Trump se chlubil počtem fanoušků na Twitteru. Pak si stěžoval, že mu pomalu přibývají

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
12. 7. 2019 10:46
Americký prezident Donald Trump pochválil na čtvrtečním summitu k sociálním sítím činnost pravicových radikálů, kteří na nich působí. Byť dodal, že názory některých z nich jsou extrémní. Na schůzce, která se konala v Bílém domě, se naopak opřel do provozovatelů sociálních platforem. Ty přitom na konferenci nepřizval, za což čelil kritice.
Donald Trump na summitu o sociálních sítích.
Donald Trump na summitu o sociálních sítích. | Foto: Reuters

Pozvánku zato obdrželi lidé, kteří například podporují konspirační teorie kolující po internetu. Mezi nimi i pravicový extremista Bill Mitchell, který je stoupencem konspirací označovaných jako QAnon.

Pozvání se dočkal také Charlie Kirk, zakladatel neziskové organizace Turning Point USA, která byla v minulosti kritizovaná mimo jiné za podporu rasismu.

Ve čtvrtek do Bílého domu dorazil také novinář Benny Johnson, kterého vyhodili ze serveru BuzzFeed kvůli opisování cizích textů. Do sídla amerického prezidenta dorazilo celkem kolem 250 lidí. 

Setkání se zúčastnilo také několik konzervativních organizací, které si opakovaně stěžují, že jsou cenzurovány.

Trump na summitu vyzdvihl třeba činnost radikálně pravicového aktivisty Jamese O'Keefa, jehož organizace se pokusila přimět list The Washington Post, aby zveřejnil nepravdivou zprávu. 

Šéf Bílého domu současně oznámil, že v následujících týdnech přichystá další setkání, kam už zástupci Twitteru, Facebooku, Googlu a dalších technologických firem prý pozvánku dostanou.

"Prsty nejsou tak rychlé jako mozek"

Podle deníku The Guardian se Trump během summitu také chlubil vysokým počtem sledujících na Twitteru. Současně si ale postěžoval, že mu v poslední době nových fanoušků moc nepřibývá. 

"Náš hlas je silnější než jakýkoli jiný, ale nejedná se s námi fér," pravil prezident a Twitteru nepřímo vyčetl, že snižuje počet lidí, kteří jej sledují, i počet "lajků", kterými dávají najevo, že s jeho příspěvky sympatizují.

"Kdybych zítra oznámil, že se ze mě stal hodný demokrat, měl bych pětkrát více followerů," prohlásil Trump, jehož na Twitteru sleduje asi 62 milionů lidí. 

Americký prezident se také zlobil, že si média často všímají pravopisných chyb v jeho příspěvcích. Přitom je na tom prý s gramatikou dobře. "Prsty ale nejsou tak rychlé jako mozek," vysvětlil.

"Festival stížností" 

Americký profesor komunikace z univerzity v Hartfordu Adam Chiara nazval čtvrteční akci v Bílém domě "festivalem stížností". Podotkl, že událost sice nesla název "summit o sociálních sítích", na summitech se ovšem setkávají lidé s rozdílnými stanovisky, kteří spolu diskutují, aby dosáhli společného cíle.

Přestože se řada Trumpových výroků nesla v lehkém tónu, někteří odborníci se obávají, že by Bílý dům mohl zrušit zákony, které sociální sítě chrání. Jeden z nich, z roku 1996, stanovuje, že sociální sítě nezodpovídají za urážlivý obsah, který na ně jejich uživatelé umístí.

Jak připomněla agentura DPA, sám prezident v minulosti některé účty, které jeho komentáře kritizovaly, blokoval. Soudy ovšem posléze rozhodly, že taková praxe je nepřípustná.

Video: Facebook je jako kolonizátoři, lidé z firmy mi vyhrožovali a lhali médiím, říká Wylie

Způsobem, jakým funguje, vynáší na světlo nejhorší vlastnosti lidí a vystavuje uživatele rizikům, o kterých jsme dříve neměli tušení, míní analytik. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Horská služba v Krkonoších varuje před náledím, hrozí také silný vítr

Horská služba Krkonoše varuje ve výškách nad 1000 metrů nad mořem před zledovatělým terénem. V Krkonoších platí druhý, mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti, uvedla krkonošská horská služba.

Na hřebenech hor hrozí silný vítr, v nárazech může dosahovat rychlosti až 70 kilometrů v hodině, informovali meteorologové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy