA došlo k výraznému obratu. Podle amerického listu The Washington Post je vyšetřován i sám prezident Donald Trump.

Několik nejmenovaných zdrojů deníku řeklo, že Trumpa vyšetřuje zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller. Vše se týká obvinění, že se šéf Bílého domu měl pokoušet ovlivňovat americkou justici.

Vyšetřovatelé také podle deníku pátrají po jakýchkoliv důkazech o údajných finančních zločinech Trumpových spolupracovníků.

Mueller vede od poloviny května zvláštní vyšetřování možné spolupráce mezi Ruskem a zástupci předvolební kampaně nynějšího amerického prezidenta Trumpa. Jejich cílem mělo být ovlivnit loňské volby v neprospěch Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové.

Ještě v lednu Trumpa ujišťoval tehdejší šéf Federálního vyšetřovacího úřadu (FBI) James Comey, že on osobně vyšetřován není. Podle zdrojů Washington Post se tohle ale změnilo hned poté, co prezident Comeyho odvolal.

Comey před týdnem před senátním výborem pro dohled nad tajnými službami řekl, že si je jistý snahou Ruska ovlivňovat loňskou předvolební kampaň.

Uvedl taky, že je přesvědčený, že pravým důvodem jeho nečekaného odvolání z funkce šéfa FBI byla snaha prezidenta Trumpa změnit způsob vyšetřování ruských zásahů do kampaně.

Podle Comeyho Trump sice výslovně nežádal o zastavení vyšetřování ruských aktivit. Chtěl prý ale dosáhnout toho, aby FBI přestala zkoumat ruské kontakty prezidentova bývalého bezpečnostního poradce Michaela Flynna.

Ten kvůli nim ve funkci skončil.

Podle jednoho ze zdrojů Washington Post nynější přímé zacílení na prezidenta naznačuje, že speciální vyšetřovatel Mueller bere tento lednový rozhovor mezi Trumpem a Comeym velmi vážně. A ne jen jako osobní spor.

"Únik informací z FBI je ostuda"

Bílý dům posílá nyní všechny novináře s dotazy ohledně ruské kauzy na Trumpova osobního právníka Marca Kasowitze.

"Únik informací z FBI týkajících se prezidenta je ostudný, neomluvitelný a nelegální," řekl pouze Marc Corallo, Kasowitzův mluvčí.

Později se k článku amerického listu vyjádřil i sám Trump. "Vytvořili si falešný příběh o Rusech, nenašli žádný důkaz, a tak teď mluví o ovlivňování justice na základě falešného příběhu. Pěkné," napsal na svém Twitteru.

Vyšetřovatelé budou vyslýchat i Daniela Coatse, současného ředitele amerických tajných služeb, nebo Mikea Rogerse, šéfa Národní agentury pro bezpečnost (NSA).

Podle amerického deníku budou vypovídat dobrovolně. Není však jasné, o čem přesně - například jestli popíší své osobní rozhovory s prezidentem Trumpem.

Vypovídal i ministr

Kromě Comeyho vypovídal před senátním výborem taky ministr spravedlnosti Spojených států Jeff Sessions, a to na začátku tohoto týdne. Ve své řeči obhajoval Comeyho vyhazov.

Vyšetřovateli Muellerovi pak vyjádřil důvěru.

Americká média přitom ten samý den citovala jednoho z Trumpových blízkých přátel, podle kterého prezident zvažuje Muellerovo odvolání.

Pro Rusko byla z hlediska jejich zájmů horší volbou Clintonová, od Trumpa si slibovali, že bude schopnější se s nimi dohodnout jejich způsobem. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy