Jaký bude Biden jako válečník? S Kimem a KLDR naloží tvrdě, v Číně naváže na Trumpa

Martin Novák Martin Novák
20. 11. 2020 5:30
Donald Trump uzavřel mírovou dohodu s hnutím Tálibán a jako první americký prezident v historii se tváří v tvář setkal s vůdcem Severní Koreje. Na druhé straně ale i nečekaně zaútočil na Írán a rozhodl o likvidaci jednoho z klíčových mužů íránského režimu: velitele elitních Revolučních gard Kásema Solejmáního. V čem na Trumpa naváže jeho nástupce Joe Biden, a v čem bude naopak jiný?
Američtí vojáci při operaci proti Tálibánu v Afghánistánu.
Američtí vojáci při operaci proti Tálibánu v Afghánistánu. | Foto: Reuters

Bývalý český velvyslanec ve Spojených státech Petr Kolář si myslí, že Biden rozhodně změní politiku vůči Severní Koreji. Trumpovu vstřícnost vůči Kim Čong-unovi totiž nesdílí.

"Trend setkávání se s Kimem nebude pokračovat - toto divadlo v kabaretním stylu, jakási reality show. To ani není Bidenův styl. Myslím, že bude mnohem větší americký tlak na Severní Koreu. Trump vytáhl Kima na světla ramp, a tím ho legitimizoval, ale výsledky to nemělo žádné," řekl pro Aktuálně.cz Kolář.

Trump a Kim se sešli celkem třikrát. V Singapuru, Hanoji a demilitarizované zóně mezi oběma Korejemi. Navzájem si také poslali několik dopisů. Severní Korea zastavila jaderné pokusy a testy raket dlouhého doletu, nezačala však s demontáží svého obávaného zbrojního programu.

Kim Čong-un je jedním z mála světových státníků, který Bidenovi dosud nepopřál ke zvolení do funkce.

To čínský prezident Si Ťin-pching už tak učinil. Petr Kolář se domnívá, že ohledně Číny Biden možná půjde v Trumpových stopách. Dosavadní prezident Peking ostře kritizoval a uvalil cla na dovoz čínského zboží, což vyvolalo reciproční odpověď a obchodní válku mezi oběma velmocemi.

"Amerika je stále nejsilnější velmoc, ale konkurence Číny je silná a roste. Rusko je spíše přežívající regionální mocnost se schopností komplikovat věci. V Sýrii, Libyi, na Ukrajině, nicméně globální vliv Ruska ustupuje. Prezidentské období Joea Bidena bude charakterizovat rivalita mezi Spojenými státy a Čínou. Jestli Biden na Trumpa v něčem naváže, tak v tom, že nebude ustupovat Číně," soudí Kolář.

Návrat k jaderné dohodě

Jiná je situace s Íránem. Trump byl vůči této blízkovýchodní zemi radikální. Odstoupil od dohody o íránském jaderném programu, která rušila hospodářské sankce OSN výměnou za dohled mezinárodních inspektorů nad íránskými atomovými zařízeními.

Trumpova administrativa přitvrdila hospodářské sankce proti Íránu a vrcholem byla likvidace šéfa Revolučních gard Solejmáního letos v lednu. Biden však otevřeně řekl, že se chce vrátit k jaderné dohodě, podepsané v roce 2015 prezidentem Barackem Obamou. Tedy v době, kdy byl Biden viceprezidentem.

Írán má ale nyní své podmínky k tomu, aby dohoda znovu začala platit. Chce zrušení všech sankcí, které přijal od svého nástupu do funkce Donald Trump. Tyto sankce omezily vývoz íránské ropy, což pro zemi znamenalo a znamená ekonomickou pohromu.

"Pokud se Írán rozhodne pro konfrontaci, jsem připraven bránit naše zájmy a naše vojáky. Ale pokud je Írán připraven vydat se cestou diplomacie, budeme reagovat stejně," uvedl Biden před dvěma měsíci.

Pomalejší stahování vojáků

V Afghánistánu zdědí Biden po Trumpovi loňskou dohodu s Tálibánem, která předpokládá postupný odchod amerických vojáků ze země. Část vojáků už Trump z Afghánistánu stáhl.

Dohoda vyvolala kritiku kvůli tomu, že může skončit převzetím moci Tálibánem. Afghánský viceprezident Sarvár Daníš už apeloval na Bidena, aby se stahováním vojáků tolik nespěchal, a trval na tom, že se Tálibán musí vzdát násilí a složit zbraně.

Povstalecké hnutí naopak Bidena žádá, aby dostál Trumpovu slibu stáhnout všechny americké vojáky do května příštího roku. Američtí vojáci jsou v Afghánistánu už od roku 2001, zemřelo jich tam přes 2400. Dosud válka Američany stála 878 miliard dolarů (skoro 20 bilionů korun), odhaduje Brownova univerzita v Providence ve své studii.

"Co udělá Biden s Afghánistánem, je velká otázka. Byl osm let viceprezidentem Obamy, takže se jistě z mnohého poučil. Myslím, že to stahování vojáků nebude nijak překotné," dodává k tomu Petr Kolář.

Video: Vychladněme, řekl Biden ve svém projevu

Nově zvolený prezident USA Joe Biden na pódium přiběhl a ve vítězném projevu vyzval k jednotě země. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 20 minutami

Evropská komise navrhla první regulaci umělé inteligence, omezí rozpoznávání obličejů

Evropská komise ve středu navrhla vůbec první pravidla využívání umělé inteligence, s jejichž pomocí by chtěla omezit škodlivé dopady například sledovacích či manipulativních technologií. Zásadně regulovat chce zejména možnosti rozpoznávání obličejů, které vzbuzují obavu u ochránců soukromí. Za porušování pravidel, jimiž by exekutiva Evropské unie chtěla zavést mezinárodní standardy v této dosud neregulované oblasti, mají hrozit vysoké pokuty.

Technologické firmy, které vidí v umělé inteligenci motor budoucího růstu, se k omezování stavějí spíše skepticky. I proto se očekává, že potřebné schválení pravidel členskými státy unie a Evropským parlamentem potrvá až několik let.

Navrhované nařízení zavádí několik kategorií systémů umělé inteligence podle jejich rizikovosti. Jako nepřijatelné označuje ty, které ohrožují životy, bezpečí či práva lidí. Zakázány proto mají být v EU například systémy umožňující vládám takzvané sociální hodnocení, které běžně používá ke sledování svých občanů například Peking. Zákaz se má týkat třeba i hraček s hlasovými asistenty, které navádí děti a mladé lidi k nebezpečnému chování.

Další skupinou jsou technologie s vysokým rizikem, které budou povoleny jen při splnění přísných požadavků. Mezi ně patří třeba software třídící uchazeče o práci či o bankovní půjčku, hodnotící zkoušky ve škole nebo ověřující spolehlivost důkazů u soudu. Řadí se sem také všechny systémy biometrické identifikace včetně rozpoznávání obličejů. Jejich obecné využívání bude zcela zakázáno a sáhnout k němu budou moci úřady jen ve výjimečných případech, například při pátrání po dětech či odhalování teroristických útoků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy