Chaos, nevyzpytatelná rozhodnutí a další rezignace v Bílém domě. Trumpa opouštějí klíčoví lidé

Daniel Anýž Daniel Anýž
7. 3. 2018 11:39
Překvapivé, nepřipravené oznámení nových amerických cel na dovoz oceli a hliníku bylo jen posledním z řady nevyzpytatelných rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Republikánům v Kongresu dělá chaos v Bílém domě čím dál větší starosti.
Americký prezident Donald Trump mluví k novinářům u Bílého domu.
Americký prezident Donald Trump mluví k novinářům u Bílého domu. | Foto: ČTK

Washington - Americký prezident Donald Trump se uplynulou sobotu pokusil o žert, když na tradiční výroční večeři se zástupci amerických médií prohlásil: "Mám rád chaos. Je opravdu dobrý."

Mnozí v sále se zasmáli. Jenže některým lidem z Trumpova nejbližšího okolí a také řadě republikánů v americkém Kongresu při tom spíše zmrzl úsměv na rtech. Protože přesně to - chaos - je totiž podle zdrojů z těchto kruhů nejvýstižnější popis současné každodenní reality v Bílém domě.

"Tato administrativa nemá žádné standardní výkonné postupy. Každý den nám přináší nové dobrodružství," citoval minulý pátek list Washington Post republikánského senátora Johna Thunea. Komentoval způsob, kterým Donald Trump den předtím světu oznámil, že uvalí nová cla na dovoz oceli a hliníku do USA.

Ještě ve čtvrtek ráno, když prezidentovi spolupracovníci přijížděli do práce, nevěděl nikdo přesně, co se Trump chystá dělat. Očekávalo se, že ho šéf  ekonomických poradců Gary Cohn od jeho záměru zavést nová cla odradí. 

Stal se však pravý opak. Na závěr setkání se zástupci amerických výrobců oceli a hliníku prezident prohlásil: "Potřebujeme tarify." A informoval, že import oceli do USA zatíží 20 procenty a hliníku 10 procenty nové daně.

Uvnitř i vně Trumpova týmu to vyvolalo otevřený nesouhlas a odpor. Vrchní ekonomický poradce Gary Cohn v úterý oznámil, že rezignuje na svoji funkci. Proti prezidentovi se postavili i republikáni v Kongresu, podle kterých si tím Trump říká o tržní válku. Podle republikánů nemá prezident svůj plán detailně promyšlen, nedoceňuje jeho dopady na ekonomiku USA.

Trumpovi lidé, podporující zavedení cel, chtějí přitom využít zákon z doby studené války, který mluví o možném ohrožení národní bezpečnosti USA. Cla mají prioritně mířit proti Číně a Rusku. Jenže sám prezident Trump ve svých projevech více mluví o ohrožení ze strany Kanady, Mexika, Německa nebo Evropské unie.

Republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan v pondělním prohlášení vyzval Bílý dům, aby se plánu na zavedení cel vzdal. Zásadním problémem ale podle amerických médií je, že nejen republikáni v Kongresu, ale ani lidé v Bílém domě nedokážou odhadnout, jak se Trump ke klíčovým věcem postaví. A mimo záznam mluví o obrovském chaosu.  

"Trump řídí Bílý dům jako nekonečnou reality show, kde jenom on sám zná zápletku," napsal Washington Post o víkendu ve zpravodajském textu, pro který oslovil řadu lidí přímo z Bílého domu.

Nešťastný generál Kelly

Poslední dva týdny byly skutečně i na poměry Bílého domu výjimečné. "Bůh mě potrestal," citoval před víkendem deník New York Times poznámku generála Johna Kellyho, současného šéfa kanceláře Bílého domu. Podle deníku šlo o "žertovný" povzdech. Jenže zároveň to patrně odráží realitu. Aktuální otázka zní: Kdo v Bílém domě vůbec o čem rozhoduje a ví někdo, s čím v každém příštím okamžiku přijde prezident Trump?

Generál Kelly nastoupil do Bílého domu loni v létě, aby zastavil zmatky v prezidentově okolí. A také aby ukáznil samotného prezidenta, například v jeho zálibě v tweetování. Zpočátku se mu to dařilo, postupně se ale disciplína v Bílém domě opět rozvolnila. V posledních několika týdnech pak přišel pád do chaosu, který způsobuje další a další rezignace klíčových Trumpových lidí.

Nejdříve musel Bílý dům opustit personální šéf Rob Porter, když se ukázalo, že čelí od dvou svých bývalých partnerek obvinění z domácího násilí. A podezření, že Bílý dům o tom už dlouhé měsíce předtím věděl, ale kryl to, padlo právě na hlavu Johna Kellyho.

Stálým zdrojem velké nervozity a napětí v Bílém domě je ruská aféra, v které zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller rozhodil velmi široké sítě včetně podnikatelských aktivit Trumpových spolupracovníků.

Míří i na Trumpova zetě a poradce Jareda Kushnera, který navíc nezískal - zřejmě právě kvůli svému podnikání - bezpečnostní prověrku. Generál Kelly mu proto odepřel přístup k citlivým zpravodajským informacím. Tím si ale proti sobě popudil jak samotného Kushnera, tak i jeho vlivnou manželku, Trumpovu dceru a poradkyni Ivanku.

Ubohý popleta Sessions

Sám prezident přitom považuje za jeden ze základních zdrojů celého ruského problému slabost vlastního ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse, který se loni na jaře stáhl z dozorování kauzy zkoumající možná propojení někdejšího Trumpova předvolebního týmu s Kremlem.

Prezident od té doby Sessionse opakovaně veřejně napadá a snaží se ho donutit k rezignaci. Minulý týden ministra počastoval pejorativním pojmenováním "pan Magoo", čímž ho přirovnal k postavě ze starších amerických kreslených filmů - krátkozrakému popletovi, který se dostává do jedné hloupé situace za druhou.

Chaos v Bílém domě dovršila minulý týden rezignace jedné z nejvěrnějších Trumpových spolupracovnic, vedoucí komunikace Hope Hicksové, považované za prezidentovu důvěrnici. Podle zpravodajství Washington Post se prezident cítí osamocený, neví, komu může věřit. Často se zlobí a spolehlivě ho dokáže rozhodit sledování zpravodajských televizí.

"Zdá se mi, že prezident začíná kolísat ve své emoční stabilitě a neskončí to dobře. Trumpův úsudek je zásadně chybný. Čím většímu tlaku čelí, tím je izolovanější," uvedl penzionovaný čtyřhvězdičkový armádní generál Barry McCaffrey pro Washington Post.

Překvapivé, nepřipravené oznámení nových celních tarifů na ocel a hliník to může dokazovat. Už těsně předtím prezident minulý týden ohromil republikány i demokraty, když v debatě o zbraních zmínil možnost zavedení tvrdých, pro republikány zcela nepřijatelných zbraňových zákonů.

Zároveň se ale Trump veřejně zasazuje o to, aby byli vyzbrojeni učitelé ve školách. Což zase odmítají demokraté. Jediným výsledkem v tuto chvíli je, že ani v této problematice nikdo neví, co přesně prezident Trump zamýšlí a jaký přístup skutečně podporuje.

Cesta až na dno?

Podle deníku New York Times je "morálka v Bílém domě nejnižší za dosavadní Trumpovo prezidentství". "A to jsme ještě nedosáhli dna," předpovídá navíc pro list Washington Post jiný zdroj z Bílého domu.

Podle republikánského kongresmana Petera Kinga z New Yorku je ale třeba věci vidět pozitivně. "Má vlastní způsob, jak něčeho dosáhnout," říká o Trumpovi. Prezidentova předvolební kampaň byla podle Kinga nejhorší v historii. "O volební noci byl ale tím, kdo se smál a vyhrál," dodává King. Řada jeho republikánských kolegů v americkém Kongresu je ovšem z prezidentových kroků v poslední době zmatená až vyděšená.

VIDEO: Příbuzní obětí a studenti, kteří přežili vraždění na střední škole ve floridském Parklandu, se setkali s Trumpem

Příbuzní obětí a studenti, kteří přežili vraždění na střední škole ve floridském Parklandu, se setkali s prezidentem Donaldem Trumpem. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy