Trump kvůli shutdownu nemá kuchaře, fotbalisty pohostil hamburgery z fast foodu

Zahraničí Zahraničí
15. 1. 2019 18:05
Rozpočtová nouze, která sužuje americké federální úřady už od 22. prosince, dolehla i na Bílý dům. Řada jeho zaměstnanců se odebrala na nucenou dovolenou a v sídle prezidenta tak chybí třeba kuchaři. Šéf Bílého domu Donald Trump se situaci přizpůsobil po svém. Fotbalový tým, který v pondělí ve washingtonském komplexu přijal, pohostil jídlem z řetězce rychlého občerstvení McDonald's.
Donald Trump nabízel v Bílém domě hamburgry | Video: Reuters

Sportovní tým z Clemsonské univerzity v Jižní Karolíně si mohl pochutnat třeba na hamburgeru Big Mac nebo rybí variantě Filet-O-Fish. Na stole ale nechybělo ani jídlo z dalších známých fast foodů - Wendy's a Burger King. Vedle housek, hranolek, omáček a salátů objednal americký prezident také pizzy, které dodala síť restaurací Domino's Pizza. 

"Máme pizzy, hamburgery, hranolky, všechna naše oblíbená jídla. Jsem zvědav, jestli tu něco zůstane, až odejdeme, protože si myslím, že spíš ne," řekl Trump v pondělí večer, když v Bílém domě přijal Clemsonské tygry. 

Trump se podle britského deníku The Guardian také nechal slyšet, že sendvičů je k dispozici až tisíc. Podle jiných informací jich ale na atlety čekaly "jen" tři stovky.

Není také jasné, do jaké míry Trumpovi vadilo, že místo hostiny od kuchařů Bílého domu musel zvolit variantu v podobě nezdravého kalorického jídla. Je totiž známo, že prezident USA má občerstvení z fast foodu dlouhodobě rád.

Americký novinář Michael Wolff v knize Oheň a hněv: Uvnitř Trumpova Bílého domu dokonce napsal, že se Trump stravuje v McDonald's i ze strachu, že by se ho někdo mohl pokusit otrávit. Wolff v knize, která pojednává o zákulisí administrativy současného prezidenta, píše, že si republikánský politik hamburgery dává s oblibou třeba večer v posteli, zatímco má zapnuté své tři televize nebo telefonuje s přáteli a poradci. 

Módní návrhářka Donattela Versace také jednou popsala pro magazín Vogue, že Trump ji a zpěvačku Madonnu v roce 1995 údajně nutil, aby si s ním daly jídlo z řetězce KFC, když pobývaly v jeho resortu Mar-a-Lago na Floridě. 

Je to "vlastenecké jídlo" 

"Mám to rád. Všechno jsou to dobré věci. Výborné americké jídlo," pochvaloval si Trump v pondělí. Nezapomněl taky podotknout, že jde o "vlastenecké jídlo". Všechny společnosti, jejichž produkty mohla pondělní návštěva Bílého domu ochutnat, jsou totiž americké. "Když je to americké, mám to rád," liboval si prezident. 

Před fotbalisty vtipkoval také o tom, že další variantou bylo, že jim první a druhá dáma Melania Trumpová a Kate Pencová vyrobí salát. Právě fakt, že se ale profesionální sportovci nakonec dočkali nezdravé hostiny, ostře komentovali někteří američtí novináři. "Prezident si myslí, že skupina atletů touží po tom, cpát se v Bílém domě rychlým občerstvením," napsal například na sociální síť Twitter Dan Wolken z deníku USA Today.

Jiní reportéři, kteří se v pondělí v sídle prezidenta také nacházeli, se jen stručně podělili o své zážitky z nevšední večere. Třeba novinář Brandon Pope podotkl, že na sportovce čekalo jídlo, které by si mohli koupit u odpočívadla. 

Trumpova mluvčí Sarah Sandersová na kritiku zareagovala prohlášením, ve kterém uvedla, že pokud byl některý z fotbalistů zklamaný, vinit z toho může pouze Demokratickou stranu. Právě kvůli jejím členům fungují podle Trumpa americké federální úřady v omezeném režimu, a to už přes dvacet dní.

Rekordně dlouhá rozpočtová nouze

Kongres se v prosinci neshodl na dočasném rozpočtu kvůli rozkolu mezi republikány a demokraty. Republikánský prezident Trump požaduje, aby rozpočet počítal i s financováním stavby zdi na hranici mezi USA a Mexikem. Její výstavbou chce zamezit nelegální migraci i kriminalitě. Nedávno prohlásil, že by se místo zdi spokojil jen s ocelovým plotem. Na stavbu požaduje  5,7 miliardy dolarů  (bezmála 130 miliard korun).

To ale odmítají demokrati, a tak vše uvázlo na mrtvém bodě. Kvůli tzv. shutdownu se zastavilo financování zhruba čtvrtiny vládních úřadů USA, včetně ministerstva zahraničí, spravedlnosti nebo vnitřní bezpečnosti.

Pracovníci Bílého domu tak nejsou zdaleka jediní, kdo je na nucené dovolené. Omezený režim se dotkl i chodu letišť nebo národních parků. 

Video: Internet baví Trumpův starý projev, ve kterém radí, jak překonat zeď

Internet baví Trumpův starý projev: Radí, jak překonat zeď | Video: Wagner College
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se dále zlepšovaly, index ale mírně klesl

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v červenci dále zlepšovaly, nicméně index PMI mírně klesl na 62 bodů z červnových 62,7 bodu. I tak jde o druhý nejlepší údaj od začátku sběru dat v červnu 2001. Informovala o tom společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.

"Český zpracovatelský sektor v červenci mírně ztratil na tempu, ale jeho expanze byla přesto robustní. Průzkum naznačil, že růst výstupu možná na konci druhého čtvrtletí dosáhl vrcholu, ale přesto byl - i přes bezprecedentní narušení odběratelsko-dodavatelských řetězců a nedostatky materiálu - značný," uvedla ekonomka IHS Markit Sian Jones.

Narušení odběratelsko-dodavatelských řetězců podle průzkumu v červenci vedlo k růstu cen vstupů na nový rekord. "Výkony dodavatelů se zhoršily do největší míry v historii průzkumu vzhledem k silné globální poptávce po vstupech a výrazným materiálovým nedostatkům. Dodavatelé následně zvýšili své ceny," uvedla společnost IHS Markit. Navíc podle průzkumu velká většina výrobců zpracovatelského zboží během července převedla vyšší cenovou zátěž na zákazníky. Tempo zvýšení cen výstupů tak bylo nejrychlejší od začátku sběru dat v lednu 2003, upozornila IHS Markit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy