Nenápadný prezidentův zeť. Trumpovy kroky řídí Jared Kushner, překážkou může být jeho byznys

Martin Novák Martin Novák
1. 12. 2016 14:16
Mladý zeť nového amerického prezidenta Jared Kushner řídil strategii Trumpova týmu v kampani. Velký vliv si uchová i po příchodu Donalda Trumpa do Bílého domu. Podle agentury Reuters je Jared "důvěrníkem a klíčovým insiderem" nového prezidenta. Podobně jako Trump je stavebním magnátem, Kushnerova otce ale daňové podvody a ovlivňování svědků zavedly do vězení.
Jared Kushner a Ivanka Trumpová.
Jared Kushner a Ivanka Trumpová. | Foto: Reuters

New York – Členové rodiny amerického prezidenta nesmějí mít podle tamních zákonů oficiální placenou funkci v administrativě. To ale neznamená, že nemůžou mít politický vliv.

Jaredu Kushnerovi, pětatřicetiletému zeťovi Donalda Trumpa a manželu jeho dcery Ivanky, vliv rozhodně nechybí. Měl ho jak na volební kampaň, tak i nyní na utváření Trumpovy vlády.

Agentura Reuters, časopis Forbes i deník New York Times se s odvoláním na své zdroje blízké novému prezidentovi shodují: Jared Kushner je a bude mužem, který řídí mnoho věcí z pozadí.

Trumpovi pomáhal vést kampaň na sociálních sítích, prakticky rozhodoval o tom, co republikánský kandidát publikuje na Facebooku.

Kushner ovlivňoval texty Trumpových vystoupení, strategii, výběr lidí. Dělal to už od června 2015, kdy se rozběhla kampaň před republikánskými primárkami a kdy ještě málokdo věřil v úspěch Trumpovy kandidatury, natož v jeho vstup do Bílého domu.

"Jared Kushner je největším překvapením voleb. On skutečně vedl Trumpovu kampaň," řekl časopisu Forbes Eric Schmidt, bývalý šéf firmy Google, který v kampani pomáhal Hillary Clintonové.

Podle agentury Reuters je Jared "důvěrníkem a klíčovým insiderem" nového prezidenta. Trumpem jmenovaný personální šéf Bílého domu Rience Priebus v rozhovoru pro televizi NBC potvrdil, že Kushner "samozřejmě bude zapojen do rozhodování".

Bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger řekl Forbesu, že Trump zeti mimořádně důvěřuje a bude tomu tak i v prezidentském úřadě.

"Každý prezident, kterého jsem poznal, má jednoho či dva lidi, kterým intuitivně věří. Jared může být takovým člověkem," uvedl Kissinger.

Sám Trump prohlásil, že Jared může například zprostředkovat dialog mezi Izraelem a Palestinci.

Mladý, úspěšný

Vypadá to, že Jaredu Kushnerovi vychází už od mládí vše, na co sáhne. Realitní magnát koupil ve svých šestadvaceti letech za 1,8 miliardy dolarů mrakodrap 666 Fifth Avenue na newyorském Manhattanu. Tam je také sídlo rodinné firmy Kushner Companies.

Podle listu Wall Street Journal může ale Kongres vyšetřovat Kushnera kvůli možnému střetu zájmů. Hlavně kvůli jeho byznysu, který se dostane pod drobnohled, pokud zůstane neplaceným poradcem svého tchána. A člověkem, který má společně s manželkou Ivankou velký vliv na Trumpovo podnikání. 

Ne všechno se povedlo

Ještě před sedmi lety, před svatbou Jareda s Ivankou Trumpovou, se jeho rodina dostala do nedobrovolné pozornosti médií.

Jaredova otce Charlese Kushnera zatkla policie a soud ho v roce 2004 odsoudil ke dvěma letům vězení za daňové podvody a ovlivňování svědků.

Měl tlačit na svého bratra a Jaredova strýce, který spolupracoval s vyšetřovateli. Objednal mu na pokoj do motelu prostitutku, schůzku natočil kamerou a videozáznam poslal jeho ženě.

Jaredův otec si nakonec odseděl za mřížemi čtrnáct měsíců, čímž nastartoval kariéru mladého Jareda ve firmě. A teď i v politice, byť nepřímo.

Jaredova pomsta

Na celé aféře je zajímavé, že státním zástupcem v New Jersey, který rozhodoval o zatykači na Charlese Kushnera, byl Chris Christie. Pozdější guvernér New Jersey, republikánský kandidát na prezidenta a donedávna šéf Trumpova týmu pro sestavování nové administrativy.

12. listopadu 2016, čtyři dny po volbách, ale Trump Christieho odvolal a do čela týmu jmenoval viceprezidenta Mikea Penceho. Řada médií označila tento krok za tichou Jaredovu pomstu Christiemu. A bojí se, že podobný vliv na novou prezidentskou administrativu může uplatňovat i nadále. Stejně jako propojovat podnikatelské aktivity s vlivem na rozhodování prvního muže Spojených států.    

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy