Chaos, nevyzpytatelná rozhodnutí a další rezignace v Bílém domě. Trumpa opouštějí klíčoví lidé

Daniel Anýž Daniel Anýž
7. 3. 2018 11:39
Překvapivé, nepřipravené oznámení nových amerických cel na dovoz oceli a hliníku bylo jen posledním z řady nevyzpytatelných rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Republikánům v Kongresu dělá chaos v Bílém domě čím dál větší starosti.
Americký prezident Donald Trump mluví k novinářům u Bílého domu.
Americký prezident Donald Trump mluví k novinářům u Bílého domu. | Foto: ČTK

Washington - Americký prezident Donald Trump se uplynulou sobotu pokusil o žert, když na tradiční výroční večeři se zástupci amerických médií prohlásil: "Mám rád chaos. Je opravdu dobrý."

Mnozí v sále se zasmáli. Jenže některým lidem z Trumpova nejbližšího okolí a také řadě republikánů v americkém Kongresu při tom spíše zmrzl úsměv na rtech. Protože přesně to - chaos - je totiž podle zdrojů z těchto kruhů nejvýstižnější popis současné každodenní reality v Bílém domě.

"Tato administrativa nemá žádné standardní výkonné postupy. Každý den nám přináší nové dobrodružství," citoval minulý pátek list Washington Post republikánského senátora Johna Thunea. Komentoval způsob, kterým Donald Trump den předtím světu oznámil, že uvalí nová cla na dovoz oceli a hliníku do USA.

Ještě ve čtvrtek ráno, když prezidentovi spolupracovníci přijížděli do práce, nevěděl nikdo přesně, co se Trump chystá dělat. Očekávalo se, že ho šéf  ekonomických poradců Gary Cohn od jeho záměru zavést nová cla odradí. 

Stal se však pravý opak. Na závěr setkání se zástupci amerických výrobců oceli a hliníku prezident prohlásil: "Potřebujeme tarify." A informoval, že import oceli do USA zatíží 20 procenty a hliníku 10 procenty nové daně.

Uvnitř i vně Trumpova týmu to vyvolalo otevřený nesouhlas a odpor. Vrchní ekonomický poradce Gary Cohn v úterý oznámil, že rezignuje na svoji funkci. Proti prezidentovi se postavili i republikáni v Kongresu, podle kterých si tím Trump říká o tržní válku. Podle republikánů nemá prezident svůj plán detailně promyšlen, nedoceňuje jeho dopady na ekonomiku USA.

Trumpovi lidé, podporující zavedení cel, chtějí přitom využít zákon z doby studené války, který mluví o možném ohrožení národní bezpečnosti USA. Cla mají prioritně mířit proti Číně a Rusku. Jenže sám prezident Trump ve svých projevech více mluví o ohrožení ze strany Kanady, Mexika, Německa nebo Evropské unie.

Republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan v pondělním prohlášení vyzval Bílý dům, aby se plánu na zavedení cel vzdal. Zásadním problémem ale podle amerických médií je, že nejen republikáni v Kongresu, ale ani lidé v Bílém domě nedokážou odhadnout, jak se Trump ke klíčovým věcem postaví. A mimo záznam mluví o obrovském chaosu.  

"Trump řídí Bílý dům jako nekonečnou reality show, kde jenom on sám zná zápletku," napsal Washington Post o víkendu ve zpravodajském textu, pro který oslovil řadu lidí přímo z Bílého domu.

Nešťastný generál Kelly

Poslední dva týdny byly skutečně i na poměry Bílého domu výjimečné. "Bůh mě potrestal," citoval před víkendem deník New York Times poznámku generála Johna Kellyho, současného šéfa kanceláře Bílého domu. Podle deníku šlo o "žertovný" povzdech. Jenže zároveň to patrně odráží realitu. Aktuální otázka zní: Kdo v Bílém domě vůbec o čem rozhoduje a ví někdo, s čím v každém příštím okamžiku přijde prezident Trump?

Generál Kelly nastoupil do Bílého domu loni v létě, aby zastavil zmatky v prezidentově okolí. A také aby ukáznil samotného prezidenta, například v jeho zálibě v tweetování. Zpočátku se mu to dařilo, postupně se ale disciplína v Bílém domě opět rozvolnila. V posledních několika týdnech pak přišel pád do chaosu, který způsobuje další a další rezignace klíčových Trumpových lidí.

Nejdříve musel Bílý dům opustit personální šéf Rob Porter, když se ukázalo, že čelí od dvou svých bývalých partnerek obvinění z domácího násilí. A podezření, že Bílý dům o tom už dlouhé měsíce předtím věděl, ale kryl to, padlo právě na hlavu Johna Kellyho.

Stálým zdrojem velké nervozity a napětí v Bílém domě je ruská aféra, v které zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller rozhodil velmi široké sítě včetně podnikatelských aktivit Trumpových spolupracovníků.

Míří i na Trumpova zetě a poradce Jareda Kushnera, který navíc nezískal - zřejmě právě kvůli svému podnikání - bezpečnostní prověrku. Generál Kelly mu proto odepřel přístup k citlivým zpravodajským informacím. Tím si ale proti sobě popudil jak samotného Kushnera, tak i jeho vlivnou manželku, Trumpovu dceru a poradkyni Ivanku.

Ubohý popleta Sessions

Sám prezident přitom považuje za jeden ze základních zdrojů celého ruského problému slabost vlastního ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse, který se loni na jaře stáhl z dozorování kauzy zkoumající možná propojení někdejšího Trumpova předvolebního týmu s Kremlem.

Prezident od té doby Sessionse opakovaně veřejně napadá a snaží se ho donutit k rezignaci. Minulý týden ministra počastoval pejorativním pojmenováním "pan Magoo", čímž ho přirovnal k postavě ze starších amerických kreslených filmů - krátkozrakému popletovi, který se dostává do jedné hloupé situace za druhou.

Chaos v Bílém domě dovršila minulý týden rezignace jedné z nejvěrnějších Trumpových spolupracovnic, vedoucí komunikace Hope Hicksové, považované za prezidentovu důvěrnici. Podle zpravodajství Washington Post se prezident cítí osamocený, neví, komu může věřit. Často se zlobí a spolehlivě ho dokáže rozhodit sledování zpravodajských televizí.

"Zdá se mi, že prezident začíná kolísat ve své emoční stabilitě a neskončí to dobře. Trumpův úsudek je zásadně chybný. Čím většímu tlaku čelí, tím je izolovanější," uvedl penzionovaný čtyřhvězdičkový armádní generál Barry McCaffrey pro Washington Post.

Překvapivé, nepřipravené oznámení nových celních tarifů na ocel a hliník to může dokazovat. Už těsně předtím prezident minulý týden ohromil republikány i demokraty, když v debatě o zbraních zmínil možnost zavedení tvrdých, pro republikány zcela nepřijatelných zbraňových zákonů.

Zároveň se ale Trump veřejně zasazuje o to, aby byli vyzbrojeni učitelé ve školách. Což zase odmítají demokraté. Jediným výsledkem v tuto chvíli je, že ani v této problematice nikdo neví, co přesně prezident Trump zamýšlí a jaký přístup skutečně podporuje.

Cesta až na dno?

Podle deníku New York Times je "morálka v Bílém domě nejnižší za dosavadní Trumpovo prezidentství". "A to jsme ještě nedosáhli dna," předpovídá navíc pro list Washington Post jiný zdroj z Bílého domu.

Podle republikánského kongresmana Petera Kinga z New Yorku je ale třeba věci vidět pozitivně. "Má vlastní způsob, jak něčeho dosáhnout," říká o Trumpovi. Prezidentova předvolební kampaň byla podle Kinga nejhorší v historii. "O volební noci byl ale tím, kdo se smál a vyhrál," dodává King. Řada jeho republikánských kolegů v americkém Kongresu je ovšem z prezidentových kroků v poslední době zmatená až vyděšená.

VIDEO: Příbuzní obětí a studenti, kteří přežili vraždění na střední škole ve floridském Parklandu, se setkali s Trumpem

Příbuzní obětí a studenti, kteří přežili vraždění na střední škole ve floridském Parklandu, se setkali s prezidentem Donaldem Trumpem. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy