15 000 příslušníků národní gardy, uzavřený monument. USA se chystají na inauguraci

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 1. 2021 20:40
Ve Washingtonu by v době inaugurace nově zvoleného amerického prezidenta Joea Bidena mohlo být až 15 000 příslušníků národních gard, zatímco z bezpečnostních důvodů zůstane uzavřený Washingtonův monument nedaleko sídla Kongresu. I taková jsou opatření přijímaná ve světle středečních bezprecedentních nepokojů v Kapitolu. FBI varuje před plány na ozbrojené protesty.
Policie a Národní garda vytlačily Trumpovy příznivce z Kongresu zhruba po třech hodinách.
Policie a Národní garda vytlačily Trumpovy příznivce z Kongresu zhruba po třech hodinách. | Foto: Reuters

Bezpečnostní složky kvůli událostem minulé středy čelily palbě kritiky za údajnou nepřipravenost a pomalou reakci po vypuknutí násilností. Podle médií přitom nejrůznější skupiny "útok" na Kongres dlouho plánovaly, a to i ve veřejně přístupných internetových fórech. Útočníkům se nakonec bez větších problémů podařilo obsadit značnou část washingtonského Kapitolu, nepokoje si vyžádaly pět mrtvých.

Na začátku minulého týdne povolala washingtonská starostka Muriel Bowserová na pomoc několik stovek příslušníků národní gardy. Nyní už je jich podle televize CNN mobilizovaných přes 6000 a směrem k Bidenově inauguraci 20. ledna je v plánu nasazení až 15 000. Biden bude přísahu skládat právě v areálu Kapitolu, jak je zvykem.

V souvislosti s nástupem nového prezidenta do Bílého domu panují obavy z dalších násilností ze strany podporovatelů končící hlavy státu Donalda Trumpa. Podle ABC News FBI v novém hlášení varoval, že "ozbrojené protesty se plánují u všech 50 státních kapitolů od 16. ledna až do nejméně 20. ledna, a u Kapitolu Spojených států od 17. ledna do 20. ledna".

Kvůli pokračujícím hrozbám od skupin zapojených do středečních nepokojů byl skoro na dva týdny uzavřen Washingtonův monument, oznámila americká správa národních parků. Ta má památník ležící asi dva kilometry od sídla Kongresu na starosti, stejně jako přilehlá prostranství. Úřad v prohlášení uvedl, že hrozí i narušení "příprav a provedení inauguračních akcí".

Video: Byl to útok lůzy zfanatizované Trumpem, říká Kolář

Byl to teroristický útok na symbol demokracie a je alarmující, že ho tolik lidí pokládá za legitimní projev občanské zloby, říká bývalý velvyslanec. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy