Nevyjádřil jsem se přesně, kaje se Trumpův exporadce Bannon. Hádky o výbušnou knihu ale pokračují

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
7. 1. 2018 22:08
Trumpův exporadce Stephen Bannon bere zpět některé kontroverzní informace z nové skandální knihy novináře Michaela Wolffa o zákulisí Bílého domu.
Trumpův bývalý poradce Stephen Bannon.
Trumpův bývalý poradce Stephen Bannon. | Foto: Reuters

Washington - Po skandálu, který vyvolala jeho kritická prohlášení v knize o zákulisí Bílého domu, nasadil bývalý Trumpův poradce Stephen Bannon zpátečku. V neděli se omluvil za svá vyjádření o prezidentově nejstarším synovi, který měl být podle něj hlavním hybatelem "vlastizrádných" setkání Trumpova týmu s Rusy během předvolební kampaně v USA v roce 2016.  

"Donald Trump junior je vlastenec a dobrý člověk. Neúnavně pracoval pro svého otce i pro jeho program, který pomohl proměnit tuto zemi," napsal Bannon v nedělním prohlášení pro média. Dodal, že jeho kritická slova mířila na bývalého šéfa Trumpovy prezidentské kampaně Paula Manaforta.

"Lituji toho, že upřesnění mých nesprávných vyjádření o Donaldu Trumpovi juniorovi trvalo tak dlouho a umožnilo odvést pozornost od prezidentových historických zásluh během prvního roku ve funkci," dodal kontroverzní Trumpův exporadce.   

Nová kniha "Ohnivá zloba: Uvnitř Trumpova Bílého domu" novináře Michaela Wolffa budí v USA velké emoce. S odkazem na řadu původních interview s lidmi z Trumpova okolí - včetně Stephena Bannona - zpochybňuje prezidentovy schopnosti i jeho duševní zdraví.

Podle Wolffa považují poradci Trumpova svého šéfa za dětinského a pologramotného. Novinář pak v sobotu na britské stanici BBC řekl, že odhalení, která zveřejnil, budou možná znamenat prezidentův konec v Bílém domě.

Donald Trump obvinění z nové Wolffovy knihy už dříve rázně odmítl a označil se sám za "velmi vyrovnaného génia". Prezidentovi právníci navíc autorovi i vydavateli pohrozili žalobou a pokusili se distribuci knihy zastavit. Vydavatelství ale nakonec dílo uvedlo do prodeje už v pátek místo původně plánovaného úterý 9. ledna.

Bílý dům mezitím zesílil mediální protiútok prezidenta před obviněními z nové publikace. "Je tragické a nešťastné, že Steve (Bannon - pozn red.) pronesl tyto groteskní komentáře, které se úplně míjejí s realitou a jsou viditelně pomstychtivé," hájil prezidenta v neděli jeho vrchní poradce Stephen Miller na televizní stanici CNN.

Miller během napjatého rozhovoru s moderátorem Jakem Tapperem označil Donalda Trumpa za "politického génia". Tapper později interview ukončil poté, co Miller odmítl konkrétněji odpovídat na dotazy o kontroverzní Wolffově knize. 

"Toto pochází od lidí, kteří prostě ještě nepřijali fakt, že prezident Trump je prezidentem Spojených států, a mně je jich líto…," prohlásil v neděli v televizi Fox News ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo.

Trumpa se už v sobotu zastal taky americký ministr zahraničí Rex Tillerson. V neděli ho podpořila i britská premiérka Theresa Mayová. Řekla, že si o prezidentovo duševní zdraví starosti nedělá a že Trump je člověk, který se snaží dělat rozhodnutí, jež jsou v nejlepším zájmu USA.

Jsou to lži, tvrdí Trump

Sám Donald Trump v reakci na novou knihu prohlásil, že nikdy neautorizoval Wolffův přístup do Bílého domu a že jeho dílo je plné lží.

"Během mého života jsou mými největšími klady duševní vyrovnanost a to, že jsem jako opravdu velmi chytrý," napsal nyní Trump na Twitteru. "Byl jsem VELMI úspěšný podnikatel, pak přední televizní hvězdou a pak jsem se stal prezidentem Spojených států (na první pokus). Myslím, že to se dá posoudit tak, že nejsem jen chytrý, ale génius … a velmi vyrovnaný génius," napsal o sobě Trump.

V knize Wolff mimo jiné píše, že poradci museli Trumpa často pracně zasvěcovat do problémů téměř jako malé dítě. "Nezpracovával informace v běžném slova smyslu. Nečetl. Dokonce si ve skutečnosti (materiály) ani neprolistoval. Někteří si mysleli, že pro praktické účely byl nanejvýš pologramotný," uvedl novinář. 

Kniha mnohým čtenářům umožnila uvědomit si, že je "císař nahý", prohlásil Michael Wolff v sobotním rozhovoru pro stanici BBC. 

Donald Trump nedospěle zareagoval na část Kimova projevu, ve které upozornil, že má na stole po ruce tlačítko k možnému odpálení jaderných zbraní. | Video: Daniel Anýž
 

Právě se děje

před 13 minutami

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy