Neznámá trpasličí galaxie se zjevila astrofyzikům jako kapky deště na okně

Zahraničí Zahraničí
19. 4. 2016 15:39
"Můžeme nacházet věci, které nevidíme, tak jako když nacházíme kapky deště na okně. Víte, že ty věci existují, protože vidíte jejich zobrazení na pozadí jiných objektů," uvedl Yashar Hezaveh, který se podílel na objevu trpasličí galaxie, vzdálené od Země čtyři miliardy světelných let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Palo Alto – Čtyři miliardy světelných let je od Země vzdálená galaxie, kterou objevili a popsali astrofyzikové ze Stanfordské univerzity v Kalifornii.

Označují ji za tmavou trpasličí galaxii. Našli ji jako světelný kruh díky sousední galaxii metodou takzvané gravitační neboli vesmírné čočky. Detaily objevu budou publikovány v odborném časopise Astrophysical Journal.

"Můžeme nacházet věci, které nevidíme, tak jako když nacházíme kapky deště na okně. Víte, že za oknem něco existuje, protože vidíte části tohoto 'něčeho', zobrazené na jiném objektu," uvedl Yashar Hezaveh, který se na výzkumu podílel.

Trpasličí galaxie | Video: Vimeo

Co to vlastně vesmírná či gravitační čočka je?

"Hmotný objekt (zpravidla velká galaxie) ležící mezi zdrojem záření a pozorovatelem zakřivuje světelné paprsky podobně jako skleněná čočka v laboratoři. Jsou-li objekty dokonale na přímce, vznikne jako obraz vzdálené galaxie tzv. Einsteinův prstenec.

Jsou-li objekty mimo osu, vznikne buď oblouk, několikanásobný obraz nebo zdeformovaný obraz vzdálené galaxie či kvazaru. První gravitační čočka byla objevena v roce 1979," uvádí server Observatory.cz.

Na webové stránce Stanfordské univerzity je uvedeno, že objev nové galaxie posune kupředu výzkum původu temné hmoty.

Většina galaxií, včetně trpasličích, se zformovala ze spolupůsobení temné hmoty nebo z plynu obsahujícího kovy. Za trpasličí jsou označovány galaxie složené "jen" z několika miliard hvězd. Nikoliv ze stovek miliard, jako například naše galaxie, mléčná dráha.

Při objevu skupina astrofyziků využila takzvaný superpočítač Blue Waters. Ten provádí 10 biliard operací za sekundu a disponuje více než 1,5 petabajtu paměti, což stačí na uložení 300 milionů snímků z digitálního fotoaparátu.

"Tento objev je velmi vzrušující. Ukazuje, že můžeme najít trpasličí galaxie cestou, která dříve nebyla možná. Musíme se dívat na další známé galaxie, abychom našli tyto malé světelné kruhy a provedli statisticky významné testy chování temné hmoty," říká spoluautorka zprávy o nalezené galaxii Risa Wechslerová.

Velké galaxie mají podle propočtů astrofyziků kolem sebe mnoho satelitních trpasličích galaxií, ale dosud bylo možné je najít jen v několika případech. V okolí naší galaxie se ví o zhruba čtyřiceti takových "satelitech", ale mohou jich být ve skutečnosti tisíce.

Nejblíže naší galaxii je trpasličí galaxie Canis Major Dwarf, objevená v roce 2003.

Hubbleův teleskop pořídil snímek galaxie GN-Z11, která je od Země vzdálená asi 13,4 miliardy světelných let. Tak hluboko do vesmíru nikdo nedohlédl. | Video: Reuters

 

 

Právě se děje

Další zprávy