V USA prudce roste poptávka po antikoncepci. Lidé čekají, že Trump může zakázat potraty

ČTK ČTK
12. 11. 2016 14:28
V USA po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách strmě roste poptávka po dlouhodobé antikoncepci. Podle lékařů to svědčí o silných obavách z omezení práva na interrupce. Například ve státě Illinois se po volbách zvýšila poptávka o 50 procent, tvrdí společnost Planned Parenthood (Plánované rodičovství), která má v USA kolem 650 zdravotních středisek a potratových klinik.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Washington - Americké zdravotnické organizace po prezidentských volbách evidují prudký nárůst poptávky po dlouhodobé antikoncepci. Svědčí to podle lékařů o silných obavách z omezení práva na interrupce, jež prosazuje konzervativní křídlo Republikánské strany vítěze voleb Donalda Trumpa.

Data o růstu poptávky po antikoncepčních prostředcích poskytla novinářům společnost Planned Parenthood (Plánované rodičovství), která má na území USA kolem 650 zdravotních středisek a potratových klinik a z poloviny je závislá na financování z veřejných fondů. Podle vedení společnosti se po volbách zvýšil i objem finančních darů, které tvoří druhou polovinu rozpočtu.

Ve volbách zvítězil republikán Trump a strana si zachovala většinu v obou komorách Kongresu. To podle analytiků usnadní odpůrcům potratů, aby financování Planned Parenthood omezili a zrušili krytí antikoncepce ze zdravotního pojištění, jež zavedl prezident Barack Obama.

Ve státě Illinois se například po prezidentských volbách zvýšila poptávka po dlouhodobě působící antikoncepci o 50 procent. V Texasu se v tomto týdnu trojnásobně zvýšil objem finančních darů na účtech Planned Parenthood a přihlásila se víc než stovka dobrovolníků, kteří chtějí pomoci zvládnout vyšší poptávku po antikoncepci.

Postoj Trumpa k plánovanému rodičovství není podle médií úplně jasný. V březnu prohlásil, že ženy si za umělé přerušení těhotenství zaslouží trest, později ale svůj výrok odvolal. Ve středu Trumpův tým vydal prohlášení, v němž bez dalších podrobností uvedl, že budoucí vláda "bude chránit nevinný lidský život od početí do přirozené smrti". K vášnivým odpůrcům interrupcí patří Trumpův viceprezident Mike Pence.

Podívejte se na celý záznam speciálního vysílání DVTV a Aktuálně.cz k výsledkům voleb s hosty Janem Švejnarem, Ladislavem Jaklem a Petrem Kolářem. | Video: Martin Veselovský, Pavel Tomášek, DVTV, Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy