Trump sdílel vymyšlený citát, v němž ho Reagan označuje za budoucího prezidenta

ČTK ČTK
8. 7. 2019 20:21
Americký prezident Donald Trump v pondělí na svém twitterovém účtu zveřejnil smyšlený citát, ve kterém jeho někdejší republikánský předchůdce Ronald Reagan hovoří o dojetí ze setkání s mladým Trumpem. Vymyšlený citát byl umístěn na falešném účtu, který se vydával za oficiální hnutí The Reagan Battalion (Reaganův prapor). Americká média k tomu poznamenala, že Trump novináře často kritizuje za smyšlené zprávy a za zveřejňování neověřených informací.
Foto: Reuters

"Roztomilé!" napsal Trump v příspěvku, ve kterém retweetnul citát zveřejněný falešným účtem. Na doprovodném snímku, kde si Reagan potřásá pravicí s Trumpem, je doplněn falešný citát tehdejšího prezidenta.

"Nevím proč a nikdy si to nebudu umět vysvětlil, ale když jsem se s tím mladým mužem setkal, měl jsem pocit, že jsem to já, kdo si třese rukou s prezidentem," uvádí citát, který je podle Reaganovy prezidentské knihovny smyšlený a který se objevil už během Trumpovy kandidatury v roce 2016.

Provozovatel twitteru falešný účet již smazal, Trump ale svůj pochvalný tweet nijak neupravil.

Trump se s Reaganem skutečně setkal. Knihovna uvedla, že snímek pochází z listopadu 1987 z dobročinné recepce v Bílém domě. Na originální fotografii stojí po Trumpově boku ještě jeho tehdejší manželka Ivana, zlínská rodačka rozená Zelníčková.

Reaganova slova, která ale tento prezident nikdy neřekl, už v roce 2016 upoutala pozornost médií. List The Washington Post s odkazem na bádání v archivech napsal, že Trumpa s Reaganem nepoutaly žádné zvláštní vazby. Reaganův syn Michael během prezidentského klání v roce 2016 prohlásil, že jeho otec by byl z Trumpovy kandidatury a z toho, jak kampaň vede, v rozpacích.

"Nemyslím si, že by se mu líbil ponižující styl Donalda Trumpa, jak jedná s ostatními kandidáty, protože můj otce věděl, že až bude po všem, musí všechny sjednotit, aby volby vyhrál," řekl tehdy Michael Reagan.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
Další zprávy