Záplavy v jižní Asii už zabily skoro tisíc lidí, Bangladéši hrozí hladomor

ČTK ČTK
24. 8. 2017 13:58
Povodně zasáhly zejména sever Indie, jih Nepálu a sever Bangladéše. Nejhůře postiženy jsou přitom severoindické státy Bihár, Uttarpradéš, Bangla a Ásám, kde počet mrtvých vystoupal na 680. Většina z nich se utopila, další zavalily sesuvy půdy. Světový program pro výživu varoval, že 160milionový Bangladéš je ohrožen "ničivým hladomorem".
Záplavy v Indii.
Záplavy v Indii. | Foto: Reuters

Káthmándú/Dillí/Dháka - Již více než 950 lidí zahynulo v důsledku záplav vyvolaných monzunovými dešti v Indii, Nepálu a Bangladéši. Informovala o tom  agentura AP s odvoláním na místní úřady. Postiženo bylo téměř 40 milionů obyvatel regionu.

Povodně zasáhly široký pás území jižní Asie zahrnující sever Indie, jih Nepálu a sever Bangladéše.

Nejhůře postiženy jsou podle AP severoindické státy Bihár, Uttarpradéš, Bangla a Ásám, kde počet mrtvých vystoupal na 680. Většina z nich se utopila, další zavalily sesuvy půdy.

Úřady v Biháru uvedly, že počet obětí v tomto státě dosáhl 367, ale bude pravděpodobně dále vzrůstat. Očekávají totiž, že až opadnou záplavové vody, budou v zatopených domech nalezena další těla.

Vojáci a dobrovolníci evakuovali ze zaplavených oblastí Biháru asi 770 000 lidí. Na 425 000 z nich našlo útočiště v provizorních útulcích zřízených ve školách a vládních budovách, sdělily bihárské úřady.

Evakuovány byly statisíce lidí

V sousedním státě Uttarpradéš způsobily záplavy především tři mohutné řeky, které se vylily z břehů. Místní úřady uvedly, že katastrofu zavinily nejen silné deště, ale také skutečnost, že Nepál vypustil vodu ze svých přehrad na horních tocích.

Řada lidí čekala na evakuaci na střechách domů či v korunách stromů, do pomoci byla nasazena i armáda. Z vrtulníků vojáci shazovali lidem, kteří uprchli do vyšších poloh a zůstali odříznuti od okolí, balíčky s jídlem, pitnou vodou a léky.

Indický stát Bangla registruje 152 mrtvých a 15 milionů postižených. V Ásámu živel usmrtil 71 osob. V záplavových vodách našlo smrt také asi 300 zvířat, včetně dvou nosorožců a tygra, kteří žili v místní přírodní rezervaci Kaziranga.

Bangladéši hrozí hladomor

V Bangladéši je bilance letošních sezonních záplav 132 obětí a 7,5 milionu postižených, sdělilo ministerstvo pro řešení následků přírodních katastrof. Na 10 000 hektarech půdy byla úroda zcela zlikvidována, na dalších 600 000 hektarech byla poničena.

Podle ministerstva to znamená vážnou hrozbu pro produkci potravin. Světový program pro výživu uvedl, že 160milionový Bangladéš je ohrožen "ničivým hladomorem".

Podle nepálského ministerstva vnitra záplavové vody v zemi již opadají a hladiny řek se vracejí k normálu. Počet mrtvých v Nepálu je 146, 30 dalších lidí se ještě pohřešuje.

 

Právě se děje

Další zprávy