Příběh nevinného, který strávil půl století v cele smrti

Petr Jemelka Petr Jemelka
27. 3. 2014 19:28
Japonci po 46 letech propustili z cely smrti nevinného muže. Boj za svobodu, který trval téměř půl století, dnes 78letému Iwaovi Hakamadovi pomohly vyhrát testy DNA.
K smrti odsouzený Hakamada při odjezdu z věznice.
K smrti odsouzený Hakamada při odjezdu z věznice. | Foto: Reuters

Tokio - Japonci po 46 letech propustili z cely smrti nevinného muže. Boj za svobodu dnes 78letému Iwaovi Hakamadovi nakonec pomohly vyhrát testy DNA.

Bližší pohled na jeho příběh ale odhaluje, že moderní metody nemusely být třeba - stačilo, aby prokuratura a soudy dělaly lépe svou práci.

Na 99 % obžalovaných je v zemi vycházejícího slunce shledáno vinnými.

"Existuje podezření, že byly klíčové důkazy orgány činnými v trestním řízení zfalšovány," konstatoval téměř půl století po vynesení nejvyššího trestu soudce Hiroaki Murajama.

Případ upozornil na kontroverzní výslechové metody japonské police, která se dodnes uchyluje k nátlaku při výsleších podezřelých.

Na 99 % obžalovaných je v zemi vycházejícího slunce shledáno vinnými. Většinou na základě přiznání, jemuž japonská justice dle tradice přisuzuje obrovskou váhu.

Osudová chyba

Muž, který strávil skoro půl století v cele smrti, v době svého zadržení.
Muž, který strávil skoro půl století v cele smrti, v době svého zadržení. | Foto: Reuters

Psal se rok 1966 a městem Šizuoka otřásla brutální vražda ředitele místní továrny na tradiční polévku miso. K továrníkovi se kdosi vkradl, celou jeho rodinu povraždil, dům vykradl a poté zapálil.

V ohořelých ostatcích muže, ženy a dvou dětí patologové našli celkem 40 bodných ran.

Rozběhlo se rozsáhlé pátrání a po dvou měsících policie hlásila, že má pachatele - bývalého boxera Iwaa Hakamadu, který ve fabrice na polévku pracoval.

Ten udělal životní chybu - když viděl, že dům šéfa hoří, přispěchal na pomoc. Vyšetřovatelé však dospěli k závěru, že vraždil právě on, a postavili jej před soud. K usvědčení ze žhářství a brutální vraždy čtyř lidí stačilo vynucené doznání a dvě pyžama lehce potřísněná krví a benzínem.

264 hodin výslechů za 23 dní

Hidejo Ogawa, jeden z obhájců osvobozeného, tvrdí, že ho muži zákona během 23 dní vyslýchali celkem 264 hodin, přičemž nejdelší z výslechů trval 16 hodin a 20 minut. Během výslechových maratonů navíc Hakamadovi nedali napít a nepustili ho ani na toaletu.

 Po 46 letech na samotce není Hakamada psychicky v pořádku.
Po 46 letech na samotce není Hakamada psychicky v pořádku. | Foto: Reuters

U soudu později prokurátoři předložili běžné oblečení pro venkovní nošení se stopami krve, tedy jiný důkaz než prvně. Jejich verze vůbec vážně pokulhávala. Už jen proto, že bylo oblečení, v němž měl vraždit, Hakamadovi malé a objevilo se až rok po vraždách.

Nůž na ovoce s 13 cm dlouhou čepelí, který žalobci předložili jako vražednou zbraň, navíc nebyl poškozen. To by ale podle znalců po 40 bodných ranách být měl.

Jeden ze tří soudců, jenž byl u procesu v roce 1966, vině obviněného nikdy neuvěřil. Ostatní dva ho však přehlasovali.

Moje mínění o panu Hakamadovi bylo vždy stejné, věřím, že je nevinný.

"Moje mínění o panu Hakamadovi bylo vždy stejné. Věřím, že je nevinný," řekl v roce 2008 Norimichi Kumamoto serveru Japan Times. Ironií osudu je, že jakožto služebně nejmladší musel rozsudek smrti sepsat on.

Sám obviněný od začátku tvrdil, že je nevinný. Přiznal se až poté, co ho - jak tvrdí - policisté kopali a bili.

Popravu odkládali ministři

V roce 1980, tedy po čtrnácti letech věznění, případ přezkoumával nejvyšší soud. Trest smrti ale potvrdil. Život tak někdejšímu boxerovi zachránilo jen to, že ministři spravedlnosti odmítali podepsat souhlas s popravou s tím, že nejsou o jeho vině přesvědčeni. Japonská legislativa jim to v případě pochybností umožňuje.

Nyní je Iwaa Hakamadu opět svobodný muž. Půlstoletí strávené ve vězení už mu ale nikdo nevrátí. Po tak dlouhé době na samotce navíc trpí psychickými problémy a objevily se u něj příznaky demence.

"Bojím se o Iwaovo zdraví. Pokud někoho zavřete na 46 let do vězení, nemůžete čekat, že zůstane příčetným," řekla agentuře AFP sestra osvobozeného Hideko. 

 

Právě se děje

před 21 minutami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy