Trump plánuje schůzku s Putinem. Chce se s ním bavit o závodech ve zbrojení nebo KLDR

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 3. 2018 20:23
Tématy chystané schůzky amerického a ruského prezidenta mají být pokračující závody ve zbrojení, vztahy s KLDR či situace v Sýrii a na Ukrajině.
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký protějšek Donald Trump.
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký protějšek Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington/Moskva - Americký prezident Donald Trump se hodlá v "nepříliš vzdálené budoucnosti" sejít se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle Trumpa řešili oba lídři možnost uspořádání summitu v úterním telefonickém rozhovoru, v němž blahopřál Putinovi k vítězství v nedělních volbách hlavy státu. Telefonickou gratulaci i jednání o vrcholné schůzce podle ruské agentury TASS potvrdil i Kreml.

Trump během setkání s novináři prohlásil, že chce s ruským prezidentem hovořit především o závodech ve zbrojení mezi oběma zeměmi, které "se vymykají kontrole". Telefonát s Putinem označil za "velmi dobrý".

"Prezidenti se dohodli na rozvoji dalších dvoustranných kontaktů, a to i s ohledem na změny ve vedení ministerstva zahraničí USA," uvedla k rozhovoru ruská agentura s odvoláním na informace z Kremlu. Trump nedávno z vedení diplomacie odvolal Rexe Tillersona a nahradil ho dosavadním šéfem špionážní služby CIA Mikem Pompeem. Jmenování musí potvrdit Senát amerického Kongresu.

Prezidenti debatovali o situaci v Sýrii a na Ukrajině, napsala dále agentura. Zdůraznili přitom nezbytnost co nejrychlejšího pokroku při urovnání těchto problémů. Poukázali na snížení napětí na Korejském poloostrově a zdůraznili význam řešení tamní situace mírovými prostředky.

Trump a Putin "zdůraznili význam koordinace úsilí o omezení závodů ve zbrojení".

Bílý dům přitom v pondělí sdělil, že prezident žádnou telefonickou gratulaci neplánuje. Ještě v úterý dopoledne kremelský mluvčí Dmitrij Peskov prohlásil, že absenci blahopřání z Washingtonu Kreml nepovažuje za projev nepřátelství.

Podle Trumpovy mluvčí Sarah Sandersové prezident v telefonátu nekomentoval průběh ruských voleb, jejichž férovost zpochybnila Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). "Nesnažíme se diktovat, jak mají fungovat jiné země," odpověděla mluvčí na dotaz, zda Trump nadnesl otázku omezených možností pro opoziční kandidáty. Podle OBSE nebylo kvůli omezování základních svobod a registrace kandidátů v ruských volbách vytvořeno konkurenční prostředí.

Trump přitom v minulosti kritizoval omezování politické konkurence při volbách ve Venezuele či v Íránu.

Z řad předních republikánů se k Trumpově gratulaci ozvalo několik kritických reakcí. Senátor a někdejší prezidentský kandidát John McCain prohlásil, že "americký prezident nevede svobodný svět tím, že gratuluje diktátorům k výhře v podvržených volbách". Šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell se vyjádřil diplomatičtěji a sdělil, že gratulace Putinovi by u něj "nebyla na seznamu priorit".

K Putinovu triumfu ve volbách se již vyjádřila řada západních státníků. Zatímco například německá kancléřka Angela Merkelová ruskému lídrovi blahopřála, francouzský prezident Emmanuel Macron se omezil na přání úspěchu Rusku a Rusům. Z Británie, stejně jako například z pobaltských států, blahopřání nepřišlo.

 

Právě se děje

Další zprávy