Nenápadný prezidentův zeť. Trumpovy kroky řídí Jared Kushner, překážkou může být jeho byznys

Martin Novák Martin Novák
1. 12. 2016 14:16
Mladý zeť nového amerického prezidenta Jared Kushner řídil strategii Trumpova týmu v kampani. Velký vliv si uchová i po příchodu Donalda Trumpa do Bílého domu. Podle agentury Reuters je Jared "důvěrníkem a klíčovým insiderem" nového prezidenta. Podobně jako Trump je stavebním magnátem, Kushnerova otce ale daňové podvody a ovlivňování svědků zavedly do vězení.
Jared Kushner a Ivanka Trumpová.
Jared Kushner a Ivanka Trumpová. | Foto: Reuters

New York – Členové rodiny amerického prezidenta nesmějí mít podle tamních zákonů oficiální placenou funkci v administrativě. To ale neznamená, že nemůžou mít politický vliv.

Jaredu Kushnerovi, pětatřicetiletému zeťovi Donalda Trumpa a manželu jeho dcery Ivanky, vliv rozhodně nechybí. Měl ho jak na volební kampaň, tak i nyní na utváření Trumpovy vlády.

Agentura Reuters, časopis Forbes i deník New York Times se s odvoláním na své zdroje blízké novému prezidentovi shodují: Jared Kushner je a bude mužem, který řídí mnoho věcí z pozadí.

Trumpovi pomáhal vést kampaň na sociálních sítích, prakticky rozhodoval o tom, co republikánský kandidát publikuje na Facebooku.

Kushner ovlivňoval texty Trumpových vystoupení, strategii, výběr lidí. Dělal to už od června 2015, kdy se rozběhla kampaň před republikánskými primárkami a kdy ještě málokdo věřil v úspěch Trumpovy kandidatury, natož v jeho vstup do Bílého domu.

"Jared Kushner je největším překvapením voleb. On skutečně vedl Trumpovu kampaň," řekl časopisu Forbes Eric Schmidt, bývalý šéf firmy Google, který v kampani pomáhal Hillary Clintonové.

Podle agentury Reuters je Jared "důvěrníkem a klíčovým insiderem" nového prezidenta. Trumpem jmenovaný personální šéf Bílého domu Rience Priebus v rozhovoru pro televizi NBC potvrdil, že Kushner "samozřejmě bude zapojen do rozhodování".

Bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger řekl Forbesu, že Trump zeti mimořádně důvěřuje a bude tomu tak i v prezidentském úřadě.

"Každý prezident, kterého jsem poznal, má jednoho či dva lidi, kterým intuitivně věří. Jared může být takovým člověkem," uvedl Kissinger.

Sám Trump prohlásil, že Jared může například zprostředkovat dialog mezi Izraelem a Palestinci.

Mladý, úspěšný

Vypadá to, že Jaredu Kushnerovi vychází už od mládí vše, na co sáhne. Realitní magnát koupil ve svých šestadvaceti letech za 1,8 miliardy dolarů mrakodrap 666 Fifth Avenue na newyorském Manhattanu. Tam je také sídlo rodinné firmy Kushner Companies.

Podle listu Wall Street Journal může ale Kongres vyšetřovat Kushnera kvůli možnému střetu zájmů. Hlavně kvůli jeho byznysu, který se dostane pod drobnohled, pokud zůstane neplaceným poradcem svého tchána. A člověkem, který má společně s manželkou Ivankou velký vliv na Trumpovo podnikání. 

Ne všechno se povedlo

Ještě před sedmi lety, před svatbou Jareda s Ivankou Trumpovou, se jeho rodina dostala do nedobrovolné pozornosti médií.

Jaredova otce Charlese Kushnera zatkla policie a soud ho v roce 2004 odsoudil ke dvěma letům vězení za daňové podvody a ovlivňování svědků.

Měl tlačit na svého bratra a Jaredova strýce, který spolupracoval s vyšetřovateli. Objednal mu na pokoj do motelu prostitutku, schůzku natočil kamerou a videozáznam poslal jeho ženě.

Jaredův otec si nakonec odseděl za mřížemi čtrnáct měsíců, čímž nastartoval kariéru mladého Jareda ve firmě. A teď i v politice, byť nepřímo.

Jaredova pomsta

Na celé aféře je zajímavé, že státním zástupcem v New Jersey, který rozhodoval o zatykači na Charlese Kushnera, byl Chris Christie. Pozdější guvernér New Jersey, republikánský kandidát na prezidenta a donedávna šéf Trumpova týmu pro sestavování nové administrativy.

12. listopadu 2016, čtyři dny po volbách, ale Trump Christieho odvolal a do čela týmu jmenoval viceprezidenta Mikea Penceho. Řada médií označila tento krok za tichou Jaredovu pomstu Christiemu. A bojí se, že podobný vliv na novou prezidentskou administrativu může uplatňovat i nadále. Stejně jako propojovat podnikatelské aktivity s vlivem na rozhodování prvního muže Spojených států.    

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ski Tour skončila absolutním triumfem Norů, Bolšunov vyhořel

Premiérová severská Ski Tour skončila absolutním triumfem norských běžců na lyžích. Vítězství v miniseriálu vybojovali Paal Golberg a suverénní Therese Johaugová, jejich krajané obsadili v Trondheimu i zbylá místa na stupních vítězů. Mužům dokonce patřilo prvních šest příček. Seveřané odsunuli v závěrečném stíhacím závodě na 30 km klasicky na sedmé místo průběžného lídra a vedoucího muže Světového poháru Alexandra Bolšunova z Ruska. Michal Novák, který figuroval na 39. pozici, do poslední etapy nenastoupil.

Johaugová průběžné vedení hravě udržela a stíhačku vyhrála s naprostou převahou. Vedoucí závodnice SP dorazila do cíle s náskokem tří minut a 40 sekund před Heidi Wengovou, třetí skončila Ingvild Flugstad Östbergová.

Jednatřicetiletá Johaugová byla ve finále Ski Tour i při výrazném vstupním náskoku podle očekávání nejrychlejší ženou na trati. Nejvíce se k ní časem přiblížila další Norka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, jež byla o 44,8 sekundy pomalejší a cílem proběhla jako pátá za Švédkou Ebbou Anderssonovou. Jediná česká účastnice v ženské kategorii Kateřina Janatová Ski Tour plánovaně ukončila po 21. místě v úterním sprintu v Aare.

Bolšunov měl na startu stíhačky náskok 34 sekund na Golberga, ale už po čtyřech kilometrech bylo pořadí opačné. Ruský favorit evidentně promazal a v cíli měl ztrátu téměř minutu a tři čtvrtě. Před Bolšunova se postupně dostali i další medailisté Simen Hegstad Krüger a Hans Christer Holund a také Emil Iversen, Martin Löwström Nyenget a Johannes Hösflot Klaebo.

Iversen, který měl na startu stíhačky na Bolšunova bez dvou sekund tříminutovou ztrátu, dosáhl nejrychlejšího času. Golberg se díky třísetbodové porci za vítězství v seriálu posunul v hodnocení SP ze šestého místa na třetí za Klaeba. Bolšunov dál vede s komfortním náskokem přes 400 bodů.

SP v běhu na lyžích v Trondheimu (Norsko):

Muži - stíhací závod 30 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Golberg 1:23:51,6, 2. Krüger -28,9, 3. Holund -30,1, 4. Iversen -32,3, 5. Nyenget -32,9, 6. Klaebo (všichni Nor.) -34,2, 7. Bolšunov (Rus.) -1:41,0, 8. Niskanen (Fin.) -1:48,2, 9. Röthe (Nor.) -25,8, 10. Cologna (Švýc.) -3:00,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Bolšunov 1948 b., 2. Klaebo 1531, 3. Golberg 1202, 4. Röthe 1124, 5. Krüger 1123, 6. Niskanen 1047, …60. Novák 71, 100. Pechoušek 21, 128. Černý 5, 131. Knop 5, 134. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - stíhací závod 15 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Johaugová 41:13,8, 2. H. Wengová -3:40,8, 3. Östbergová (všechny Nor.) -3:41,5, 4. Anderssenová (Švéd.) -5:54,3, 5. Jacobsenová (Nor.) -6:14,8, 6. Digginsová (USA) -8:40,1, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -9:12,4, 8. T. Wengová (Nor.) -9:14,5, 9. Ribomová (Švéd.) -9:32,1, 10. Maubetová Bjornsenová (USA) -9:43,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Johaugová 2268 b., 2. H. Wengová 1611, 3. Něprjajevová (Rus.) 1260, 4. Jacobsenová 1202, 5. Digginsová 1074, 6. Östbergová 1065, …27. Razýmová 255, 39. Janatová 119, 55. Nováková 67, 81. Beranová (všechny ČR) 15.

před 1 hodinou

Na Karlovarsku spadl strom na autobus, lehce zraněni byli dva lidé

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě.

Muž údajně upadl ve vozidle a na ženu spadla větev při vystupování z vozidla. "Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné," dodal.

Další zprávy