Schůzka s Putinem byla ještě lepší než summit NATO, média šíří falešné zprávy, řekl Trump

ČTK ČTK
17. 7. 2018 17:50
Trumpa kritizují politici i média za to, že se na schůzce Putinovi nedokázal postavit ve věci vměšování Ruska do amerických voleb.
Donald Trump a Vladimir Putin na summitu v Helsinkách.
Donald Trump a Vladimir Putin na summitu v Helsinkách. | Foto: Reuters

Washington - Setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem bylo ještě lepší než summit NATO, který byl rovněž skvělý, tweetoval v úterý šéf Bílého domu Donald Trump. Bohužel tisk takto neinformoval a média šířící falešné zprávy mají žně, dodala hlava USA.

Trump je kritizován, že se na pondělním summitu v Helsinkách nedokázal ruskému vůdci postavit pokud jde o ruskou roli v amerických prezidentských volbách v roce 2016.

Trumpa za jeho vystoupení na tiskové konferenci s Putinem kritizovali nejen demokraté, ale i vlastní republikáni. Americký prezident řekl, že Moskva k ovlivňování voleb důvod neměla, a jeho ruský protějšek možnost jakéhokoli takového vměšování popřel.

Šéf amerických tajných služeb (DNI) Dan Coats vzápětí vydal prohlášení, ve kterém uvedl, že rozvědky na svých zjištěních o ruském ovlivňování voleb trvají.

Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan už v pondělí uvedl, že není pochyb o tom, že Moskva do voleb zasahovala, a že Trump musí uznat, že Rusko není přítelem Ameriky. Dnes podle agentury Reuters na tiskové konferenci Ryan zdůraznil, že Spojené státy stojí za svými spojenci ze Severoatlantické aliance, a dodal, že je ochoten zvážit další sankce vůči Rusku.

Trump na Twitteru rovněž napsal, že jedině díky němu je nyní aliance lépe financovaná. "NATO bylo slabé, ale teď je zase silné (špatné pro Rusko). Média píšou jen o tom, že jsem byl na vůdce (ostatních členských zemí) hrubý, ale nikdy nezmíní peníze," dodal Trump. Členské země podle něj "zaplatily o 33 miliard dolarů více a další stovky miliard dolarů zaplatí v budoucnu".

Summit NATO se konal v Bruselu minulý týden. Trump na něm opět kritizoval státy, které vydávají méně než dvě procenta HDP na zbrojení. Všichni členové aliance ale zopakovali, že tento závazek splní do roku 2024, jak se v roce 2014 dohodli. Nejde ovšem o příspěvek do společné alianční pokladny, ale o obranné rozpočty členských států bloku.

Podívejte se na video ze shcůzky obou státníků:

Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump se sešli na summitu ve Finsku | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy