Novinář z éry Watergate
Woodward dostal všech 25 dopisů pouze k nahlédnutí, nesměl si je odnést ani je okopírovat. Jejich znění proto namluvil na diktafon a později znovu přepsal, líčí server CNN. Trump poté sedmasedmdesátiletého novináře, dvojnásobného držitele prestižní novinářské Pulitzerovy ceny, požádal, aby se ve své knize Kimovi nevysmíval. "Nemůžete se mu vysmívat. Nechci se dostat do za***né jaderné války kvůli tomu, že byste se mu vysmíval," varoval ho podle serveru CNN po telefonu v lednu letošního roku.
Bob Woodward je společně s Carlem Bernsteinem jedním z klíčových reportérů kauzy Watergate, která stála v 70. letech křeslo republikánského prezidenta Richarda Nixona. Novinář listu Washington Post si od té doby trvale udržuje exkluzivní přístup do nejvyšších pater americké politiky a své předchozí knihy vydal mimo jiné na základě rozhovorů s prezidenty Billem Clintonem, Georgem W. Bushem nebo Barackem Obamou.
O éře Donalda Trumpa už jednu knihu napsal. Publikace s názvem Strach (Fear) z roku 2018 je zevrubným popisem nefunkčností prezidentovy administrativy po jeho nástupu do úřadu. Právě velmi negativní vyznění knihy nyní podle amerických médií přimělo Trumpa změnit přístup a s novinářem raději osobně mluvit.
Woodwardovi se americký prezident rozhodl dát své telefonní číslo, aby mu novinář mohl kdykoliv zavolat. Oba muži spolu nakonec hovořili celkem osmnáctkrát, přičemž část rozhovorů proběhla v noci, když nebyli na blízku Trumpovi poradci. Ti prezidenta před přílišnou otevřeností varovali. "(Trump) má nekonečnou důvěru ve schopnost vyprávět příběh tak, aby vyzněl v jeho vlastní prospěch. A zároveň touží po uznání a souhlasu od celebrit, jakou je i Bob Woodward," vysvětluje komentátor listu New York Times.