Britský velvyslanec napsal o Trumpovi, že je neschopný a nestabilní. Teď rezignoval

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 7. 2019 15:02
Britský velvyslanec ve Spojených státech Kim Darroch, který v uniklých diplomatických depeších kritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa, odstoupil. Oznámilo to britské ministerstvo zahraničí. Darroch své rozhodnutí podle agentury Reuters zdůvodnil tím, že je pro něj nemožné velvyslanecký úřad dále zastávat. Trump v posledních dnech na Darrocha opakovaně na Twitteru útočil, nazval ho mimo jiné velkým hlupákem a nabubřelým bláznem a prohlásil, že s ním Spojené státy již nebudou jednat.
Britský velvyslanec ve Spojených státech Kim Darroch.
Britský velvyslanec ve Spojených státech Kim Darroch. | Foto: ČTK

Obsah diplomatických depeší, který zveřejnil nedělník Mail on Sunday, vyvolal na obou stranách Atlantiku kritické reakce. Darroch za poslední dva roky do Londýna mimo jiné vzkázal, že prezident Trump je "nestabilní" a "neschopný" a jeho vláda "nešikovná" či "naprosto nefunkční".

"Ve skutečnosti nevěříme, že tato vláda se stane nějak podstatněji normálnější, méně nefunkční, méně nepředvídatelnou, méně rozdělenou, méně neohrabanou a méně diplomaticky nešikovnou," napsal v jedné ze zpráv.

Velvyslanecký úřad opouští předčasně, jmenován byl totiž do konce letošního roku. V rezignačním prohlášení poděkoval všem v Británii i v USA, kteří ho v posledních obtížných dnech podpořili. Darrocha se zastala britská vláda včetně ministra zahraničí Jeremyho Hunta a premiérky Theresy Mayové, ač uvedli, že se s velvyslancovými názory neztotožňují. Vládní představitelé nicméně zdůrazňovali, že úkolem velvyslance je předávat do Londýna upřímné informace.

Končící premiérka Mayová ve středu v dolní komoře parlamentu označila Darrochovo rozhodnutí opustit velvyslaneckou pozici za politováníhodné. "Spojenému království sloužil celý život a za to mu dlužíme obrovskou vděčnost," řekla. Dodala, že s odcházejícím velvyslancem ráno mluvila. Zatím není jasné, zda nového ambasadora v USA vybere ona nebo nový premiér, který by ji měl vystřídat už za dva týdny.

V médiích je Darrochův odchod spojován i s úterním vyjádřením možného nástupce Mayové Borise Johnsona, který ve večerní televizní debatě s Huntem několikrát odmítl odpovědět na otázku, zda by po případném nástupu do Downing Street velvyslance ponechal ve funkci. Zdroje z Darrochova okolí řekly britským novinářům, že diplomat rozhodnutí učinil právě po zhlédnutí televizního duelu.

Podle konzervativního poslance a Huntova náměstka Alana Duncana Johnson washingtonského velvyslance "nechal na holičkách".

Bývalý londýnský starosta ale ve středu v reakci na Darrochovu rezignaci svaloval vinu na osobu, která vypustila do médií citlivé depeše. Darrocha označil za skvělého diplomata. "Není správné, aby byly kariéry a vyhlídky státních zaměstnanců zatahovány do politických debat," citovala Johnsona agentura Reuters.

"Kdykoli jsem jakožto ministr zahraničí navštívil Washington, byl jsem ohromen Kimovou profesionalitou a jeho intelektem," sdělil médiím ministr zahraničí Hunt. Zároveň vyjádřil pobouření ohledně úniku "výběru" z jeho diplomatických komunikací. "Nikdy k tomu nemělo dojít," napsal o velvyslancově odchodu na Twitteru.

Někteří komentátoři po oznámení rezignace varují před ohrožením tradičního fungování diplomacie, kde je obsazení velvyslanectví čistě na vládě země, kterou zastupují. "Aby bylo jasno, rezignace sira Kima Darrocha je historický moment, a nikoli v dobrém smyslu. Tohle je zlověstný precedens," napsal na Twitter hlavní politický zpravodaj listu Financial Times Jim Pickard.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy