Neodradí nás, doma byly horší věci než Trump. K USA míří další karavana migrantů

Simone Radačičová Simone Radačičová
19. 1. 2019 18:56
Šestadvacetiletý Francis Lopez se loni na podzim společně s manželkou rozhodli, že se přidají ke karavaně migrantů prchajících z latinskoamerického Hondurasu do USA. Lopez doufal, že se jim podaří dostat se na jih, do státu Florida, kde má příbuzné. Jenže jeho plán nevyšel, stejně jako tisícům dalších lidí. To ale neodradilo novou karavanu, která v těchto dnech opět míří ke Spojeným státům.
Karavana migrantů ze Střední Ameriky putuje do USA.
Karavana migrantů ze Střední Ameriky putuje do USA. | Foto: Reuters

Lopez se tehdy od amerického imigračního úředníka dozvěděl, že má jen malou šanci získat v USA azyl. Hondurasan proto raději zůstal v Mexiku. "Byla to ztráta času. A čas už nikdy nedostanete zpátky," zhodnotil své rozhodnutí zapojit se do karavany pro agenturu AP.

Podobně jako on skončili i další migranti, kteří se dostali ze Střední Ameriky až do města Tijuana na hranicích s USA. Karavana, se kterou šel Lopez a jeho manželka, patřila mezi největší v historii a čítala až sedm tisíc lidí.

Kam se ale tito lidé poděli? Asi 2600 migrantů se pokusilo přejít hranice do USA nelegálně a zadržela je americká pohraniční služba. Na 1300 se pak vrátilo domů. Dalších 2900 zůstává jako Lopez v Mexiku, kde řada z nich získala víza a povolení k práci.

Někteří z nich ještě čekají, až na ně přijde řada u amerických imigračních úředníků. Ti denně posoudí kolem 40 až 60 žádostí.

Šanci uspět v USA a získat azyl má jen hrstka migrantů. Přesto se v Hondurasu vytvořila další karavana, která ve čtvrtek překročila mexické hranice a pokračuje v cestě na sever. Podle odhadů má kolem tisícovky členů. Španělský list El País dokonce mluví až o třech tisících lidí.

Trump migranty neodradí

Migranty evidentně nezastavila ani ostrá slova a varování amerického prezidenta Donalda Trumpa, který proti karavanám dlouhodobě vystupuje. Označuje je za riziko pro národní bezpečnost. Tvrdí, že mezi lidmi, kteří takto putují, jsou nebezpeční zločinci.

"To mě neodradí. Moje potřeba odejít je mnohem silnější," říká pro agenturu AP Miria Zelayaová, která si chce v USA najít práci.

A podobně mluví další migranti, kteří putují v karavaně. Stěžují si na násilí ve Střední Americe, za kterým stojí zločinecké gangy, nebo na chudobu a nedostatek příležitostí. Tvrdí, že doma je čekají horší věci než Trumpovy výhrůžky.

"Do karavany jsem se přidal, protože v Hondurasu nemůžu žít v míru. Utekl jsem a musel jsem se každý den schovávat," uvedl pro agenturu Reuters třicetiletý José Sorto, kterého před třemi lety napadl nebezpečný násilný gang Barrio 18.

"Nemůžu zůstat doma. Odcházím, protože mě gangy ohrožují - buď se k nim přidám, nebo mě zabijí," vysvětluje dvacetiletý Adonay Hernadéz, který chce za příbuznými do americké Severní Karolíny.

Jiní už mají plán B, a sice zůstat v Mexiku. "Pokud se nedostanu do USA, tak samozřejmě zůstanu v Mexiku. Cokoliv je lepší než se vrátit zpět do Hondurasu. Jsou tu hodní lidé a slíbili, že bude dost práce," svěřil se pro španělský list El País dvaačtyřicetiletý Raúl Aguilar.

Lidé, kteří cestují s karavanou, se často dají dohromady na sociálních sítích. K tomuto způsobu cestování se uchylují z různých důvodů. Neplatí tisíce dolarů pašerákům ani se nemusí tolik obávat o svoji bezpečnost, což by hrozilo, kdyby cestovali sami, bez doprovodu.

Nejčastěji odcházejí lidé ze zemí takzvaného severního trojúhelníku, tedy z Guatemaly, Salvadoru a Hondurasu. Úroveň zločinnosti je v těchto třech státech tak vysoká, že ji mnozí odborníci přirovnávají k občanské válce.

"Jen zeď je zastaví"

Americký prezident Trump tvrdí, že USA potřebují na hranicích s Mexikem postavit zeď nebo ocelový plot, který podobné karavany zastaví. Jenže demokraté nechtějí republikánskému prezidentovi schválit na tuto stavbu požadovaných 5,7 miliardy dolarů, tedy asi 130 miliard korun.

Trump se proto s demokraty zatím nedohodl na rozpočtu a v USA nastal takzvaný shutdown. Rozpočtová nouze, kdy některé federální úřady fungují jen v omezeném režimu. Momentálně je už nejdelší v americké historii.

Americký prezident ale tvrdí, že shutdown bude pokračovat tak dlouho, dokud to bude nutné. Často z tohoto stavu viní demokraty, obvykle konkrétně zmiňuje demokratickou předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou a lídra demokratů v Senátu Chucka Schumera.

"Nová velká karavana míří z Hondurasu k našim jižním hranicím. Řekněte Nancy a Chuckovi, že je nezastaví dron létající kolem. Jen zeď. Jen zeď nebo ocelová bariéra udrží naši zemi v bezpečí," napsal Trump tento týden na Twitter.

Video: Američané zasáhli proti migrantům v Tijuaně slzným plynem

Americká pohraniční stráž střílela po migrantech v Tijuaně slzným plynem | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 1 hodinou

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy