Nenápadný prezidentův zeť. Trumpovy kroky řídí Jared Kushner, překážkou může být jeho byznys

Martin Novák Martin Novák
1. 12. 2016 14:16
Mladý zeť nového amerického prezidenta Jared Kushner řídil strategii Trumpova týmu v kampani. Velký vliv si uchová i po příchodu Donalda Trumpa do Bílého domu. Podle agentury Reuters je Jared "důvěrníkem a klíčovým insiderem" nového prezidenta. Podobně jako Trump je stavebním magnátem, Kushnerova otce ale daňové podvody a ovlivňování svědků zavedly do vězení.
Jared Kushner a Ivanka Trumpová.
Jared Kushner a Ivanka Trumpová. | Foto: Reuters

New York – Členové rodiny amerického prezidenta nesmějí mít podle tamních zákonů oficiální placenou funkci v administrativě. To ale neznamená, že nemůžou mít politický vliv.

Jaredu Kushnerovi, pětatřicetiletému zeťovi Donalda Trumpa a manželu jeho dcery Ivanky, vliv rozhodně nechybí. Měl ho jak na volební kampaň, tak i nyní na utváření Trumpovy vlády.

Agentura Reuters, časopis Forbes i deník New York Times se s odvoláním na své zdroje blízké novému prezidentovi shodují: Jared Kushner je a bude mužem, který řídí mnoho věcí z pozadí.

Trumpovi pomáhal vést kampaň na sociálních sítích, prakticky rozhodoval o tom, co republikánský kandidát publikuje na Facebooku.

Kushner ovlivňoval texty Trumpových vystoupení, strategii, výběr lidí. Dělal to už od června 2015, kdy se rozběhla kampaň před republikánskými primárkami a kdy ještě málokdo věřil v úspěch Trumpovy kandidatury, natož v jeho vstup do Bílého domu.

"Jared Kushner je největším překvapením voleb. On skutečně vedl Trumpovu kampaň," řekl časopisu Forbes Eric Schmidt, bývalý šéf firmy Google, který v kampani pomáhal Hillary Clintonové.

Podle agentury Reuters je Jared "důvěrníkem a klíčovým insiderem" nového prezidenta. Trumpem jmenovaný personální šéf Bílého domu Rience Priebus v rozhovoru pro televizi NBC potvrdil, že Kushner "samozřejmě bude zapojen do rozhodování".

Bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger řekl Forbesu, že Trump zeti mimořádně důvěřuje a bude tomu tak i v prezidentském úřadě.

"Každý prezident, kterého jsem poznal, má jednoho či dva lidi, kterým intuitivně věří. Jared může být takovým člověkem," uvedl Kissinger.

Sám Trump prohlásil, že Jared může například zprostředkovat dialog mezi Izraelem a Palestinci.

Mladý, úspěšný

Vypadá to, že Jaredu Kushnerovi vychází už od mládí vše, na co sáhne. Realitní magnát koupil ve svých šestadvaceti letech za 1,8 miliardy dolarů mrakodrap 666 Fifth Avenue na newyorském Manhattanu. Tam je také sídlo rodinné firmy Kushner Companies.

Podle listu Wall Street Journal může ale Kongres vyšetřovat Kushnera kvůli možnému střetu zájmů. Hlavně kvůli jeho byznysu, který se dostane pod drobnohled, pokud zůstane neplaceným poradcem svého tchána. A člověkem, který má společně s manželkou Ivankou velký vliv na Trumpovo podnikání. 

Ne všechno se povedlo

Ještě před sedmi lety, před svatbou Jareda s Ivankou Trumpovou, se jeho rodina dostala do nedobrovolné pozornosti médií.

Jaredova otce Charlese Kushnera zatkla policie a soud ho v roce 2004 odsoudil ke dvěma letům vězení za daňové podvody a ovlivňování svědků.

Měl tlačit na svého bratra a Jaredova strýce, který spolupracoval s vyšetřovateli. Objednal mu na pokoj do motelu prostitutku, schůzku natočil kamerou a videozáznam poslal jeho ženě.

Jaredův otec si nakonec odseděl za mřížemi čtrnáct měsíců, čímž nastartoval kariéru mladého Jareda ve firmě. A teď i v politice, byť nepřímo.

Jaredova pomsta

Na celé aféře je zajímavé, že státním zástupcem v New Jersey, který rozhodoval o zatykači na Charlese Kushnera, byl Chris Christie. Pozdější guvernér New Jersey, republikánský kandidát na prezidenta a donedávna šéf Trumpova týmu pro sestavování nové administrativy.

12. listopadu 2016, čtyři dny po volbách, ale Trump Christieho odvolal a do čela týmu jmenoval viceprezidenta Mikea Penceho. Řada médií označila tento krok za tichou Jaredovu pomstu Christiemu. A bojí se, že podobný vliv na novou prezidentskou administrativu může uplatňovat i nadále. Stejně jako propojovat podnikatelské aktivity s vlivem na rozhodování prvního muže Spojených států.    

 

Právě se děje

Aktualizováno před 43 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušený. Kamiony ve směru na Brno stojí od 161. kilometru. Průjezdný není ani směr na Prahu, kde byla po ránu kolona zhruba 12 kilometrů dlouhá. Policisté provoz odklání mezi exity 168 a 178. Na objízdných trasách, které vedou po silnici II/602, se nyní v ranní špičce tvoří kolony a řidiči se musí připravit na zdržení, řekl policejní mluvčí Pavel Šváb. Policie rovněž kolem 8:00 na svém twitteru uvedla, že se uklízí vysypaný náklad a následně bude nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie dnes ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy