Washington / Berlín - Vláda prezidenta USA Donalda Trumpa se podle informací listu The Washington Post (WP) rozhodla zrušit veškeré financování programu pomoci OSN palestinským uprchlíkům ze strany USA.
Washington přehodnocuje svou politiku zahraniční pomoci a připravuje vlastní izraelsko-palestinský mírový plán, napsal list. Německo v pátek naopak oznámilo, že svou pomoc agentuře OSN pro palestinské uprchlíky zvýší.
Spojené státy už snížily svůj letošní příspěvek z původně přislíbených 350 milionů dolarů (7,7 miliardy korun) na 60 milionů.
V oznámení, které by měla vydat během několika týdnů, americká administrativa podle WP vyjádří nesouhlas se způsobem, jakým úřad OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) vynakládá finanční prostředky, a vyzve k zásadnímu snížení počtu Palestinců uznaných za uprchlíky. Podle zdrojů listu z více než pěti milionů na necelou desetinu tohoto počtu.
Experti na regionální zahraniční politiku i bezpečnost upozorňují, že snížení rozpočtu UNRWA vyústí ve zhoršení už tak katastrofální humanitární situace, zejména v Pásmu Gazy, a v prudký nárůst násilí.
Německý ministr zahraničí Heiko Maas se domnívá, že finanční krize UNRWA přispívá k nejistotě. "Ztráta této organizace byl mohla vyvolat nekontrolovatelnou řetězovou reakci," sdělil.
Německo letos agentuře poskytlo 81 milionů eur (2,1 miliardy korun) a je připraveno pomoc dále zvýšit, stojí v Maasově dopise určeném kolegům z Evropské unie, který měla možnost vidět agentura Reuters.
Ministr si je vědom, že dodatečné německé peníze nevyřeší deficit 217 milionů dolarů, s nímž se agentura potýká. Maas vyzval státy EU a další země, aby s financováním pomohly.
Jordánsko ve čtvrtek ohlásilo, že povede kampaň na získání fondů pro UNRWA a osloví i Ligu arabských států.
Další miliardy budou "přesměrovány"
Kromě příspěvků úřadu UNRWA Spojené státy poskytují přímou a bilaterální pomoc Západnímu břehu Jordánu a Pásmu Gazy. Minulý týden ale ministerstvo zahraničí oznámilo, že více než 200 milionů dolarů (4,4 miliardy korun) z již schválených prostředků na tento rok bude "přesměrováno" jinam.
Snížení finančních prostředků spolu se změnami v politice, včetně uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele, jsou součástí zásadního posunu politiky USA na Blízkém východě.
UNRWA, nejstarší a nejrozsáhlejší program pomoci OSN na Blízkém východě, poskytuje zdravotní péči, vzdělání a sociální služby přibližně pěti milionům Palestinců v Pásmu Gazy, na okupovaném Západním břehu Jordánu, v Sýrii a v Jordánsku.
Stanovisko USA, které letos snížily svůj příspěvek, je podle zdrojů listu takové, že pokud OSN jejich peníze chce, musí změnit pravidla úřadu UNRWA i způsob jeho práce.