Nejlepší fotky vesmíru. Hubbleův teleskop slaví čtvrtstoletí

Nejlepší fotky vesmíru. Hubbleův teleskop slaví čtvrtstoletí
Hubbleův teleskop byl vynesen na oběžnou dráhu Země 24. dubna 1990. Od té doby fotografuje blízký i nejvzdálenější viditelný vesmír. Za 25 let své služby zásadně přispěl k mnoha důležitým objevům v oblasti astrofyziky a poznání vesmíru vůbec.
Vědci z NASA vybrali nejlepší snímky pořízené tímto dalekohledem. Čtenáře pak nechali na svém webu vybrat ten nejlepší. My vám je přinášíme v obráceném pořadí, od pětadvacátého k nejlepšímu. Toto je 25. nejlepší - jádro hvězdokupy Omega Centauri vzdálené 17 tisíc světelných let.
24. Hubbleova hluboká pole jsou nejvzdálenější objekty, které zatím lidstvo bylo schopno ve vesmíru pozorovat. Jsou vzdálena 13,2 miliardy světelných let a jsou tvořena přibližně deseti tisíci galaxiemi.
23. Prstencová mlhovina je planetární mlhovina rozpínající se rychlostí 20 až 30 kilometrů za sekundu ve vzdálenosti přes dva tisíce světelných let od Země.
Foto: NASA and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
24. 4. 2015 12:00
Hubbleův teleskop za svých pětadvacet let služby nasnímal mnoho jedinečných fotografií okolního i vzdáleného kosmu. Podívejte se na nejlepší z nich, jak je vybrali vědci z NASA spolu s tisíci čtenáři.
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy