Trump utíná imigrační politiku "chytíme a pustíme" a Arizona i Texas připravují gardisty k Mexiku

ČTK spi ČTK, spi
Aktualizováno 7. 4. 2018 8:47
Americký prezident Trump prosazuje své předvolební sliby vůči uprchlíkům. Úřadům nařídil, ať vytvoří seznam míst pro zachycení nelegálních migrantů. Dva americké státy se na jeho výzvu chystají poslat gardisty na hranici s Mexikem.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident  Donald Trump zesílil tlak proti nelegálním migrantům. Úřady mají vytvořit seznam míst, kam půjde zadržené migranty po zatčení umístit. Arizona a Texas navíc připravují nasazení členů Národní gardy na americko-mexické hranici.

Trump v pátek podepsal dekret nařizující ukončit politiku, na jejímž základě jsou zatčení nelegální imigranti propouštěni z vazby, zatímco čekají na soud rozhodující o jejich statusu. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Ukončit praktiku známou jako "catch and release" (zachycení a propuštění) bylo jedním z ústředních slibů Trumpovy předvolební kampaně. Podle agentury Reuters tomu ale bránila mimo jiné skutečnost, že imigrační úřady doposud neměly dostatek místa, kde by zatčení mohli být drženi.

Trump v dokumentu vyzval ministra obrany Jima Mattise, aby vytvořil seznam vojenských zařízení, která by mohla být využita k zadržování nelegálních imigrantů.

Trump chce nelegální migraci omezit také výstavbou zdi na hranicích s Mexikem. Ve středu podepsal vyhlášku, která ukládá Národní gardě účast při ostraze hranice s tímto státem. Odůvodnil to tím, že je třeba zabránit pašování drog a zastavit proud migrantů a že zvažuje k hranici vyslat 2 000 až 4 000 příslušníků Národní gardy. Ti by tam podle něj měli zůstat až do postavení zdi.

Americké státy Arizona a Texas v reakci na tuto výzvu oznámily, že se na nasazení členů Národní gardy na americko-mexické hranici připravují. Velitelka texaské Národní gardy v pátek uvedla, že během příštích 72 hodin by mělo být na hranici státu s Mexikem rozmístěno 250 gardistů.

Šéf Pentagonu James Mattis v pátek schválil financování působnosti až 4 000 členů Národní gardy na hranicích z peněz ministerstva obrany. Znamená to, že misi, která bude realizována pod velením a kontrolou účastnických amerických států, zaplatí federální vláda.

Republikánští guvernéři pohraničních států Arizona, Nové Mexiko a Texas nasazení Národní gardy na hranici s Mexikem podporují. Arizonský guvernér Doug Ducey sdělil, že příští týden bude na hranici státu s Mexikem rozmístěno asi 150 příslušníků Národní gardy. Budou poskytovat vzdušnou, průzkumnou, logistickou a další podporu pohraniční stráži a budovat pohraniční infrastrukturu.

Kalifornie, která rovněž sdílí hranici s Mexikem, ještě na Trumpův plán nereagovala. Demokratický guvernér Jerry Brown na otázku ohledně nasazení Národní gardy na hranici novinářům neodpověděl a odkázal je na kalifornskou Národní gardu. Ta uvedla, že potřebuje více informací, aby se mohla rozhodnout.

Bílý dům oznámil, že bude pokračovat v plánu na rozmístění gardistů na jihozápadní hranici ve státech Arizona, Nové Mexiko a Texas, i když Kalifornie odmítne spolupracovat. Mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová nicméně vyjádřila naději, že Kalifornie "udělá správnou věc a pomůže ochránit naše hranice".

Členové Národní gardy mohou být k ochraně hranice povoláni i z jiných států než z těch pohraničních. Proti Trumpovu plánu se však postavilo několik demokratických guvernérů a také republikánský guvernér Nevady. Podle kritiků je Trumpův záměr politicky motivovaný a má posílit podporu chystané pohraniční zdi.

Trumpův plán odmítá také Mexiko. Tamní Senát v prohlášení vyzval prezidenta Enriqueho Peňu Nieta, aby dočasně pozastavil spolupráci s USA v oblasti migrační a bezpečnostní politiky. Mexická vláda by měla "odmítnout pokusy militarizovat společnou hranici", dodal Senát.

Gardisté střežili hranice i v minulosti

Trump není prvním americkým prezidentem, který na hranice povolal Národní gardu, což je rezervní složka amerických ozbrojených sil pod kontrolou federální vlády a vlád jednotlivých států. V roce 2010 tehdejší demokratický prezident Barack Obama vyslal na pomezí s Mexikem 1 600 gardistů a během mandátu Obamova předchůdce George Bushe mladšího zde v rámci bezpečnostní operace působilo až 6 000 příslušníků gardy.

Vedle hledání detenčních zařízení a šikování gardistů proti Mexiku zasáhl americký prezident proti nelegálním migrantům tím, že nařídil zrušit program DACA vytvořený předchozím prezidentem Barackem Obamou, jenž chrání okolo 800 tisíc mladých přistěhovalců, kteří se v USA ocitli jako děti. Trump pověřil Kongres, aby status těchto imigrantů vyřešil zákonem.

 

Právě se děje

Další zprávy