Nejlepší fotky vesmíru. Hubbleův teleskop slaví čtvrtstoletí

Nejlepší fotky vesmíru. Hubbleův teleskop slaví čtvrtstoletí
Hubbleův teleskop byl vynesen na oběžnou dráhu Země 24. dubna 1990. Od té doby fotografuje blízký i nejvzdálenější viditelný vesmír. Za 25 let své služby zásadně přispěl k mnoha důležitým objevům v oblasti astrofyziky a poznání vesmíru vůbec.
Vědci z NASA vybrali nejlepší snímky pořízené tímto dalekohledem. Čtenáře pak nechali na svém webu vybrat ten nejlepší. My vám je přinášíme v obráceném pořadí, od pětadvacátého k nejlepšímu. Toto je 25. nejlepší - jádro hvězdokupy Omega Centauri vzdálené 17 tisíc světelných let.
24. Hubbleova hluboká pole jsou nejvzdálenější objekty, které zatím lidstvo bylo schopno ve vesmíru pozorovat. Jsou vzdálena 13,2 miliardy světelných let a jsou tvořena přibližně deseti tisíci galaxiemi.
23. Prstencová mlhovina je planetární mlhovina rozpínající se rychlostí 20 až 30 kilometrů za sekundu ve vzdálenosti přes dva tisíce světelných let od Země.
Foto: NASA and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
24. 4. 2015 12:00
Hubbleův teleskop za svých pětadvacet let služby nasnímal mnoho jedinečných fotografií okolního i vzdáleného kosmu. Podívejte se na nejlepší z nich, jak je vybrali vědci z NASA spolu s tisíci čtenáři.
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy