Washington - Donald Trump dostal příležitost, jak ovlivnit americkou politiku a společnost na další desetiletí. Ještě předtím, než příští týden odjede do Evropy, oznámí v pondělí v Bílém domě jméno kandidáta na soudce Nejvyššího soudu USA.
V devítičlenném soudu nahradí jeho dosavadního člena Anthony Kennedyho, který minulou středu v jednaosmdesáti letech oznámil odchod do důchodu.
Nejvyšší soud USA rozhoduje o zásadních věcech, jako byl například v roce 2013 výnos, který uzákonil možnost homosexuálních svazků v USA. Soudci jsou navíc jmenováni doživotně.
Právě tento verdikt by teď ale mohl doznat revize, pokud Trump, jak se všeobecně předpokládá, doplní soud o konzervativně smýšlejícího soudce.
A do agendy soudu se může dokonce vrátit i výnos z roku 1973 (kauza Roe versus Wade), který uzákonil možnost umělého přerušení těhotenství. To je v USA nesrovnatelně důležitější téma než v Česku. Pro řadu amerických voličů je postoj k interrupcím klíčová věc, podle které se rozhodují, koho budou volit.
Ukázalo se to již při prezidentské kampani 2016, kdy Donald Trump v souboji s Hillary Clintonovou na tuto kartu hrál. Prohlásil, že pokud dostane možnost změnit obsazení Nejvyššího soudu, vybere soudce, kteří budou proti potratům.
Statement on Justice Anthony Kennedy. #SCOTUS pic.twitter.com/8aWJ6fWemA
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) June 27, 2018
"Když prosadíme dva nebo možná tři soudce, tak se to opravdu stane. Já tam dám soudce, kteří jsou 'pro život'," prohlásil Trump v říjnu 2016 v televizní debatě s Clintonovou, že jako prezident by chtěl, aby "jeho" Nejvyšší soud zvrátil verdikt z roku 1973.
Trumpismus na několik generací
Nové složení Nejvyššího soudu by se nakonec mohlo stát nejvýraznějším odkazem jeho působení v úřadě, mnohem dlouhodobějším, než bude trvat jeho samotné prezidentství.
Nejlépe to potvrzují výroky amerických opozičních demokratů, kteří Američany varují, co vše může být ve hře. Například i zdravotní reforma předchozího prezidenta Baracka Obamy.
Republikánům se loni v Kongresu nepodařilo reformu odvolat. Nově složený Nejvyšší soud by ovšem mohl některá její klíčová ustanovení zrušit.
"Nebuďte na omylu: republikáni teď dostali možnost, aby vymazali generační pokrok v otázkách práv žen, komunit LGBT, občanských práv, práv zaměstnanců a zdravotní péče," prohlásila Nancy Pelosiová, předsedkyně demokratů ve Sněmovně reprezentantů.
Dlouhodobý demokratický poradce Brian Fallon, který působil i v prezidentské kampani Hillary Clintonové, pak varoval, že pokud Trump prosadí konzervativního kandidáta, potká USA "trumpismus ne na čtyři roky, ale na čtyřicet let".
Šance na zápis do historie
Prezident Trump už loni v srpnu jmenoval do Nejvyššího soudu konzervativního soudce Neila Gorsucha, který nastoupil po zesnulém Antoninu Scaliovi.
Scalia, který zemřel ještě za prezidentství Baracka Obamy v únoru 2016, byl ovšem také konzervativec. A rozvržení soudu se tak po Gorsuchově nástupu zásadně nezměnilo.
Pouze se potvrdil dosavadní vztah, kdy mezi konzervativci a liberály byl v devítičlenném soudu vyrovnaný poměr sil. Přičemž tím "jazýčkem na vahách", který převažoval verdikty na jednu či druhou stranu, byl dosud právě soudce Anthony Kennedy.
Proto je jmenování jeho nástupce pro Trumpa mnohem důležitější, než bylo loňské prosazení Neila Gorsuche. Může jít opravdu o zásadní úspěch Trumpova prezidentství a jeho "zápis do historie" Spojených států.
Prezident Trump minulý týden uvedl, že hodlá nominovat osobnost, která "tam (v soudu) bude dalších čtyřicet pětačtyřicet let". O uplynulém víkendu se Trump už sešel se čtyřmi kandidáty. S několika dalšími chce ještě mluvit tento týden a jméno vybraného muže nebo ženy pak hodlá oznámit příští pondělí.
Půjde o každý hlas
V srpnu, až se Kongres vrátí z prázdnin, by se pak měl Trumpův člověk představit na potvrzovacím slyšení v Senátu, který musí kandidaturu schválit.
Republikáni mají v Senátu těsnou většinu hlasů 51:49. V každém případě tak musejí schvalovací proces stihnout před listopadovými volbami do Kongresu, které mohou poměr sil změnit.
Ale ani tak si nemůže být prezident Trump jistý, že vše proběhne podle jeho přání. Někteří republikánští zákonodárci už dali najevo, že s vyhraněně konzervativním kandidátem, kde by skutečně přicházelo v úvahu, že soud by mohl zvrátit výše zmíněný verdikt o zákonnosti interrupcí z roku 1973, by měli velký problém.
Konkrétně jde o dvě republikánské senátorky Susan Collinsovou a Lisu Murkowskiovou. Ty by pro takového kandidáta nemusely zvednout ruku.
Obě tyto senátorky byly loni na podzim proti zrušení Obamovy reformy zdravotnictví. A společně se senátorem Johnem McCainem zablokovali pokus republikánů o její odvolání.
Průzkumy ukazují, že americká veřejnost v mírné většině podporuje legálnost umělého přerušení těhotenství. Konkrétně podle průzkumu centra Public Religion Research Institute je 54 procent pro a 43 procent proti.
Demokraté: Je to boj našeho života!
Ameriku, její politiky a veřejnost v každém případě čeká horké léto s obrovským zápasem o veřejné mínění. Zájmové skupiny na obou stranách už oznámily mohutné nátlakové kampaně.
Přes voliče chtějí působit na klíčové senátory a senátorky, aby podpořili, nebo naopak zablokovali Trumpova kandidáta.
Supreme Court Justice Anthony Kennedy’s retirement means that women’s health, equal marriage, and civil rights are all at risk. This is the fight of our lives. pic.twitter.com/MQ8tWIrwYQ
— Elizabeth Warren (@elizabethforma) June 27, 2018
Například konzervativní organizace Americans for Prosperity, kterou financují průmyslníci David a Charles Kochové, už potvrdila, že na podporu Trumpova kandidáta utratí "sedmimístnou částku", míněno v dolarech.
Liberální organizace na druhé straně už spustily kampaň #DitchTheList. Tedy "PotopmeTenSeznam", v odkazu na seznam kandidátů na soudce, který pro Trumpa už v kampani 2016 sestavily konzervativní organizace.
"Je to boj našeho života," apeluje pak na Twitteru demokratická senátorka Elizabeth Warrenová, že Senát nesmí dopustit, aby Trump prosadil svého "extrémního soudce".