Biden vybírá vládu, bude v ní "Toníček" se zkušenostmi z Evropy. Trump ale dál bojuje

Daniel Anýž Daniel Anýž
Aktualizováno 23. 11. 2020 18:57
Pohled na USA je jako rozdělená obrazovka. Na jedné části odmítá Donald Trump tři týdny po prezidentských volbách přijmout prohru a snaží se výsledek zvrátit. Na druhé části se nově zvolený demokratický prezident Joe Biden připravuje na převzetí Bílého domu a chystá se jmenovat klíčové lidi kabinetu.
Tehdejší viceprezident Joe Biden a po jeho boku Antony Blinken v roce 2013.
Tehdejší viceprezident Joe Biden a po jeho boku Antony Blinken v roce 2013. | Foto: Reuters

Joe Biden si za svého ministra zahraničí vybral dlouholetého diplomata, osmapadesátiletého Antonyho Blinkena. Svoji kariéru začal už na začátku 90. let za prezidenta Billa Clintona.

Bidenovým poradcem pro národní bezpečnost, což je v USA funkce srovnatelná s postem ministra, pak bude Jake Sullivan, který má rovněž velké zkušenosti z diplomacie. Byl politickým náměstkem někdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonové.

Na místo velvyslankyně při OSN chce Biden nominovat Lindu Thomas-Greenfieldovou, která je v americké diplomacii také známým jménem. Za prezidenta Baracka Obamy určovala politiku USA vůči africkým zemím. A bývalý ministr zahraničí John Kerry bude mít v Bidenově budoucím kabinetu na starosti boj s klimatickými změnami. 

Ohlášené nominace ukazují, že Biden se chce obklopit zkušenými lidmi, které osobně zná a kteří už sloužili v předchozích administrativách. Biden jde tedy přesně opačným směrem, než jak svůj kabinet kdysi sestavoval Donald Trump.

Ten sahal po lidech mimo svět washingtonské politiky a americké diplomacie. Například jeho prvním ministrem zahraničí byl Rex Tillerson, který na post šéfa diplomacie přišel z vedení ropné firmy ExxonMobil. Už po roce ve funkci se s ním ale Trump rozešel ve zlém.

Superstar se zkušenostmi z Evropy

Bidenova vláda s největší pravděpodobností takto rychlé střídání stráží zažívat nebude. Konkrétně s Antonym Blinkenem se nově zvolený prezident zná desítky let, spolupracovali už v době, když byl Biden senátorem a Blinken šéfem kanceláře zahraničního výboru Senátu.

Za Baracka Obamy byl Blinken náměstkem ministryně zahraničí Hillary Clintonové. V druhém období působil v Bílém domě, nejdříve u viceprezidenta Bidena, odkud přešel do Obamova týmu jako zástupce poradkyně pro národní bezpečnost.

"Tony Blinken je superstar, to není přehánění. Prezident to pochopil a ukradl mi ho," postěžoval si tehdy žertem viceprezident Joe Biden. A dodal, že Blinken má na to, aby v administrativě převzal "kterékoli místo".

Antony Blinken také hraje v kapele, před volbami sdílel na Twitteru podporu pro Bidena od rockera Bruce Springsteena. Má dvě malé děti a podle českých diplomatů, kteří ho znají z minulosti a měli pro něj přezdívku "Toníček", se s ním dobře jedná. Je korektní a kromě jiného zná dobře Evropu, studoval v Paříži, jeho otec byl velvyslancem v Maďarsku.

Trumpovo soudní tažení

Blinkena jako svého ministra zahraničí a obsazení dalších klíčových pozic má Biden oficiálně potvrdit v úterý. Dosluhující republikánský prezident Donald Trump se ale mezitím stále pokouší zvrátit výsledky voleb.

Ve státě Georgia, kde příslušný úřad už v pátek oficiálně potvrdil Bidenovo vítězství, Trump znovu požádal o přepočtení výsledků. Po ručním přepočítávání, které na jeho žádost už proběhlo v minulém týdnu, chce Trump ještě kontrolu strojovou.

Ve státě Pensylvánie se zase Trumpův tým hodlá odvolat k vyšší instanci proti pátečnímu výroku soudu, který zamítl jednu z jeho žalob. Trumpovi právníci tvrdili, že sčítání hlasů ve Filadelfii a Pittsburghu bylo podvodné, neboť republikánští pozorovatelé to nemohli kontrolovat.

Soud ale případ shodil ze stolu jako zcela neodůvodněný. Soudce Matthew Brann uvedl, že ze strany Trumpova týmu šlo o "pokus, jak škrtnout legální hlasy". Podle soudce byla žaloba postavena na "zavádějících právnických tvrzeních", která ale nebyla podložena důkazy. Podle něj šlo o "spekulativní obvinění".

Obdobně byly zamítnuta řada dalších Trumpových žalob a vznesených obvinění na údajné volební podvody. Po této lince Trump zatím vůbec ničeho nedosáhl, veškerá snaha jeho právníků v čele s bývalým starostou New Yorku Rudym Giulianim zatím končí ve slepé uličce.

Trump ale avizuje, že se rozhodně nevzdává. V případě zmíněného soudního sporu v Pensylvánii jeho tým doufá, že přes avizované odvolání k vyšší instanci by se celá kauza mohla dostat až k Nejvyššímu soudu USA. Trump do devítičlenného soudu během svého prezidentství úspěšně nominoval tři nové členy, konzervativní křídlo tam má nyní převahu.

Zablokované stvrzení voleb

Ve druhé linii svého útoku na výsledek voleb se pak Donald Trump snaží zpomalit nebo zcela rozbít proces, kdy americké státy oficiálně potvrzují výsledky a jmenují "volitele", kteří následně stvrdí vítězství jednoho z kandidátů.

V minulosti šlo o zcela standardní, formální proces. Trump se ho ale teď pokouší nabourat v několika státech, především v Michiganu a Pensylvánii,  jejichž ztráta byla rozhodující pro jeho prohru ve volbách. V Pensylvánii by měly být výsledky potvrzeny v pondělí, v Michiganu se v pondělí schází státní volební komise, aby rovněž odsouhlasila výsledek voleb.

Podle některých amerických médií ale nelze vyloučit, že republikánští členové komise hlasování zablokují. Podle sečtených a oznámených výsledků přitom Biden v Michiganu vyhrál o více než 150 tisíc hlasů.

Trump pak o víkendu pokračoval ve své kanonádě na Twitteru. "Najdeme masivní počty podvodných hlasů. Tvrdě bojujte, republikáni, nenechte je zničit důkazy," mobilizoval Trump v jednom vzkazu své voliče.

V jiných vzkazech se pak ohradil proti těm republikánům, kteří už veřejně kritizují prezidentovu snahu zpochybnit výsledek voleb, například proti marylandskému republikánskému guvernérovi Larrymu Hoganovi.

Podle Hogana je Trumpovo počínání, jak uvedl v neděli pro stanici CNN, "naprosto skandální". "Začínáme vypadat jako banánová republika," uvedl Hogan.

Kriticky, ačkoliv v mírnějším tónu, se vyjadřují i další republikáni, například bývalý guvernér New Jersey Chris Christie, kongresmanka Liz Cheneyová, texaský senátor John Cornyn nebo jeho kolegyně z Aljašky Lisa Murkowskiová.

"Nastal čas, aby začal úplný, formální proces předání vlády," vyzvala senátorka Murkowskiová Trumpa, aby přestal blokovat proces, ve kterém odcházející vláda předává agendu lidem nastupujícího prezidenta.

Varování z 11. září 2001

Trump ale zatím zakázal všem členům své vlády, aby se s Bidenovým týmem vůbec kontaktovali. A Biden tak ani nemá přístup k pravidelným bezpečnostním svodkám amerických tajných služeb, jak je jinak v přechodném období pro nastupujícího prezidenta pravidlem.

Podle lidí z americké bezpečnostní komunity může toto zpoždění vystavit USA v prvních měsících po Bidenově nástupu do Bílého domu riziku. Jeho tým by nebyl dostatečně připraven na možný teroristický útok či válečný konflikt.

Republikán Thomas Kean, který byl po 11. září 2001 předsedou vyšetřovací komise pátrající po pochybeních v měsících před rozsáhlými teroristickými útoky, ve svém nedělním komentáři pro New York Times upozornil, že Bílý dům tehdy nového prezidenta George Bushe a jeho administrativa nebyly dostatečně personálně obsazeni.

Důvodem byl tehdy právě pomalý proces předání agendy od vlády prezidenta Billa Clintona. Tento proces se zdržel o více než měsíc kvůli sporům o výsledek prezidentských voleb, který pak vyřešil až Nejvyšší soud.

Biden v tuto chvíli dostává jen informace od bývalých amerických zpravodajců. Obecně se ovšem záměrně chová tak, jako by pro něj Trumpova snaha zpochybnit volby neexistovala.

Jeho nastupující šéf kanceláře Bílého domu Ron Klain v neděli potvrdil, že Biden a jeho tým se už připravují na lednovou inauguraci. "Samozřejmě to nebude stejná inaugurace, jaké jsme měli v minulosti," uvedl Klain, že kvůli pandemii koronaviru budou tentokrát oslavy uvedení nového prezidenta do úřadu skromnější. Jinak se ovšem podle něj Bidenův přechodný tým "plně připravuje na vládnutí".

Video: Trumpovo zpochybňování voleb je nebezpečná hra, říká Antoš

Zřejmě se americké volby nebudou rozhodovat u soudu, Biden vyhraje se značným náskokem, Trump musí dát na stůl důkazy, říká ústavní právník | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 8 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy