Nenápadný prezidentův zeť. Trumpovy kroky řídí Jared Kushner, překážkou může být jeho byznys

Martin Novák Martin Novák
1. 12. 2016 14:16
Mladý zeť nového amerického prezidenta Jared Kushner řídil strategii Trumpova týmu v kampani. Velký vliv si uchová i po příchodu Donalda Trumpa do Bílého domu. Podle agentury Reuters je Jared "důvěrníkem a klíčovým insiderem" nového prezidenta. Podobně jako Trump je stavebním magnátem, Kushnerova otce ale daňové podvody a ovlivňování svědků zavedly do vězení.
Jared Kushner a Ivanka Trumpová.
Jared Kushner a Ivanka Trumpová. | Foto: Reuters

New York – Členové rodiny amerického prezidenta nesmějí mít podle tamních zákonů oficiální placenou funkci v administrativě. To ale neznamená, že nemůžou mít politický vliv.

Jaredu Kushnerovi, pětatřicetiletému zeťovi Donalda Trumpa a manželu jeho dcery Ivanky, vliv rozhodně nechybí. Měl ho jak na volební kampaň, tak i nyní na utváření Trumpovy vlády.

Agentura Reuters, časopis Forbes i deník New York Times se s odvoláním na své zdroje blízké novému prezidentovi shodují: Jared Kushner je a bude mužem, který řídí mnoho věcí z pozadí.

Trumpovi pomáhal vést kampaň na sociálních sítích, prakticky rozhodoval o tom, co republikánský kandidát publikuje na Facebooku.

Kushner ovlivňoval texty Trumpových vystoupení, strategii, výběr lidí. Dělal to už od června 2015, kdy se rozběhla kampaň před republikánskými primárkami a kdy ještě málokdo věřil v úspěch Trumpovy kandidatury, natož v jeho vstup do Bílého domu.

"Jared Kushner je největším překvapením voleb. On skutečně vedl Trumpovu kampaň," řekl časopisu Forbes Eric Schmidt, bývalý šéf firmy Google, který v kampani pomáhal Hillary Clintonové.

Podle agentury Reuters je Jared "důvěrníkem a klíčovým insiderem" nového prezidenta. Trumpem jmenovaný personální šéf Bílého domu Rience Priebus v rozhovoru pro televizi NBC potvrdil, že Kushner "samozřejmě bude zapojen do rozhodování".

Bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger řekl Forbesu, že Trump zeti mimořádně důvěřuje a bude tomu tak i v prezidentském úřadě.

"Každý prezident, kterého jsem poznal, má jednoho či dva lidi, kterým intuitivně věří. Jared může být takovým člověkem," uvedl Kissinger.

Sám Trump prohlásil, že Jared může například zprostředkovat dialog mezi Izraelem a Palestinci.

Mladý, úspěšný

Vypadá to, že Jaredu Kushnerovi vychází už od mládí vše, na co sáhne. Realitní magnát koupil ve svých šestadvaceti letech za 1,8 miliardy dolarů mrakodrap 666 Fifth Avenue na newyorském Manhattanu. Tam je také sídlo rodinné firmy Kushner Companies.

Podle listu Wall Street Journal může ale Kongres vyšetřovat Kushnera kvůli možnému střetu zájmů. Hlavně kvůli jeho byznysu, který se dostane pod drobnohled, pokud zůstane neplaceným poradcem svého tchána. A člověkem, který má společně s manželkou Ivankou velký vliv na Trumpovo podnikání. 

Ne všechno se povedlo

Ještě před sedmi lety, před svatbou Jareda s Ivankou Trumpovou, se jeho rodina dostala do nedobrovolné pozornosti médií.

Jaredova otce Charlese Kushnera zatkla policie a soud ho v roce 2004 odsoudil ke dvěma letům vězení za daňové podvody a ovlivňování svědků.

Měl tlačit na svého bratra a Jaredova strýce, který spolupracoval s vyšetřovateli. Objednal mu na pokoj do motelu prostitutku, schůzku natočil kamerou a videozáznam poslal jeho ženě.

Jaredův otec si nakonec odseděl za mřížemi čtrnáct měsíců, čímž nastartoval kariéru mladého Jareda ve firmě. A teď i v politice, byť nepřímo.

Jaredova pomsta

Na celé aféře je zajímavé, že státním zástupcem v New Jersey, který rozhodoval o zatykači na Charlese Kushnera, byl Chris Christie. Pozdější guvernér New Jersey, republikánský kandidát na prezidenta a donedávna šéf Trumpova týmu pro sestavování nové administrativy.

12. listopadu 2016, čtyři dny po volbách, ale Trump Christieho odvolal a do čela týmu jmenoval viceprezidenta Mikea Penceho. Řada médií označila tento krok za tichou Jaredovu pomstu Christiemu. A bojí se, že podobný vliv na novou prezidentskou administrativu může uplatňovat i nadále. Stejně jako propojovat podnikatelské aktivity s vlivem na rozhodování prvního muže Spojených států.    

 

Právě se děje

před 49 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy