Washington - Bílý dům "rychle postupuje" ve výběru nového šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) po nedávném nečekaném odvolání dosavadního ředitele Jamese Comeyho. Novinářům to v pondělí řekl prezident Donald Trump. Ze 14 kandidátů už vládní úředníci hovořili s osmi a rozhodnutí prý může padnout ještě před pátečním Trumpovým odletem na Blízký východ a do Evropy.
Kritika Trumpova překvapivého kroku mezitím sílí a kritické hlasy se ozývají z demokratického i republikánského tábora, napsala agentura AP.
Bývalý šéf amerických zpravodajských služeb James Clapper obvinil prezidenta, že za jeho vlády se rozpadá "vyvážený systém tří základních pilířů vládnutí (soudů, parlamentu a vlády), který vytvořili otcové zakladatelé americké Unie".
Jasněji o okolnostech Comeyho vyhazovu by podle amerických médií mohlo být ve čtvrtek, kdy na uzavřeném slyšení v Senátu promluví náměstek ministra spravedlnosti Rod Rosenstein, údajně jeden z iniciátorů Comeyho pádu.
Vůdce senátních demokratů Chuck Schumer v pondělí vyjádřil očekávání, že výsledkem slyšení bude ustanovení zvláštního vyšetřovatele, který by se kauzou Comeyho odstranění a údajného vlivu Ruska na prezidentské volby zabýval.
Trump Comeyho odvolal v době, kdy v FBI naplno pokračovalo vyšetřování "ruské stopy" v amerických volbách a kdy Comey údajně požadoval další finanční prostředky, aby mohl šetření rozšířit. Moskva jakýkoli pokus o ovlivnění voleb popírá, sám Trump vyšetřování označoval za zbytečnou "šarádu" za peníze daňových poplatníků.
Vůdkyně demokratické frakce ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová v pondělí vyzvala šéfa sněmovny Paula Ryana, aby náměstka Rosensteina pozval k slyšení i v dolní parlamentní komoře. Ryanovu reakci zatím americká média neznají. Schumer prohlásil, že pokud při senátním slyšení Rosenstein neoznámí jmenování zvláštního vyšetřovatele, měl by rezignovat.