reklama
 
 

Schůzka s Putinem byla ještě lepší než summit NATO, média šíří falešné zprávy, řekl Trump

17. 7. 2018 17:50
Trumpa kritizují politici i média za to, že se na schůzce Putinovi nedokázal postavit ve věci vměšování Ruska do amerických voleb.

Washington - Setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem bylo ještě lepší než summit NATO, který byl rovněž skvělý, tweetoval v úterý šéf Bílého domu Donald Trump. Bohužel tisk takto neinformoval a média šířící falešné zprávy mají žně, dodala hlava USA.

Trump je kritizován, že se na pondělním summitu v Helsinkách nedokázal ruskému vůdci postavit pokud jde o ruskou roli v amerických prezidentských volbách v roce 2016.

Trumpa za jeho vystoupení na tiskové konferenci s Putinem kritizovali nejen demokraté, ale i vlastní republikáni. Americký prezident řekl, že Moskva k ovlivňování voleb důvod neměla, a jeho ruský protějšek možnost jakéhokoli takového vměšování popřel.

Šéf amerických tajných služeb (DNI) Dan Coats vzápětí vydal prohlášení, ve kterém uvedl, že rozvědky na svých zjištěních o ruském ovlivňování voleb trvají.

Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan už v pondělí uvedl, že není pochyb o tom, že Moskva do voleb zasahovala, a že Trump musí uznat, že Rusko není přítelem Ameriky. Dnes podle agentury Reuters na tiskové konferenci Ryan zdůraznil, že Spojené státy stojí za svými spojenci ze Severoatlantické aliance, a dodal, že je ochoten zvážit další sankce vůči Rusku.

Trump na Twitteru rovněž napsal, že jedině díky němu je nyní aliance lépe financovaná. "NATO bylo slabé, ale teď je zase silné (špatné pro Rusko). Média píšou jen o tom, že jsem byl na vůdce (ostatních členských zemí) hrubý, ale nikdy nezmíní peníze," dodal Trump. Členské země podle něj "zaplatily o 33 miliard dolarů více a další stovky miliard dolarů zaplatí v budoucnu".

Summit NATO se konal v Bruselu minulý týden. Trump na něm opět kritizoval státy, které vydávají méně než dvě procenta HDP na zbrojení. Všichni členové aliance ale zopakovali, že tento závazek splní do roku 2024, jak se v roce 2014 dohodli. Nejde ovšem o příspěvek do společné alianční pokladny, ale o obranné rozpočty členských států bloku.

Podívejte se na video ze shcůzky obou státníků:

Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump se sešli na summitu ve Finsku | Video: Asociated Press |  03:31

autor: ČTK | 17. 7. 2018 17:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama