Trump provokuje Němce poznámkami o kriminalitě a migrantech. Nic netajíme, brání se Berlín

Martin Novák Martin Novák
20. 6. 2018 19:19
Vztahy mezi Donaldem Trumpem a Angelou Merkelovou jsou složité. Americký prezident Německo kritizuje a tvrdí, že úřady zatajují pravé statistiky o kriminalitě v zemi.
Němečtí policisté před Braniborskou bránou v Berlíně.
Němečtí policisté před Braniborskou bránou v Berlíně. | Foto: Reuters

Washington/Berlín - Donald Trump během svého úřadování v Bílém domě zatím našel jen málo dobrých slov pro Německo. Nelíbí se mu, že Němci vyvážejí do USA příliš mnoho automobilů, a nejlidnatější členskou zemi Evropské unie považuje za příklad nezvládnuté migrace.

A nyní znovu zaútočil na Twitteru. Napsal, že kvůli migrantům stoupla v Německu zločinnost o deset procent. Neuvedl nicméně časový údaj ani zdroj, ze kterého vycházel.

Přitom nedávno prezentovaná čísla ukázala, že zločinnost v Německu ve skutečnosti loni klesla o 9,6 procenta a je nejnižší od roku 1992.

Kancléřka Angela Merkelová dosud na Trumpovy útoky nereagovala, ale tentokrát se k jeho slovům vyjádřila na úterní tiskové konferenci s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. "Ministr vnitra nedávno zveřejnil statistiky a ty hovoří samy za sebe. Sledujeme mírně pozitivní vývoj, ale samozřejmě musíme dělat více v boji s kriminalitou," uvedla.

Pro Trumpa však oficiální prohlášení zřejmě moc neznamenají. Je přesvědčen, že německá vláda skutečný rozsah zločinnosti tají. Naznačil to, když na Twiiteru napsal do závorky: "Oficiální místa nechtějí o těchto zločinech informovat."

A uvedl, že lidé v Německu se začínají stavět proti své vládě.

Německý ministr vnitra Horst Seehofer, který zprávu o vývoji kriminality představil, přitom patří k zastáncům výrazného omezení imigrace a kritizuje příliš otevřený přístup Angely Merkelové.

Pozornost médií se často zaměřuje na zločiny, které spáchali migranti. Například na znásilnění a vraždu devatenáctileté dívky ve Freiburgu v říjnu 2016 nebo nedávnou vraždu třináctileté dívky židovského původu z Wiesbadenu.

První čin spáchal žadatel o azyl z Afghánistánu, z druhého je podezřelý mladík z Iráku.

Trumpova kritika spolkové vlády přichází poté, co se němečtí politici nelibě vyslovili ke komentářům nového amerického velvyslance v Berlíně Richarda Grenella. Ten nejprve vyzval německé firmy, aby odešly z Íránu. Pak řekl, že podporuje konzervativní pravici v Evropě a za svého oblíbeného politika označil rakouského kancléře Sebastiana Kurze.

Podle německého ministerstva zahraničí ale takovými výroky překročil diplomatické zvyklosti.

Podívejte se na rozhovor s Luďkem Niedermayerem: Merkelová je pro Evropu nepostradatelná

Obě největší klasické strany a ztratily, Martin Schulz nezafungoval jako dynamický lídr, říká europoslanec Jan Zahradil. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy