Rusko potřebuje přátele. S Trumpem jsme připraveni spolupracovat, řekl Putin ve sledovaném projevu

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 12. 2016 11:48
V každoročním projevu o stavu Ruské federace prezident Vladimir Putin připustil, že za hospodářskými problémy země stojí hlavně vnitřní problémy. Mezi nimi zmínil nedostatečný technologický rozvoj a málo investic či odborníků. Putin také řekl, že Rusko bude pokračovat v nastoleném demokratickém kurzu. A že plánuje spolupracovat na boji proti terorismu s novým prezidentem USA Donaldem Trumpem.
Vladimir Putin při každoročním projevu o stavu federace
Vladimir Putin při každoročním projevu o stavu federace | Foto: Reuters

Moskva – Rusko bude pokračovat v nastoleném demokratickém kurzu. V každoročním poselství o stavu federace to před poslanci obou komor parlamentu prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Připustil, že v obtížných a nezvyklých podmínkách musí řešit rozvojové problémy, zároveň ale zdůraznil, že Rusové ukázali připravenost svou zemi bránit v její nezávislé cestě.

"Strategie rozvoje politického systému, institucí přímé demokracie a posílení volební konkurence stojí na dobrých základech a my v tom samozřejmě budeme nadále pokračovat," řekl Putin.

"Ruský národ opět přesvědčivě prokázal, že je schopen postavit se obtížným výzvám, bránit a ochraňovat národní zájmy, suverenitu a nezávislý kurz země," řekl Putin v přímém televizním přenosu.

Dodal také, že hodlá spolupracovat s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem, neboť Moskva a Washington nesou společnou zodpovědnost za globální bezpečnost.

Putin řekl, že Rusko nestojí o konfrontaci, naopak se chce podílet na řešení světových problémů. Bude při tom ale hájit své zájmy.

"Nehledáme a nikdy jsme nehledali nepřátele. Potřebujeme přátele," řekl Putin. Od Trumpa očekává spolupráci v boji proti terorismu.

Za potíže hospodářství může i málo odborníků

Putin také promluvil o potížích ruského hospodářství. Připustil, že za nimi stojí vnitřní problémy, jako je nedostatek investic či odborníků a slabý technologický rozvoj.

Putin také řekl, že letos očekává pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 0,6 procenta. Pro srovnání: loni zaznamenala ruská ekonomika propad o 3,7 procenta, nejvíce od globální finanční krize z roku 2009.

V cestě k ozdravení ekonomiky stojí i přetrvávající hospodářské sankce, které západní země uvalily na Rusko za jeho postup v ukrajinské krizi, a také vyčerpané fiskální rezervy. Ruská ekonomika navíc zůstává závislá na vývozu surovin.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy