Trump po kritice otočil: V Helsinkách jsem se přeřekl, větu o vměšování Ruska jsem myslel obráceně

Donald Trump
Helsinky v pondělí hostily summit lídrů dvou světových velmocí.
Americký prezident Donald Trump se tu setkal s ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem.
Proč právě finské hlavní město? Jde o neutrální půdu, na které se politici USA a Ruska (případně ještě Sovětského svazu) setkali už několikrát.
Putin přistál v Helsinkách v pondělí. Jeho letadlo ale mělo půlhodinové zpoždění, a tak se začátek summitu zpozdil.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 7. 2018 22:05
Šéf Bílého domu zákonodárce ujistil, že jeho administrativa důrazně odrazí jakýkoli pokus o zasahování do letošních voleb do Kongresu.

Washington - Americký prezident Donald Trump v úterý zopakoval, že má plnou důvěru v americké tajné služby. Zároveň novinářům v oválné pracovně Bílého domu řekl, že přijímá závěr zpravodajských služeb, že Rusko se vměšovalo do předloňských prezidentských voleb ve Spojených státech. Jejich výsledek to však podle Trumpa neovlivnilo.

Šéf Bílého domu prohlásil, že se v Helsinkách v pondělí špatně vyjádřil, když mluvil o nevměšování Ruska. Chtěl prý naopak říct, že nevidí důvod, proč by se do voleb nevměšovalo právě Rusko.

Prezident zároveň ujistil, že jeho administrativa důrazně odrazí jakýkoli pokus o zasahování do listopadových voleb do Kongresu.

Trump vysvětloval svá vyjádření z pondělní společné tiskové konference s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ostrou kritiku od demokratických i některých republikánských kongresmanů si vysloužil za to, že svůj ruský protějšek zjevně podpořil v jeho tvrzení, že Rusko se nevměšovalo do předloňských voleb amerického prezidenta.

V Helsinkách Putin prohlásil, že ruský stát "se nikdy nevměšoval a nehodlá se vměšovat do amerických vnitřních záležitostí včetně volebního procesu". Na to Trump na pondělí tiskové konferenci poznamenal, že ani on nevidí důvod, proč by Rusko mělo zasahovat do prezidentských voleb v roce 2016.

V úterý tvrdil americký prezident pravý opak. V Helsinkách se prý špatně vyjádřil a ve skutečnosti prý chtěl říct, že nevidí důvod, proč by se právě Rusko do voleb nevměšovalo.

Trump něco odvolává? Nemusí to být poslední slovo

Pondělní Trumpův výrok, jímž se podle kritiků postavil na stranu Moskvy a proti vlastním zpravodajským složkám, vyvolal v USA pobouření médií i demokratických a republikánských politiků.

Kritika neustala ani po dodatečném Trumpově vysvětlování. Vůdce demokratické menšiny v Senátu Chuck Chumer označil Trumpova slova za pokus "vykroutit se".

Prezident podle něj prostě neměl dost odvahy, aby se ruskému vůdci na summitu postavil. Jeho vysvětlení přišlo "se čtyřiadvacetihodinovým zpožděním" a zaznělo na špatném místě, řekl Schumer.

Agentura AP v komentáři k úternímu vývoji označila za krajně neobvyklé, že Trump svá slova odvolal. Nemusí to prý být nadlouho. Upozornila na případ z loňského roku, kdy prezident po nepokojích ve virginském Charlottesvillu odmítl přímo odsoudit bělošské rasisty a hovořil o vině "mnoha stran".

Po bouřlivých protestech sice v pečlivě formulovaném prohlášení kritizoval členy Ku-klux-klanu a neonacisty jako zločince a bandity, ale o něco později opět hovořil o "obou stranách" jako vinících charlottesvillských nepokojů.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Při výbuchu v kábulské mešitě zahynulo 12 lidí, terčem byl možná imám

Nejméně 12 mrtvých a 15 zraněných si vyžádala páteční exploze v mešitě na severu afghánské metropole Kábulu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní policii. Mezi oběťmi je i imám, který podle bezpečnostních složek mohl být terčem útoku.

Mluvčí kábulské policie uvedl, že uvnitř mešity byly předem nastraženy výbušniny, které poté explodovaly v době pátečních modliteb. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, policie zahájila vyšetřování.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka třídenní příměří u příležitosti svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Bývalý italský ministr Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě s migranty

Bývalý italský ministr vnitra a vůdce strany Liga Matteo Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě italské pobřežní hlídky se zachráněnými migranty v červenci roku 2019. Rozhodnutí padlo v pátek u předběžného soudu v Katánii, uvedla agentura Reuters. Salvini, který obvinění související s kauzou dlouhodobě odmítá, naopak bude souzen v jiném podobném případu, který se týká lodi nevládní organizace Open Arms.

Bývalý ministr vnitra čelil obvinění z omezování osobní svobody, protože několik dní bránil přistání lodě italské pobřežní hlídky Gregoretti, jež měla na palubě zhruba 130 migrantů zachráněných v moři. Loď čekala na přidělení přístavu od 27. do 31. července 2019. Přistát mohla až poté, co italská vláda vyjednala přerozdělení migrantů mezi jiné evropské země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy