Trump prohrál Bílý dům i Kongres. Ameriku přivedl na hranu protiústavního puče

Čtyřleté turbulentní prezidentství Donalda Trumpa a jeho dvouměsíční setrvalá snaha zvrátit výsledek listopadových voleb, ve kterých prohrál s demokratem Joem Bidenem, vyústily ve středu ve Washingtonu v násilný útok jeho příznivců. A to nejen na budovu Kongresu, ale také na 200 let dlouhou tradici mírového předání moci v USA a na samotné základy americké demokracie.
Obsazení Kongresu ve Washingtonu v klíčových okamžicích | Video: Reuters

V přímém přenosu sledovaly Spojené státy a okolní svět výjevy, které podle slov republikánského senátora Marca Rubia připomínaly "scény z třetího světa".

Uprostřed zasedání Kongresu, který projednával konečné potvrzení Bidenova vítězství v prezidentských volbách, zaútočil na budovu Kapitolu dav Trumpových příznivců.

Protestující přetlačili policii a vymohli si vstup do budovy, ve které pak vtrhli do mnoha prostor, včetně kanceláře demokratické předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.

V chaotické, nepřehledné situaci museli zákonodárci před davem, u kterého nešlo odhadnout, kam až je ochoten zajít, doslova prchnout z konferenčních sálů.

Viceprezident Mike Pence, který celému jednání předsedal, byl ochrankou eskortován na bezpečné místo. Podle posledních zpráv agentury AP zemřeli čtyři lidé, včetně ženy, kterou zastřelila policie.

Z Bílého domu neodejde v klidu

Teprve po zhruba šesti hodinách se podařilo přivolaným bezpečnostním silám obnovit pořádek a zasedání zákonodárného sboru mohlo pokračovat.

Jednání Kongresu je posledním procesním krokem před slavnostní inaugurací nově zvoleného prezidenta, při které Joe Biden 20. ledna převezme prezidentský úřad. Tradičně, za normálních okolností, by šlo o čistě formální úkon, kdy by Kongres během několika desítek minut potvrdil prosincový verdikt sboru volitelů.

Prezident Trump a jemu zcela loajální členové Kongresu to ale tentokrát využili k poslednímu pokusu o zvrácení výsledků voleb. Tato snaha přitom nemá šanci na úspěch, Biden bude potvrzen 46. prezidentem USA.

Donald Trump ale ukazuje, že z Bílého domu neodejde v klidu a že bude ochoten překročit všechny červené čáry. Už od samotné listopadové volební noci, kdy hlasování poprvé označil za podvod, Trump odmítá přijmout porážku.

Americké soudy sice už zamítly takřka šedesát žalob, které Trumpův tým a jeho příznivci proti volbám podali, ale prezident stále tvrdí, že volby byly zmanipulované.

Minulý víkend Trump v hodinovém telefonátu navíc naléhal na státního tajemníka státu Georgia, aby "našel" hlasy, které by obrátily výsledek v tomto státě v jeho prospěch. Podle řady amerických ústavních právníků tím prezident spáchal trestný čin.

"Jděte na Kapitol"

Trumpovi se ovšem už podařilo o "zmanipulovaných" volbách přesvědčit své příznivce. Až 80 procent jeho voličů si skutečně myslí, že volby byly podvod. Před středečním jednáním Kongresu Trump na Twitteru vyzval své příznivce, ať dorazí projevit svůj odpor do Washingtonu.

K několikatisícovému shromáždění pak Trump ve středu odpoledne osobně promluvil. Ve svém více než hodinovém vystoupení nejdříve několikrát zopakoval kaskádu svých nepodložených, nepravdivých tvrzení o "ukradených volbách". A v závěru vyhlásil, že je potřeba "mnohem tvrději bojovat".

Vyzval své příznivce, ať "jdou na Kapitol", tedy ke Kongresu. "Musíte ukázat sílu, musíte být silní, se slabostí si naši zemi nikdy nevezmete zpět," vyhlásil Trump.

Následně se prezident uchýlil do Bílého domu, zatímco dav jeho příznivců skutečně vyrazil ke Kapitolu. Washington se stal dějištěm výše popsaného chaosu, kdy chvílemi nebylo jisté, zda se Spojené státy neocitly na hraně protiústavního puče, na prahu občanské války.

Ve vypjatých hodinách, kdy byla aktivována Národní garda ve Washingtonu i v sousední Virginii, zazněly od řady nejvyšších politiků výzvy ke klidu. "Násilí a destrukce, které se odehrávají na americkém Kapitolu, musí ustat a musí ustat hned," napsal například na Twitter viceprezident Mike Pence.

S projevem vystoupil i nově zvolený prezident Joe Biden. Varoval, že americká demokracie čelí "bezprecedentnímu útoku", a apeloval na Donalda Trumpa, aby v přímém televizním projevu vyzval své příznivce, aby své akce a "obléhání" zákonodárného sboru ukončili.

Prezident na celé dramatické události reagoval pouze na Twitteru a podle řady komentátorů mohl situaci spíše jen vyhrotit než uklidnit. Ve videu, které umístil na sociální sítě, Trump sice vyzval své příznivce, ať jdou domů, zároveň ale zopakoval, že volby přesvědčivě vyhrál. Svým příznivcům vzkázal, že jsou výjimeční, že je má rád.

Přišel i o celý Kongres

Konečné zklidnění, kdy se Kongres mohl vrátit k jednání, přišlo až po zásahu bezpečnostních sil. Obě jeho komory, Senát a Sněmovna reprezentantů, následně přehlasovaly pokus menší skupiny republikánů o odmítnutí Bidenova vítězství v Arizoně.

Skupina chce takto ještě napadnout výsledky voleb přinejmenším v dalších dvou státech, v Georgii a Pensylvánii. Je ale jisté, že ve výsledku neuspějí, a pravděpodobně ještě během čtvrtka tak Kongres definitivně potvrdí Joea Bidena jako nastupujícího prezidenta USA.

Uprostřed středečních dramatických momentů navíc agentury přinesly zprávu, že v obou senátních volebních soubojích v Georgii v úterý zvítězili demokratičtí kandidáti. To znamená, že demokraté ovládnou i Senát a nově zvolenému prezidentovi Bidenovi se tím otevírá cesta, aby prosazoval svoji legislativní agendu, včetně revize předchozí politiky Donalda Trumpa.

Když Trump v roce 2017 přebíral Bílý dům, měli republikáni většinu v obou komorách Kongresu. Po čtyřech letech Trump prohrál nejen prezidentský úřad, ale jeho republikáni teď přišli také o celý Kongres.

Biden chce například zrušit Trumpovu daňovou reformu z roku 2017, mohutně investovat do přechodu americké ekonomiky na čisté zdroje a také se chce pokusit o reformu imigračního systému. Všechny tyto kroky by jeden za druhým gumovaly Trumpův politický odkaz.

Video z událostí v Kapitolu:

Do budovy Kongresu vtrhli Trumpovi příznivci | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 53 minutami

České házenkářky na úvod play off o MS jen remizovaly se Švýcarskem

České házenkářky v úvodním ze dvou zápasů play off kvalifikace o postup na prosincové mistrovství světa doma jen remizovaly se Švýcarskem 27:27. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného prakticky celé utkání v Zubří dotahovaly, v závěru se sice dostaly do vedení, ale outsider v poslední sekundě vyrovnal. Odveta se hraje v úterý.

Češky na minulém mistrovství světa předloni nehrály po těsné porážce v play off s Černou Horou. Na šampionátu v roce 2017 národní tým překvapivě došel až do čtvrtfinále a konečným osmým místem stanovil nejlepší výsledek v samostatné historii. Za působení Bašného postoupily reprezentantky na mistrovství světa ještě v roce 2013, kdy obsadily 15. příčku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy