USA budou po KLDR požadovat zmrazení jaderného programu, jednání začnou v řádu týdnů

ČTK ČTK
10. 7. 2019 6:25
Spojené státy chtějí, aby Severní Korea před začátkem rozhovorů o denuklearizaci Korejského poloostrova zmrazila svůj jaderný program. S odvoláním na prohlášení amerického ministerstva zahraničí o tom informovala agentura Reuters. Nové kolo jednání mezi Washingtonem a Pchjongjangem by se mohlo uskutečnit ještě tento měsíc.
Setkání Trumpa a Kima.
Setkání Trumpa a Kima. | Foto: Reuters

Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un se na konci června překvapivě sešli v demilitarizované zóně na hranicích Severní a Jižní Koreje. Shodli se zde na obnovení rozhovorů o jaderném odzbrojení KLDR, které uvázly na mrtvém bodě po neúspěšném únorovém summitu obou státníků ve Vietnamu.

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo uvedl, že rozhovory začnou pravděpodobně "někdy v červenci… zřejmě v příštích dvou či třech týdnech".

Trumpova administrativa odmítla informace zveřejněné deníkem The New York Times, podle nichž mezi americkými představiteli krystalizuje nová vyjednávací pozice, která bude požadovat zmrazení severokorejského jaderného programu spíše než jeho úplnou likvidaci. Tím by USA nepřímo uznaly KLDR za jadernou mocnost.

"Víte, zmrazení by nikdy nebylo řešení tohoto procesu (denuklearizace). Nikdy by to nebyl konec procesu," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Morgan Ortagusová. "Je to něco, co bychom rádi viděli na začátku. Nemyslím si, že administrativa někdy označila zmrazení za konečný cíl. Byl by to začátek procesu."

Severní Korea neprovádí testy jaderných náloží a raket od roku 2017. Američtí představitelé jsou však přesvědčeni, že nadále rozšiřuje svůj arzenál atomových bomb a jejich nosičů. Washington proto požaduje, aby se Severní Korea nejprve zcela vzdala vývoje jaderných zbraní, teprve potom je ochoten odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang by zase rád viděl postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy