Čekání na Bidenovu inauguraci. Trump ve Washingtonu vyhlásil stav nouze, viní Antifu

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 1. 2021 8:06
Dosluhující americký prezident Donald Trump vyhlásil na území hlavního města Washingtonu nouzový stav. Učinil tak v souvislosti s nadcházející inaugurací svého následníka v prezidentském úřadě Joea Bidena, kterou úřady s ohledem na nepokoje v Kapitolu z minulého týdne hodnotí jako bezpečnostně rizikovou. Trump v soukromém rozhovoru obvinil z útoku na Kapitol příznivce levicového hnutí Antifa.
Demonstrace Trumpových příznivců ve Washingtonu - 12. 12. 2020.
Demonstrace Trumpových příznivců ve Washingtonu - 12. 12. 2020. | Foto: Reuters

Vyhlášení nouzového stavu, o němž v pondělí (místního času) informoval Bílý dům, umožní ministerstvu vnitřní bezpečnosti a dalším úřadům lépe koordinovat potřebná bezpečnostní opatření spojená se slavnostní inaugurací. Nouzový stav platí od pondělí 11. ledna do neděle 24. ledna.

Rozhodnutí přichází pět dní poté, co sídlo amerického Kongresu během schůze k volebním výsledkům napadl dav Trumpových stoupenců, přičemž k výtržnostem přispěl sám končící prezident.

Trump: Za útokem na Kapitol je Antifa

Šéf Bílého domu soustavně šířil nepodložené informace o průběhu a výsledku voleb, na mítincích i na sociálních sítích burcoval své voliče a jen těsně před vypuknutím nepokojů své příznivce vyzval k pochodu na Kapitol. V důsledku chaosu při vpádu výtržníků do Kongresu zemřelo pět lidí.

Donald Trump navíc v soukromém rozhovoru obvinil z útoku na budovu Kapitolu příznivce levicového hnutí Antifa. S odvoláním na zdroj z Bílého domu a jeden další zdroj o tom informoval zpravodajský web Axios. Web ale zároveň upozornil, že podle videí a dalších důkazů je jasné, že minulou středu vnikli do sídla Kongresu převážně Trumpovi příznivci.

Podle serveru obvinil Trump z útoku na Kapitol "lidi z Antify" ve zhruba půlhodinovém telefonickém rozhovoru, který v pondělí vedl s vůdcem republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevinem McCarthym.

McCarthy nicméně v telefonátu, při kterém podle Axiosu panovalo mezi oběma republikány značné napětí, Trumpovo obvinění odmítl. "Není to Antifa, je to MAGA. Vím to. Já jsem tam byl," řekl údajně McCarthy. MAGA je zkratkou pro Trumpovo volební heslo Make America Great Again, tedy Učiňme Ameriku opět velikou.

Vůdce republikánské menšiny ve sněmovně zároveň Trumpovi podle webu Axios poradil, aby zavolal budoucímu prezidentovi Joeu Bidenovi, setkal se s ním a zanechal mu na stole v Oválné pracovně dopis. "Přestaň s tím. Je po všem. Je po volbách," řekl údajně McCarthy končícímu prezidentovi.

Mimořádná opatření

Ve světle středečních bezprecedentních nepokojů přijímají americké úřady mimořádná opatření spojená s Bidenovým uvedením do úřadu. V hlavním městě USA by nakonec mohlo být až 15 000 příslušníků národních gard, zatímco z bezpečnostních důvodů zůstane uzavřený Washingtonův monument nedaleko sídla Kongresu.

Washingtonská starostka Muriel Bowserová, guvernér Virginie Ralph Northam a marylandský guvernér Larry Hogan podle agentury AP vyzvali Američany, aby se chystané inaugurace drželi stranou "kvůli vzpouře z minulého týdne i přetrvávající smrtící pandemii covidu-19".

Trump se Bidenovy inaugurace zúčastnit nehodlá, po středečním útoku na budovu Kongresu se však zavázal ke klidnému předání moci a nepřímo tak uznal svou porážku v listopadových volbách.

Schůzka s Pencem

Trump se také v pondělí poprvé od nepokojů v Kapitolu sešel v Bílém domě se svým viceprezidentem Mikem Pencem.

Podle činitele ze schůzky vyplynulo, že Trump nehodlá odstoupit před vypršením svého prezidentského mandátu 20. ledna. Pence zároveň uvedl, že nehodlá vyslyšet výzvy k využití 25. dodatku ústavy a iniciovat Trumpovo sesazení kvůli neschopnosti vykonávat úřad.

"Jsou odhodláni pokračovat v práci pro tuto zemi až do konce svého mandátu," uvedl nejmenovaný vládní představitel. Prezident a viceprezident "zopakovali, že ti, kdo porušili zákon a vpadli do Kapitolu, nezastupují hnutí Amerika na prvním místě, které podporuje 75 milionů Američanů", dodal.

Video: Trumpa jsem hájil, ale fatálně selhal. Byl to brutální útok na vládu práva, říká Vondra.

Tím, co udělal, zastínil mnohé z toho, co se mu za ty čtyři roky povedlo, míní bývalý velvyslanec v USA Alexandr Vondra. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy