Washignton - Americký prezident Donald Trump vyzradil ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi přísně tajnou informaci spojenou s teroristickou organizací Islámský stát (IS).
Informoval o tom list The Washington Post s odvoláním na současné a bývalé americké představitele, podle kterých šlo o informaci od zahraničního zdroje amerických tajných služeb.
Činitelé Bílého domu vyloučili, že by Trump s Rusy řešil zdroje či metody zpravodajských služeb, prozrazení tajné informace však nepopřeli.
Podle washingtonského deníku a agentury Reuters vyzradil Trump informaci spadající do kategorie přísně tajných, kterou Washington získal prostřednictvím rozvědky některého z amerických spojenců. Týkala se prý hrozby IS spojené s použitím laptopů v letadlech.
Prozrazením informace týkající se radikálů podle lidí citovaných listem ohrozil zásadní zpravodajský zdroj USA.
Trumpův údajný zásadní diplomatický přehmat, který politici z obou stran v prvních reakcích označovali za zcela nepřijatelný (většinou s dovětkem, že je třeba potvrdit či vyvrátit jeho pravdivost), se zrodil minulý týden na setkání s Lavrovem a ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem v oválné pracovně Bílého domu, u něhož byli rovněž další američtí představitelé.
Ti si podle médií okamžitě uvědomili nebezpečí a ve snaze zmírnit rizika informovali činitele Ústřední zpravodajské služby (CIA) a Národní agentury pro bezpečnost (NSA).
Trump vše odmítá
"Prezident a ministr zahraničí probírali množství rizik společných pro naše země včetně hrozeb pro civilní letectví. Ani jednou se nebavili o zdrojích či metodách tajných služeb a prezident se nezmínil o žádných vojenských operacích, které v té době nebyly veřejně známy," řekl novinářům Trumpův hlavní bezpečnostní poradce a účastník schůzky Herbert R. McMaster.
Podobná slova použil i ministr zahraničí Rex Tillerson, podle něhož se Trump s Rusy bavil o celé řadě témat včetně bezpečnostního rizika představovaného IS, nemluvili však o "zdrojích, metodách či vojenských operacích".
McMaster rovněž uvedl, že zpráva o vyzrazení tajné informace tak, jak byla v médiích popsána, je nesprávná. The Washington Post z dosavadních prohlášení Trumpovy administrativy tak usuzuje, že se událost skutečně stala.
Trump přitom v předvolební kampani ostře kritizoval svou demokratickou sokyni Hillary Clintonovou za to, že používáním soukromého e-mailu pro vyřizování pracovní korespondence ohrozila tajné informace.
Někteří experti z prostředí zpravodajských služeb Trumpa ještě před nástupem do Bílého domu považovali za nepříliš důvěryhodného nositele tajných informací vzhledem k jeho často impulzivnímu chování.
Unikla informace od tajných služeb?
Trumpův rozhovor s Lavrovem se uskutečnil den poté, co americký prezident propustil šéfa FBI Jamese Comeyho, což řada médií i Trumpových oponentů interpretovala jako snahu omezit vyšetřování údajného napojení Trumpovy volební kampaně na Rusko.
Trumpovo počínání během jednání s Rusy sice podle britské stanice BBC není protiprávní, neboť prezident má pravomoci odtajňovat citlivé informace. Mezi americkými politiky ale vyvolalo nelibost.
BBC se pak ve své analýze zaměřila na pozadí celého problému a položila si otázku, zda únik informace do médií není vraženým nožem do Trumpových zad. Trump totiž nemá dobré vztahy s tajnými službami, a proto by podle BBC mohl právě odtud únik pocházet.