Demokraté se odmítli sejít s Trumpem ohledně shutdownu. Divadlo, reagují republikáni

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 1. 2019 18:53
Poziční souboj amerických demokratů a republikánů o stavbu hraniční zdi a zablokované vládní finance v úterý prošel dalším testem, který jen potvrdil hluboké rozpory v názorech a nedostatek vůle ke shodě. Několik hodin předem avizovaný oběd prezidenta Donalda Trumpa s umírněnou skupinou demokratů byl na poslední chvíli zrušen, republikánští senátoři označili postup demokratických oponentů za politické divadlo.
Bílý dům.
Bílý dům. | Foto: Reuters

"Prezident nabídl demokratům a republikánům možnost setkat se na obědě v Bílém domě. Bohužel, demokraté nepřijdou," řekla v úterý novinářům mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Podle dřívějších zpráv měl Trump v úmyslu narušit pozváním umírněných demokratů dosud skálopevnou frontu demokratické opozice, která stavbu zdi odmítá a z odpovědnosti za rozpočtovou krizi vlády viní Trumpa.

Schůzku, na kterou se měli dostavit demokratičtí zastupitelé z regionů nakloněných Trumpovi, podle amerických médií dokonce posvětila šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, bojovná demokratka z Kalifornie, kterou Trump na oběd nepozval. Demokratičtí poslanci ale podle agentury Reuters nakonec pozvání odmítli a obědvat přišli do Bílého domu jen republikáni.

V pondělí se podle úterní informace agentury AP sešel tým několika demokratických a republikánských senátorů, aby se pokusil dojednat kompromis. O pozitivním výsledku, pokud ho neschválí Trump, ale média pochybují.

Vůdce demokratické frakce ve Sněmovně reprezentantů Steny Hoyer v úterý novinářům řekl, že vedení sněmovny, které mají v rukou demokraté, rozhodlo o zrušení parlamentních prázdnin plánovaných na příští týden v souvislosti s výročím narození černošského vůdce Martina Luthera Kinga. Pokud nebude do té doby dosaženo dohody o obnovení toku vládních financí, zasedne Sněmovna reprezentantů 22. ledna k řádné schůzi, řekl Hoyer.

Podle amerických médií hodlají demokraté možná ještě tento týden schválit nový zákon, který by otevřel cestu k pozastavení rozpočtového sporu aspoň do února. Senát, ovládaný republikány, ale podobné pokusy šmahem odmítá. Šéf republikánské většiny Mitch McConnell v úterý demokratům vzkázal, že z jejich strany jde o "politické divadlo".

Donald Trump nabízel v Bílém domě hamburgry | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy