Palestinská dívka, která napadla dva izraelské vojáky, opustila vězení. Doma je za hrdinku

ČTK ČTK
29. 7. 2018 8:12
Nezletilá dívka napadla loni v prosinci dva izraelské vojáky. Záznam incidentu se objevil na sociálních sítích.
Ahida Tamímíová.
Ahida Tamímíová. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Palestinská dívka Ahida Tamímíová, kterou soud poslal do vězení  za loňské napadení dvou izraelských vojáků, byla v neděli ráno propuštěna z vězení. Za mřížemi si odpykávala osmiměsíční trest, který jí v březnu uložil soud.

Nyní sedmnáctiletá dívka se díky videozáznamu události, který se rozšířil na sociálních sítích, stala pro mnohé Palestince hrdinkou.

Incident se odehrál 15. prosince ve vesnici Nabí Sálih u Ramalláhu na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu. Dívka nejprve jednoho vojáka několikrát udeřila rukou a nakopla a pak se obořila i na druhého. Záznam, který pořídila matka tehdy šestnáctileté Ahidy, byl následně zveřejněn na Facebooku, kde se záhy stal velkým hitem.

Ahida, kterou izraelská policie zadržela, čelila dvanácti obviněním, včetně násilného útoku, a hrozilo jí až několik let vězení. Nižší trest dostala díky tomu, že přistoupila na dohodu navrženou prokuraturou a před soudem přiznala vinu.

Soud potrestal rovněž osmi měsíci vězení i matku Tamímíové. Oběma zároveň uložil pokutu - Ahidě 5000 šekelů (asi 30 000 korun) a matce 6000 šekelů.

Soudní stíhání nezletilé palestinské dívky se setkalo se silnou kritikou ze strany obhájců lidských práv a vyvolalo nevoli v řadě zemí.

Video: Izraelsko-palestinský konflikt? Dva státy jsou iluze. Na Západním břehu je apartheid, říká Jehošua

Musíme přijít s něčím jiným, než je založení dvou států, ke kterému nikdy nedojde, říká izraelský spisovatel A. B. Jehošua | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy