Trump si telefonoval s prezidentkou Tchaj-wanu, Čína si stěžuje: Je to malý trik

ČTK ČTK
3. 12. 2016 15:16
Donald Trump si telefonoval s prezidentkou Tchaj-wanu. Jde tak o první podobný prezidentský kontakt za více než 35 let. Bílý dům pod stále ještě úřadujícím prezidentem Barackem Obamou vzápětí ujistil, že USA nadále uznávají politiku jedné Číny. Čínské ministerstvo zahraničí přesto proti telefonátu protestovalo. Trump dále hovořil i s vůdci Afghánistánu, Filipín a Singapuru.
Cchaj Jing-wen
Cchaj Jing-wen | Foto: Reuters

Washington - Nově zvolený americký prezident Donald Trump si v pátek telefonoval s několika světovými vůdci, včetně prezidentů Afghánistánu či Filipín. Největší pozornost však vzbudil rozhovor s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Šlo o první takový kontakt od konce 70. let.

Čínské ministerstvo zahraničí vzápětí proti telefonátu protestovalo a vyzvalo USA k pokračování v politice jedné Číny. Bílý dům, jehož šéfem je až do 20. ledna Barack Obama, ovšem uvedl, že telefonát s tchajwanskou prezidentkou na postoji Spojených států nic nemění. Politiku jedné Číny Washington praktikuje od roku 1979.

Peking telefonát označil za "malý trik ze strany Tchaj-wanu". Čínské ministerstvo zahraničí poté oznámilo, že podalo protest k "relevantní straně" ve Spojených státech. 

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem, pokud by ostrov vyhlásil samostatnost.

Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany. Tchaj-wan nicméně uznává jen 22 převážně malých zemí světa.

Podle Trumpovy mluvčí Hope Hicksové Trump a tchajwanská prezidentka konstatovali, že "mezi Tchaj-wanem a USA existují blízké hospodářské, politické a bezpečnostní vztahy".

Trump později na Twitteru zdůraznil, že iniciativa vzešla od Cchaj Jing-wen. "Prezidentka Tchaj-wanu MI ZATELEFONOVALA, aby mi blahopřála k získání prezidentského úřadu. Děkuji!" napsal Trump. Cchaj na to vzápětí reagovala s tím, že "obě strany se na kontaktu předem domluvily".

Bílý dům, který stále ovládá Barack Obama, k Trumpovu telefonátu podotkl, že Spojené státy nemění svůj postoj a uznávají nadále politiku jedné Číny. Čínský ministr zahraničí Wang I vyjádřil naději, že telefonát "nezmění politiku jedné Číny, kterou dlouhodobě vyznávají vlády Spojených států".

Agentura AFP si všimla, že o telefonátu neinformovala žádná čínská média a zmínky o něm jsou na internetu v Číně cenzurovány.

Podle Tchaj-wanu by ale Čína měla na rozhovor Trumpa s prezidentkou nahlížet s rozvahou. "Vyzýváme Čínu, aby se postavila nové situaci v asijsko-tichomořském regionu," uvedl tchajwanský vládní úřad, který má na starost vztahy s Čínou.

Jeden z představitelů zastupitelského úřadu Tchaj-wanu ve Washingtonu uvedl, že Trumpův rozhovor znamená "historický" první kontakt mezi americkým a tchajwanským vůdcem od přerušení diplomatických vztahů mezi Washingtonem a Tchaj-pejí v roce 1979. V tomtéž roce také Spojené státy navázaly oficiální vztahy s Pekingem.

Od té doby udržují USA s Tchaj-wanem pouze neoficiální vztahy, Washington ale nadále dodává Tchaj-peji zbraně, "aby jí pomohl udržet schopnost se bránit".

Protokolární pravidla, která platí v přechodném období před nástupem do prezidentského úřadu, podle agentury AFP porušil Trump i hovory s dalšími nejvyššími představiteli asijských zemí.

Demokratický senátor Chris Murphy prohlásil, že Trump je oprávněn měnit americkou politiku, ale jeho přístup je potenciálně nebezpečný. "Trump má právo měnit politiku, spojenectví, strategii... To, co se ale stalo v posledních 48 hodinách, to není změna. To je zásadní obrat zahraniční politiky...Tímhle způsobem začínají války," řekl Murphy. Vyzval, aby byl co nejrychleji vybrán nový šéf diplomacie, jímž by měl být "pokud možno zkušený politik".

V pátek Trump telefonicky hovořil i s kontroverzním filipínským prezidentem Rodrigem Dutertem. Toho Washington dříve kritizoval za protidrogové tažení, při němž bylo za poslední měsíce zabito přes 2300 lidí. Duterte dnes oznámil, že Trump jeho protidrogovou kampaň ocenil a prý ho také pozval do USA. Trumpův tým ale v prohlášení o pozvání nic neuvedl.

Trump v pátek telefonoval i se singapurským premiérem Lee Hsien Loongem a s prezidentem Afghánistánu Ašrafem Ghaním. S hlavou Aghánistánu mluvil Trump zejména o terorismu, který tíží oba státy. Politici si přislíbili rozšiřovat spolupráci v boji s terorismem a Trump ujistil afghánského prezidenta, že Spojené státy "zůstanou na straně" Afghánistánu po dobu jeho mandátu a mohly by zvýšit svou "podporu" Kábulu.

 

Právě se děje

Další zprávy