Vietnam zasáhly mohutné deště. Po záplavách zemřelo 46 lidí, další tři desítky zmizely

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 10. 2017 14:54
Záplavy a sesuvy půdy, které způsobily tropické bouře ve středním a severním Vietnamu, už si vyžádaly nejméně 46 obětí. Na 200 000 obyvatel severní vietnamské provincie Ninh Binh dostalo příkaz k evakuaci. Skoro 320 domů se podle úřadu zřítilo a téměř 34 000 dalších objektů bylo poškozeno nebo zatopeno. V šesti centrálních a severních provinciích země bylo poničeno přes 8000 hektarů rýžových polí, velká voda rovněž zabila či odnesla na 40 000 zvířat.
Záplavy v provincii Hoa Binh - pohled na tamní hydroelektrárnu se zdymadlem.
Záplavy v provincii Hoa Binh - pohled na tamní hydroelektrárnu se zdymadlem. | Foto: Reuters

Hanoj - V severní a střední části Vietnamu zahynulo nejméně 46 lidí a 33 se jich pohřešuje po povodních a sesuvech půdy. Jednadvacet osob utrpělo v důsledku přírodní katastrofy zranění, oznámila ve čtvrtek podle agentury AFP vietnamská vláda.

"Mobilizujeme všechny síly, abychom pohřešované našli," ujistil AFP jeden z pracovníků záchranných složek.

Úřad pro předcházení přírodním katastrofám oznámil, že 200 000 lidí v severní provincii Ninh Binh dostalo příkaz k evakuaci. Skoro 320 domů se podle úřadu zřítilo a téměř 34 000 dalších objektů bylo poškozeno nebo zatopeno.

V šesti centrálních a severních provinciích země bylo poničeno přes 8000 hektarů rýžových polí, velká voda rovněž zabila či odnesla na 40 000 zvířat.

Nejhůře postižená provincie Hoa Binh na severozápadě země vyhlásila stav nouze a otevřela stavidla přehrady Hoa Binh, která je největším hydroelektrárenským dílem v zemi. K tomuto kroku úřady nepřistoupily již řadu let.

Tropické bouře zasáhly Vietnam v úterý a přinesly silné deště. Podle předpovědi by v některých regionech ve středu země a na severu měly silné srážky pokračovat i ve čtvrtek. Povodně a tropické bouře jsou ve Vietnamu časté, každoročně kvůli nim přijde o život několik stovek lidí.

Záplavy zasáhly rovněž sedm ze 77 provincií Thajska, které s Vietnamem sousedí. V zemi, která je druhým největším vývozcem rýže na světě, bylo povodněmi zasaženo více než 480 000 hektarů zemědělské půdy. Úřady uvedly, že většina rýže již byla naštěstí sklizena.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 5 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy