Zákon o lidských právech a demokracii v Hongkongu odsouhlasily drtivou většinou Sněmovna reprezentantů a po ní Senát minulý týden. Hongkongská i čínská vláda proti Trumpově kroku ostře protestují.
Hongkongem půl roku zmítají protivládní protesty, jejichž účastníci požadují demokratické reformy. Demonstrace v posledních týdnech pravidelně přerůstají v násilné střety protestujících s policií, zatýkány jsou tisíce lidí.
Kromě zákona, který ukládá ministerstvu zahraničí USA, aby přinejmenším jednou ročně podávalo zprávu o stavu hongkongské autonomie, Trump podepsal i zákon zakazující prodej zbraní a munice, která se používá pro potlačování demonstrací, hongkongské policii.
"Podepsal jsem tyto zákony z úcty k prezidentu Si Ťin-pchingovi, Číně a lidu Hongkongu v naději, že vůdci a zástupci Číny a Hongkongu dokážou pokojně řešit své rozpory tak, aby zajistili dlouhodobý mír a prosperitu pro všechny," uvedl americký prezident v prohlášení.
Hongkongská vláda v reakci na Trumpův podpis uvedla, že schválené zákony vyšlou demonstrantům chybný signál. Poškodí vzájemné vztahy, jsou zbytečné a nepodložené a vměšují se do vnitřních záležitostí Hongkongu. K uklidnění situace nepřispějí, zdůraznila vláda.
K protestu se připojilo i čínské ministerstvo zahraničí, které uvedlo, že se "rezolutně staví" proti zákonům podepsaným prezidentem, které jsou odsouzeny k nezdaru. Pokud se Washington bude dál chovat tímto způsobem, přijme Čína tvrdá protiopatření.