Raleigh - Americká justice přiznala další přehmat a po třiceti letech pustila na svobodu dva duševně nemocné bratry, kteří byli nespravedlivě usvědčeni ze znásilnění a vraždy jedenáctileté dívky.
Od obvinění je očistily nové testy DNA, o které se zasadila severokarolínská nevinnostní vyšetřovací komise (Innocence Inquiry Commission - pozn. red.).
Více než polovina života za mřížemi
Tehdy 19letého Henryho Lee McColluma a jeho o čtyři roky mladšího nevlastního bratra Leona Browna rozsudek v roce 1983 poslal na šibenici, informoval server The Time.
Mladšímu z nich byl ale trest později zmírněn na doživotí, za mřížemi tak strávil téměř dvakrát tolik času než do svých teenagerovských let na svobodě. Starší se stal nejdéle vězněným člověkem v cele smrti v Severní Karolíně.
"Je děsivé, že náš právní systém umožnil poslat za mříže dvě mentálně postižené děti za čin, s nímž neměly co do činění, a pak je nechal trpět třicet let," uvedl McCollumův právník Ken Rose.
"Není možné slovy vyjádřit, čím si tito muži prošli a kolik toho ztratili."
Přiznali se pod nátlakem
Sabrina Buieová byla nalezena polonahá v sójovém poli v Severní Karolíně. Policisté nevlastní sourozence zadrželi o několik týdnů později a dvojice se k dívčině vraždě i znásilnění přiznala. Podle jejich advokátů pod nátlakem.
McCollum se podle informací BBC přiznal po pěti hodinách intenzivního výslechu, a to za nepřítomnosti jakéhokoli člena rodiny nebo i právníka.
Podle Brownova právníka Jamese Paynea se duševně nemocní sourozenci domnívali, že po podpisu přiznání mohou odejít domů. "Když se Henry přiznal, vstal, aby odešel z výslechové místnosti," uvedl Payne.
S místem činu je ale žádný fyzický důkaz ani tehdy nespojoval. Oba muži svá přiznání později odvolali. Brown pak v roce 2010 požádal o otestování nedopalku cigarety z místa činu. Žádné důkazy DNA, které by dvojici dokázaly s činem spojit, se tam nenašly.
Pravý vrah zřejmě bydlel blok od místa činu
Do sporu se vložila i zmíněná vyšetřovací komise, která pak letos v červenci oznámila, že DNA ve skutečnosti patří dnes 74letému muži jménem Roscoe Artis. Ten si shodou okolností odpykává doživotní trest za jiné znásilnění a vraždu, jež zřejmě spáchal jen několik týdnů od smrti Sabriny Buieové. V době její vraždy bydlel jen jeden blok od místa činu.
"Myslím, že jsem brečela víc než Leon," uvedla jedna z advokátek Browna, Ann Kirbyová. "Vždycky říkal: Můžou jít až na severní pól a nic nenajdou," parafrázuje Brownova slova Kirbyová. "Když jsme slyšeli rozsudek, řekli jsme: 'šli až na severní pól', a on uvedl: 'určitě ano'."