Washington - Prezident USA Donald Trump dlouhodobě čelí nařčení, že má podezřele blízké vazby na Rusko. Do celé řady potíží se kvůli tomu dostal už nejen on, ale i lidé z jeho týmu.
Kromě toho stagnuje stavba zdi na hranici s Mexikem nebo zrušení reformy zdravotní péče, tzv. Obamacare.
1. Vyzrazení tajné informace na schůzce s Rusy
Donald Trump se během nedávné návštěvy ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova v Bílém domě podělil o přísně tajnou informaci, která se týká teroristické organizace Islámský stát (IS). Původně s tím přišel list The Washington Post. Trump to později nepřímo potvrdil na Twitteru, Rusové naopak vše odmítají.
Podle tajné zprávy se islamisté snaží nainstalovat výbušniny do notebooků v letadlech, která směřují do Spojených států.
USA se informaci dozvěděly od spojenecké země, podle některých médií Izraele. Ten si prý výslovně přál, aby se zpráva nedostala k Rusku.
As President I wanted to share with Russia (at an openly scheduled W.H. meeting) which I have the absolute right to do, facts pertaining....
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 16, 2017
...to terrorism and airline flight safety. Humanitarian reasons, plus I want Russia to greatly step up their fight against ISIS & terrorism.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 16, 2017
2. Jiné podmínky pro ruského fotografa
Americká média v souvislosti s návštěvou Lavrova upozorňovala taky na to, že na jednání do oválné pracovny nebyl vpuštěn žádný domácí novinář.
Na schůzce byl naopak ruský fotograf, jehož "přátelské" fotografie se pak objevily v ruské státní tiskové agentuře TASS.
The strange Oval Office meeting between Trump, Lavrov and Kislyak https://t.co/zFDDgG0ORN
— Washington Post (@washingtonpost) May 10, 2017
3. Odvolání šéfa FBI
Trump před týdnem taky propustil šéfa amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho. Jako důvod k odvolání uvedl nedostatečné vyšetřování kauzy se soukromými e-maily Trumpovy někdejší prezidentské protikandidátky Hillary Clintonové.
Podle řady médií byl ale pravý důvod jiný. A ukazují na vyšetřování lidí z Trumpova volebního štábu, kteří jsou podezřelí z vazeb na Rusy. Vyšetřování vedl právě Comey.
4. Ruské kontakty Michaela Flynna
Zemětřesení okolo údajného napojení Ruska na některé vysoké činitele USA neustál dnes už bývalý poradce pro národní bezpečnost Michael Flynn.
Ten podle médií jednal s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem o protiruských sankcích ještě před tím, než se Trump oficiálně ujal prezidentské funkce.
Flynn americkému viceprezidentovi Miku Penceovi nejdříve řekl, že před prezidentskou inaugurací s Kisljakem o sankcích nehovořil. Později připustil, že s Kisljakem jednal a že to Penceovi nedopatřením neřekl.
Flynn byl ve funkci poradce Bílého domu méně než měsíc, což je rekordně krátká doba. V únoru sám podal demisi.
5. Další lidé z Trumpova okolí čelí nařčení kvůli ruským kontaktům
Podezřele blízko k Rusku a zmíněnému Kisljakovi má i Trumpův zeť a poradce v jednom Jared Kushner. Ten se s ruským velvyslancem setkal podle médií loni v prosinci v Trumpově newyorském sídle na Manhattanu.
Z napojení na Rusko je pak podezřelý také ministr spravedlnosti Jeff Sessions, který se loni nejméně dvakrát sešel s Kisljakem.
A ministr zahraničí Rex Tillerson ještě coby šéf ropné společnosti ExxonMobil odmítal protiruské sankce. Od ruského prezidenta Vladimira Putina dostal v roce 2013 Řád přátelství, tedy nejvyšší vyznamenání pro cizince.
Problémy pak má i bývalý Trumpův poradce během předvolební kampaně Carter Page. Podle stanice CNN se ruské tajné služby snažily přes něj proniknout do Trumpova volebního štábu.
V roce 2013 se Page například setkal s ruským občanem Viktorem Podobným, který byl tajným ruským agentem působícím v New Yorku. Sám Page o svém zneužití podle CNN možná ani nevěděl a s ruskými špiony komunikoval nevědomky. On sám ale vše odmítá.
6. Slíbená mexická zeď se zadrhla
V předvolební kampani Trump tvrdil, že stavbu na hranicích, která má bránit před nelegálními migranty a kriminálníky, plně zafinancuje Mexiko. Později otočil a řekl, že peníze bude žádat po americkém Kongresu a Mexičané plot zpětně proplatí.
Kongres ale na konci dubna schválil rozpočet na příští rok a s vyhrazením peněz na stavbu zdi v něm nepočítá.
7. Zatím není ani nová reforma zdravotnictví
Trump sliboval taky zrušení Obamovy reformy zdravotnictví, tzv. Obamacare. Ta se snažila zpřístupnit zdravotní péči i méně majetným lidem bez pojištění.
Nový prezident se chtěl s Obamacare rozloučit už v březnu, Bílý dům ale hlasování nakonec odvolal kvůli nízké podpoře ze strany poslanců.
Nyní se Trump snaží získat podporu pro svůj navrhovaný systém zdravotního pojištění, který by měl Obamacare nahradit. V květnu ho podpořila Sněmovna reprezentantů, je ale ještě potřeba souhlas Senátu.
8. Několikrát zablokovaný migrační dekret
Už od ledna se s Trumpem táhnou spory ohledně jeho migračního dekretu, který zakazuje vstup do USA občanům několika převážně muslimských států.
Dekret nejprve zpochybnily soudy, a tak Trump v březnu přišel s novou verzí. I tu ale několik amerických soudů pozastavilo, a tak jsou na řadě odvolací soudy. Trump se nehodlá vzdát, a tak se předpokládá, že celý spor nakonec skončí u Nejvyššího soudu USA.
9. Nezveřejnil daňové přiznání
Trump naposledy letos v dubnu zopakoval, že nezveřejní své daňové přiznání. Říká to už delší dobu s tím, že dokumenty zkoumá daňová správa a že jeho daně stejně zajímají jen pár novinářů.
Ve Spojených státech je přitom tradicí, že prezidentští kandidáti v rámci transparentnosti voleb odhalí své finanční poměry. Trump je tak během 40 let jediným americkým prezidentem, který to neudělal.
10. Ztrácí prezident podporu?
Nejnovější průzkumy nevycházejí pro Trumpa příliš pozitivně.
Naposledy průzkum americké univerzity Quinnipiac ukázal, že 61 % Trumpových voličů v současnosti vnímá nového prezidenta jako nečestného a nepoctivého. Podle mínění 59 % lidí, kteří ho ve volbách volili, se Trump dostatečně nezaměřuje na život průměrného Američana.