Příběh nevinného, který strávil půl století v cele smrti

Petr Jemelka Petr Jemelka
27. 3. 2014 19:28
Japonci po 46 letech propustili z cely smrti nevinného muže. Boj za svobodu, který trval téměř půl století, dnes 78letému Iwaovi Hakamadovi pomohly vyhrát testy DNA.
K smrti odsouzený Hakamada při odjezdu z věznice.
K smrti odsouzený Hakamada při odjezdu z věznice. | Foto: Reuters

Tokio - Japonci po 46 letech propustili z cely smrti nevinného muže. Boj za svobodu dnes 78letému Iwaovi Hakamadovi nakonec pomohly vyhrát testy DNA.

Bližší pohled na jeho příběh ale odhaluje, že moderní metody nemusely být třeba - stačilo, aby prokuratura a soudy dělaly lépe svou práci.

Na 99 % obžalovaných je v zemi vycházejícího slunce shledáno vinnými.

"Existuje podezření, že byly klíčové důkazy orgány činnými v trestním řízení zfalšovány," konstatoval téměř půl století po vynesení nejvyššího trestu soudce Hiroaki Murajama.

Případ upozornil na kontroverzní výslechové metody japonské police, která se dodnes uchyluje k nátlaku při výsleších podezřelých.

Na 99 % obžalovaných je v zemi vycházejícího slunce shledáno vinnými. Většinou na základě přiznání, jemuž japonská justice dle tradice přisuzuje obrovskou váhu.

Osudová chyba

Muž, který strávil skoro půl století v cele smrti, v době svého zadržení.
Muž, který strávil skoro půl století v cele smrti, v době svého zadržení. | Foto: Reuters

Psal se rok 1966 a městem Šizuoka otřásla brutální vražda ředitele místní továrny na tradiční polévku miso. K továrníkovi se kdosi vkradl, celou jeho rodinu povraždil, dům vykradl a poté zapálil.

V ohořelých ostatcích muže, ženy a dvou dětí patologové našli celkem 40 bodných ran.

Rozběhlo se rozsáhlé pátrání a po dvou měsících policie hlásila, že má pachatele - bývalého boxera Iwaa Hakamadu, který ve fabrice na polévku pracoval.

Ten udělal životní chybu - když viděl, že dům šéfa hoří, přispěchal na pomoc. Vyšetřovatelé však dospěli k závěru, že vraždil právě on, a postavili jej před soud. K usvědčení ze žhářství a brutální vraždy čtyř lidí stačilo vynucené doznání a dvě pyžama lehce potřísněná krví a benzínem.

264 hodin výslechů za 23 dní

Hidejo Ogawa, jeden z obhájců osvobozeného, tvrdí, že ho muži zákona během 23 dní vyslýchali celkem 264 hodin, přičemž nejdelší z výslechů trval 16 hodin a 20 minut. Během výslechových maratonů navíc Hakamadovi nedali napít a nepustili ho ani na toaletu.

 Po 46 letech na samotce není Hakamada psychicky v pořádku.
Po 46 letech na samotce není Hakamada psychicky v pořádku. | Foto: Reuters

U soudu později prokurátoři předložili běžné oblečení pro venkovní nošení se stopami krve, tedy jiný důkaz než prvně. Jejich verze vůbec vážně pokulhávala. Už jen proto, že bylo oblečení, v němž měl vraždit, Hakamadovi malé a objevilo se až rok po vraždách.

Nůž na ovoce s 13 cm dlouhou čepelí, který žalobci předložili jako vražednou zbraň, navíc nebyl poškozen. To by ale podle znalců po 40 bodných ranách být měl.

Jeden ze tří soudců, jenž byl u procesu v roce 1966, vině obviněného nikdy neuvěřil. Ostatní dva ho však přehlasovali.

Moje mínění o panu Hakamadovi bylo vždy stejné, věřím, že je nevinný.

"Moje mínění o panu Hakamadovi bylo vždy stejné. Věřím, že je nevinný," řekl v roce 2008 Norimichi Kumamoto serveru Japan Times. Ironií osudu je, že jakožto služebně nejmladší musel rozsudek smrti sepsat on.

Sám obviněný od začátku tvrdil, že je nevinný. Přiznal se až poté, co ho - jak tvrdí - policisté kopali a bili.

Popravu odkládali ministři

V roce 1980, tedy po čtrnácti letech věznění, případ přezkoumával nejvyšší soud. Trest smrti ale potvrdil. Život tak někdejšímu boxerovi zachránilo jen to, že ministři spravedlnosti odmítali podepsat souhlas s popravou s tím, že nejsou o jeho vině přesvědčeni. Japonská legislativa jim to v případě pochybností umožňuje.

Nyní je Iwaa Hakamadu opět svobodný muž. Půlstoletí strávené ve vězení už mu ale nikdo nevrátí. Po tak dlouhé době na samotce navíc trpí psychickými problémy a objevily se u něj příznaky demence.

"Bojím se o Iwaovo zdraví. Pokud někoho zavřete na 46 let do vězení, nemůžete čekat, že zůstane příčetným," řekla agentuře AFP sestra osvobozeného Hideko. 

 

Právě se děje

před 5 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy